Videoda Dans Eden Kişilerin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Eşi Brigitte Macron Olduğu İddiası Asılsız

Videoda dans eden kişilerin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eşi Brigitte Macron olduğu iddiası doğru değil. Kayıt, ABD’de 2016’da yayınlanan “So You Think You Can Dance” adlı dans programından. Dansçıların adları Jenna Johnson ve Jake Monreal.

Yanlış İddia

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Barış Pınarı Harekâtı’yla ilgili Türkiye karşıtı söylemlerde bulunmasının ardından, genç bir çocuk ve bir kadının dans ettiği videodaki şahısların Cumhurbaşkanı  Macron ve eşi Brigitte Macron olduğu yönünde yanlış bir iddia sosyal medyada yanlış bir iddia dolaşıma girdi.

 

 

Paylaşılan iddia şu şekildeydi:

 

Nurhan Çetinkaya:

“Kim bunlar, biliyor musunuz?

30 yıl öncesinden bir video klip. Dans ve senkronizasyon muhteşem. Öğrenci şimdiki Fransa Cumhurbaşkanı @EmmanuelMacron ve yanındaki partneri ise o zamanki öğretmeni ve şimdiki eşi…”

 

Videoda dans eden delikanlının Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, hanımefendinin ise Emanuel Macron'un eşi Brigitte Macron olduğunu öne süren tweet
Videoda dans eden delikanlının Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, hanımefendinin ise Emanuel Macron’un eşi Brigitte Macron olduğunu öne süren tweet

 

Birçok ülkede farklı dillerde daha önce paylaşılan bu iddianın Fransız Cumhurbaşkanın söylemlerinin ardından Türkiye’de de paylaşılmaya başlandığı anlaşılıyor.

Ancak, videoda dans eden kişilerin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve eşi Brigitte Macron olduğu iddiası doğru değil.

Kayıt, ABD’de 2016’da yayınlanan “So You Think You Can Dance” adlı dans programından. Videodaki dansçıların isimleri Jenna Johnson ve Jake Monreal. 12 Nisan 1994 doğumlu Jenna Johnson ve 24 Eylül 2003 doğumlu Jake Monreal, söz konusu dans performanslarında 2013 yılında çıkan “Toca Toca” şarkısı eşliğinde Tango dansı yapmışlar.

Videonun popülerleşmesinin sebebi aslında 9gag adlı sitede 2017 yılı Temmuz ayında paylaşılan “Macron ve eşinin ilk buluşması” (“Macron and his wife at the first date” başlıklı mizahî gönderi.

1977 doğumlu Emmanuel Macron, kendisinden 24 yaş büyük 1953 doğumlu Brigitte Marie-Claude Trogneux ile 2007 yılında evlenmişti. Brigitte Macron, Cumhurbaşkanı Macron ile evlenmeden önce evli ve üç çocuk sahibiydi. Emmanuel Macron, 15 yaşında bir lise öğrencisiyken Bayan Macron aynı okulda öğretmenliğini yapmıştı.

İşte bu yaş farkından mütevellit, videodaki çocuğun şu anki Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kadın dansçının ise zamanında öğretmeni, şu an eşi olan Brigitte Macron olduğu yönündeki esprili gönderi, sonradan gerçek sanılarak paylaşılagelmiş görünüyor.

 

Yorumunuzu yazınız...