Mel Gibson’ın Ukrayna gibi ülkeleri içeren 34 milyar dolarlık küresel çocuk seks kaçakçılığı pazarı hakkında 4 bölümlük bir belgesel dizisi hazırladığı iddiası doğru değil

Adına açıklama yapan sözcü, Mel Gibson’ın bu belgeselle bir ilgisinin bulunmadığını belirtmiş.

 

Ünlü aktör ve yönetmen Mel Gibson’ın Ukrayna gibi ülkeleri içeren 34 milyar dolarlık küresel çocuk seks kaçakçılığı pazarı hakkında 4 bölümlük bir belgesel dizisi hazırladığı iddiası sosyal medya platformlarında servis edilmiş.

 

Tuncer Kaltar (@DrUzmn): “Mel Gibson 34 Milyar dolarlık küresel çocuk sex ticareti hakkında 4 bölümlük belgesel dizi çekiyor Bu işin içindeki ülkelerden de bahsediyor.Ukrayna gibi. Mel Gibson bu yüzden hayatı tehlikededir. DSÖ’nun sex ticaretinde kullanılan bu çocuklarla ilgili tek derdi, aşıları..”

 

Çoban Turan: “Mel Gibson 34 milyar dolarlık çocuk seks kaçakçılığı işini ifşa eden 4 bölümlük bir belgesel yayınlayacak. Milyarderleri, Hollywood’u ve Ukrayna gibi ülkeleri ifşa edeceği söyleniyor… Bu aşağıdaki videoda da Hollywood gibi yerde ne pislikler döndüğünden bahsediyor.”

 

🅰li (@38divan): “Bu “Komplo teorisi” değil… Mel Gibson, 34 milyar dolarlık çocuk seks kaçakçılığı işini ifşa eden 4 bölümlük bir belgesel yayınlayacak. Milyarderleri, Hollywood’u ve Ukrayna gibi ülkeleri ifşa edeceği bildirildi… Umarız başına birşey gelmez..🤔”

 

Milyarlarca dolarlık küresel seks ticareti ve çocuk kaçakçılığı piyasasını ifşa edeceği belirtilen belgesel serisinin Mel Gibson tarafından hazırlandığına dair kendisinin herhangi bir somut aktarımı bulunmuyor.

Mel Gibson’ın bu tip bir belgesele yardım edeceği iddiasının kaynağı “Yer Altı Demiryolu Operasyonu” (Operation Underground Railroad (O.U.R.) adlı seks ticareti ve insan kaçakçılığı karşıtı girişimin kurucusu Tim Ballard.

Tim Ballard 2023 yılı Ocak ayında ABD’nin Utah eyaletinde yaptığı konuşmada tasarladığı yapımın pahalı olacağını, bu nedenle (doğrudan bağış olmasa da) belgeselin çekimi için yardım istediği Mel Gibson’ın bu talebini kabul ettiğini söylemiş. Ancak, Tim Ballard’ın insan kaçakçılığı ile ilgili belgeseline Mel Gibson’ın bizzat destek verdiğine dair bir söylemde bulunmamış.

 

 

Mel Gibson tarafından bu yapımda rol aldığına ya da katkı sunduğuna dair bir teyit sunulamamış.

Mel Gibson adına Newsweek‘e açıklama yapan vekili bahsi geçen belgeselle Mel Gibson’ın bir ilgisinin bulunmadığını söylemiş.

 

İddiayı ortaya atan Twitter profilinin aktarımına dayanak olarak bir kaynak sunmadığı görülüyor.

 

 

ABD’nin Arizona eyaleti valisi Kari Lake, Mel Gibson’la bir araya geldiğinde ülkesinin sınırlarında yürütülen çocuk kaçakçılığı ve ticareti konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını ve bu konuda aynı minvalde düşünceye sahip olduklarını belirtmiş.

 

 

Daha önce Mel Gibson’ın ABD sinema endüstrisinin merkezi “Hollywood” için “kurumsallaşmış pedofili şebekesi” tanımını kullandığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını aktarmıştık.

 

İLAVE: Mel Gibson, çocuk kaçakçılığı sorununa dikkat ederek bu konuyu işleyen Özgürlüğün Sesi adlı filminin izlenmesi çağrısını şu sözlerle dile getirmiş:

“Günümüz dünyasının en rahatsız edici sorunlarından biri insan kaçakçılığıdır. Özellikle de çocuk kaçakçılığıdır. Çocuklar geleceğimizdir. Şimdi bu suçu kaldırmanın ilk adımı farkındalıktır. Gidin ve Özgürlüğün Sesi’ni (Sound of Freedom) izleyin.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...