1977 doğumlu Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron -André Louis Auzière’den boşanan 3 çocuk sahibi- kendisinden 24 yaş büyük 1953 doğumlu Brigitte Trogneux (Macron) ile 2007 yılında evlenmesi komplo teorilerinin konusu hâline geldi..

 

Emmanuel Macron’un 15 yaşında bir lise öğrencisiyken aynı okulda öğretmenlik yapan Brigitte Macron hakkında aynı fotoğrafta görüntülendikleri ya da erkek olarak dünyaya gelen bir trans kadın olduğu gibi birçok asılsız iddia ortaya atıldı.

 

Sırayla inceleyelim…

 

Fransa Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Macron’un, lise yıllarında aşık olduğu tiyatro öğretmeni eşi ile henüz öğrenciyken aynı fotoğrafta yer aldığı iddiasıyla paylaşılan görsel bir fotomontaj.

 

emmanuel-brigitte-macron-montaj

 

Brigitte Auzière’nin (ilgili dönemde eski) eşi André-Louis Auzière ve genç bir lise öğrencisi olan Emmanuel Macron ile aynı karede görüntülendiği iddiasıyla uzun süredir paylaşılan görsel dijital müdahale içeriyor.

Amiens’teki La Providence Lisesi öğretmenlerinin hatıra fotoğrafına Macron’un öğrencilik yıllarından fotoğrafı eklenmiş.

 

emmanuel-macron-cocukluk

 

Brigitte Macron’un eski eşi olduğu ileri sürülen erkek de aslında aynı lisede görev yapan başka bir öğretmen (Emmanuel Macron’un bu fotoğrafta yer almadığını ortaya koyan Libération incelemesine göz atabilirsiniz).

 

brigitte-macron-ogretmen

 

Bahsi geçen fotomontajın kullanımını Mustafa Armağan‘ın paylaşımıyla şöyle örnekleyebiliriz:

 

mustafarmagan (@mustafarmagan): “Bu çocuk sağdaki kadının kocası oldu. Hala evliler. Kim acaba?”

 

emmanuel-macron-brigitte-macron-ogretmeni

Asılsız iddia farklı sosyal medya kullanıcıları tarafından da paylaşıldı.

 

Mustafa Seyfullah Kılıç (@MusSKilic): “Fransa tarihinin en büyük skandallarından birisiyle karşı karşıya Brigitte Macron 70 yaşında Fransa lideri olan eşi Emmanuel Macron ise 46 yaşında Arada tam 24 yaş fark var Fakat konu başka İddiaya göre Bayan Macron aslında hayatının 30 yılını erkek olarak geçirmiş sonradan kadın olmuş Bayan Macron konunun ifşasını yayınlayan gazetecilere dava açıyor Ama dava konusu ”yalan haber” değil , ”özel hayatın gizliliği” üzerinden açılıyor Eğer bu iddia doğruysa “Brigitte” Macron’un erkek iken bir çocukla ilişkiye başlaması anlamına gelir ki bu bir taciz olayıdır.”

 

Geçmişte Macron’un “çocukken” eşi ile dans ettiği ana ait olduğu iddiasıyla ilintisiz bir görüntü de paylaşılmıştı.

 

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Eşinin Dans Ettiği Sanılan Video

 

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un eşi Brigitte Macron hakkında ortaya atılan bir diğer iddia da aslında erkek olarak doğduğu ve adının “Jean-Michel Trogneux” olduğu yönünde.

 

Brigitte Macron’un aslında ‘Jean Michel Trogneux’ isimli bir erkek olarak dünyaya geldiği ve transeksüel olduğu yönündeki 2017 yılında dolaşıma giren asparagas Fransız gazeteci Natacha Rey’in söylemiyle yeniden gündeme geldi.

 

Asılsız iddiayı aktaran paylaşımlardan örnekler:

 

Hüseyin Vodinalı (@HVodinali): “Fransa’da skandal Gazeteci Natacha Rey, First Lady’nin trans bir erkek olduğuna ve Jean Michel Trogneux ismiyle doğduğuna dair sağlam kanıtları olduğunu söyledi.”

 

Dünya Türk Birliği (@Hakanhanisik): “EMMANUEL MACRON’UN EŞİ BRIGITTE BİR ERKEK O gerçekten Jean-Michel Trogneux (Brigitte Macron’un sözde erkek kardeşinin adı) Brigitte’nin 30’lu yaşlardan önce hiçbir fotoğrafı çekilmedi. Brigitte Macron sahneye çıktığından beri kardeşinin hiçbir fotoğrafı ya da görünüşü görülmedi.”

 

Sirkeci (@cetinlimonboy): “Fransa’da skandal Gazeteci Natacha Rey, First Lady’nin trans bir erkek olan Jean Michel Trogneux olarak doğduğuna dair sağlam kanıtları olduğunu söyledi. Brigitte transseksüel davasını kaybetti Mahremiyet ihlali için dava açmadı, sadece iftira için”

 

Brigitte Macron’un çocukluk fotoğrafları ve dünyaya getirdiği çocuklar bu iddiayı çürütüyor.

Brigitte Macron da bu iddiayı yayanlar hakkında geçmişte dava açtı.

Fransa’da bir mahkeme Brigitte Macron’un transseksüel bir kadın olduğuna dair internette bir söylenti yaydığı için iki kişiye iftira suçundan para cezası verdi.

Ceza davasına ek olarak, mahremiyetin ihlali nedeniyle açılan hukuk davası ise Brigitte Macron’un erkek olduğunu iddiasının yalnızca iftira niteliğinde olduğu kanaatiyle iptalle sonuçlandı.

Emmanuel Macron da eşinin aslında erkek olarak dünyaya geldiği, gerçek adının Jean-Michel Trogneux olduğu ile ilgili iddiaları “Eşim Brigitte’nin Jean-Michel Trogneux isimli bir erkek olarak dünyaya geldiği iddia ediliyor. Size onun erkek olmadığını teyit edebilirim. Yanlış bilgileri kınıyorum.” ve “Bu, kadınların her gün baş etmek zorunda kaldığı tipik çevrimiçi kadın düşmanı saldırılardan biri...” ifadeleriyle yalanladı.

 

Transfobik imaların yöneltildiği tek ünlü Brigitte Macron değil.

Benzer şekilde, Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama’nın geçmişte erkek ya da transseksüel olduğu iddiasıyla dijital müdahale uygulanan fotoğraflar servis edilmişti.

 

Michelle Obama’nın Fotoğraflarına Yapılan Dijital Müdahaleler

 

Yorumunuzu yazınız...