“Yüzü Olmayan Adam” (The Man Without a Face”) Filminin Mel Gibson’ın Hayatından Esinlenerek Çekildiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Ünlü oyuncu Mel Gibson’ın yaşadıklarının, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1993 yapımı “Yüzü Olmayan Adam” (“The Man Without a Face“) adlı filmin yapımına ilham olduğuna yönelik gerçek dışı bir iddiası uzun süredir sanal alemde varlığını koruyor.

İddiayı aktaran ve yaygın şekilde paylaşılan metin şöyle:

Yıllar önce çalışkan bir adam, ailesini avantajlı bir iş imkânı sağlamak için New York’tan Avustralya’ya götürdü. Adamın ailesinden biri, sirke trapez artisti ola​rak katılmak veya aktör olma tutkusu olan genç ve yakı​şıklı oğluydu. Bu genç adam zamanını bir sirk işi ya da herhangi bir sahne işi gelene kadar kasabanın sınırın​daki batı bölümünde yerel bir tersanede çalışarak geçirdi.

 

Bir akşam işten eve gelirken onu soymak isteyen beş haydut tarafından saldırıya uğradı. Genç adam, parasından vazgeçmek yerine onlara karşı koydu. Bununla birlikte onu kolayca alt ettiler ve onu feci şekilde dövmeyi sürdürdüler. Botlarıyla yüzünü parçaladılar ve tekmelediler, vücuduna acımasızca vurdular ve onu ölüme terk ettiler. Aslında polisler, onu yolda uzanmış bir şekilde bulduklarında, onun öldüğünü sanmışlardı.

 

Morg yolunda, polislerden biri, adamın zorlukla nefes aldığını duydu ve onu hemen hastanedeki acil bölümüne götürdüler. Acil bölümünde yatarken, bir hemşire korku içinde bu genç adamın uzun süre bir yüze sahip ola​mayacağını fark etti. Göz yuvaları parçalanmış, kafatası bacakları ve kolları kırılmış, burnu askıda kalmış, bütün dişleri kırılmış ve çenesi hemen hemen kafatasından ayrılmıştı. Yaşama imkânı az olmasına rağmen, bir yıla yakın zamanını hastanede geçirmişti. Sonunda hastaneden ayrıldığında vücudu iyileşmişti. Fakat yüzü bakılmaya​cak kadar biçimsiz ve iğrençti. Artık herkesin imrenerek baktığı yakışıklı genç değildi. Genç adam yeniden iş aramaya başladığında herkes tarafından geri çevrildi. Bir işveren ona sirkte yüzü olmayan adam adında tuhaf bir şov önerdi ve bir süre bu işi yaptı. Bu olanlar boyunca o hâlâ herkes tarafından reddediliyor, iş yerinde hiç kimse onunla görünmek istemiyordu. Genç adam intiharı dü​şünmüştü. Bütün bunlar 5 yılda gerçekleşmişti. Bir gün kiliseye uğradı ve bir teselli aradı. Kiliseye giderken onu kilisenin sırasına diz çökmüş hıçkıra hıçkıra ağlarken gören bir rahiple karşılaştı. Rahip ona acıdı ve onu uzun uzadıya konuştukları odasına götürdü. Rahip büyük ölçüde etkilenmişti. O’nun yaşamını ve gururunu tekrar kazanabilmesi için elinden gelen her şeyi yapabileceği​nin mümkün olduğunu söyledi. Ama genç adam iyi bir Katolik olabileceğine söz verecek ve olacaktı. Genç adam her gün ibadet için kiliseye gidiyor ve ibadet ediyordu. Ve Allah’a onun hayatını bağışladığı için dua ettikten sonra beyin huzurunu sağlamasını istiyor ve onun gözünde iyi bir insan olması için şükran duasını ediyordu.

Rahip kişisel ilişkileri sayesinde Avustralya’daki en iyi plastik cerrahla görüştü. Genç adam hiçbir ücret öde​meyecekti. Çünkü doktor rahibin en yakın arkadaşıydı.

 

Doktor genç adamdan çok etkilenmişti. Onun hayata bakış açısı tüm kötü tecrübelerine karşı mizah ve sevgi doluydu. Cerrah harika bir şey başardı. En iyi yüz ame​liyatını onun için yaptı. Genç adam Allah’a söz verdiği her şeyi yerine getirdi. Tanrı’da ona harika ve çok güzel bir eş, yedi çocuk ve ileride kariyer için düşündüğü iş hayatındaki başarıyla ödüllendirdi.

 

Bu genç adam, Mel Gibson’dı.

 

Sanılanın aksine, “Yüzü Olmayan Adam” filminin senaryosu Avustralya asıllı ABD’li oyuncu ve yönetmen Mel Gibson’ın hayatına dayanmıyordu ve Mel Gibson filmde aktarıldığı şekilde yüzünden yaralanmamıştı.

Mel Gibson’ın yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği drama türündeki “Yüzü Olmayan Adam”, Isabelle Christian Holland’ın (1920-2002) 1972 yılında yayımlanan aynı isimli “kurgu” romanından beyaz perdeye uyarlanmıştı.

Yüzü Olmayan Adam adlı kitap ve film, Justin McLeod adlı öğretmenin geçirdiği bir trafik kazasında yüzünden aldığı yaralar ve yaşadıkları nedeniyle geçirdiği travma ardından münzevî bir yaşam sürmeye başladığı süreçte tanıştığı Chuck Nordstadt adlı gençle dostluğunu konu edinmektedir.

 

Yüzü Olmayan Adam film afişi

 

1956 yılında New York’ta doğan Mel Gibson 12 yaşında ailesiyle birlikte Avustralya’ya taşınmış, Katolik bir lisenin ardından Ulusal Dramatik Sanatlar Enstitüsü’nde (University of New South Wales’ National Institute of Dramatic Art) eğitim almıştı. Mel Gibson’ın hayatı boyunca filmde aktarıldığı şekilde bir yüz yaralanması geçirmediği bilinmektedir.

Mel Gibson beyaz perdedeki ilk büyük çıkışını 1979 yapımı Mad Max adlı filmle yapmıştı. Snopes, bu yanlış iddianın Mel Gibson’ın Mad Max için deneme çekimi yapılmasının öncesinde barda yaşanan ağız dalaşının ardından yüzünden aldığı darbelere ilişkin aktarımının 2000 yılında ABD’li radyocu Paul Harvey tarafından abartılarak anlatılmasına dayandığını tespit etmişti.

 

yüzü olmayan adam mel gibson

 

Yüzü Olmayan Adamın Mel Gibson Olduğunu Sanan Yazarlar

Yaşar Ateşoğlu ise bu yanlış iddiaya “Hayatınızı Değiştirecek Bilgelik Öyküleri” adlı kitabında yer vermiş.

Sunay Akın’ın da bu öyküyü TV’de anlattığına dair şahitlikler olsa da, bu husus henüz teyit edilememiştir.

 

Yorumunuzu yazınız...