Fotoğrafta Bir İstasyonda Elinde Sandviçle Tren Beklerken Görüntülenen Kişinin (Dönemin) İsveç Çalışma Bakanı Ylva Johansson Olduğu İddiası DOĞRU

 

İtibardan tasarruf etmeme prensibi çerçevesinde kamu harcamalarında kısıtlama yapmak yerine makam otomobillerinin sayısını artırmayı ve modelini yükseltmeyi düstur edinen yöneticileri eleştirmek için İsveç, Norveç, ve Finlandiya gibi refah ekonomisi sahibi İskandinav ülkelerinden politikacılar sıklıkla örnek olarak kullanılır.

Bugünkü konumuz da bu hususla alakalı.

Günlük kıyafeti ile bir istasyonunda elinde sandviçle evine gitmek için tren bekleyen bir kadının görüntülendiği fotoğraf, İsveç Çalışma Bakanı Eloa Yohanson’a ait olduğu iddiasıyla bir süredir sosyal medya platformlarında paylaşılıyor.

 

tren-bekleyen-isvec-bakani

 

Fotoğrafı İsveç Çalışma Bakanının elinde sandviçle istasyonda tren beklediği ait olduğu iddiasıyla kullanan paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

Çebi (@fadimemtr): “Soldaki: İsveç Çalışma Bakanı Eloa Yohanson. Elinde sandvic evine gitmek için tren bekliyor… Sağdaki; ‘Korkumuzdan yeni araba alamıyoruz’ diyen Bizim Diyanet işleri başkanı Ali Erbaş… #emeklidenRTEistifa #HesapGünü31Mart”

 

pruva74 (@pruva74): “Fotoğrafta işten çıkıp evine gitmek için elinde sandviç ile tren bekleyen bu kadın kim diye merak ediyorsunuzdur, aydınlatayım. İsveç Çalışma Bakanı Eloa Yohanson. Bize ne kadar yabancı değil mi?”

 

Asi_ve_İtaatsiz (@disobedient_63): “Bu fotodaki kadın evine gitmek için tren bekliyor ve elinde bir sandviç. Bu kadının adı Eloa Yohanson. İşine gitmiş, çalışmış ve evine dönüyor. Her kadın ve her vatandaş gibi. Bu kadın İsveç çalışma bakanı.. #Enflasyon”

 

Olcay (@Olcay25006507): “Elinde sandiviç tren bekleyen bu kadın,bağkur emeklisi değil,isveç çalışma bakanı Tweet bu kadar. (Eloa Yohanson)”

 

Çocuklar Kalbim (@SevindikSabiha): “işine gitmiş,çalışmış her kadın gibi evine gitmek üzere elinde sandviçle tren bekliyor. bu hanımefendi, kişi başı 56000 dolar olan isveç’in çalışma bakanı eloa johanson..#alıntı#”

 

Paylaşılan fotoğrafın İsveç’te çalışma bakanlığı yapan bir kişinin tren beklediği ana ait olduğu doğru.

 

Günümüzde İsveç Çalışma Bakanlığı 2 bakan tarafından yönetiliyor (İstihdam ve Entegrasyon Bakanı Johan Pehrson Bakanlığın en üst yöneticisi iken, Paulina Brandberg Cinsiyet Eşitliği ve Çalışma Hayatından Sorumlu Bakandır).

Son dönemde İsveç’te Çalışma Bakanlığı görevini yürüten isimler şöyle sıralanıyor:

 • Johan Pehrson (8 Nisan 2022 -)
 • Eva Nordmark (10 Eylül 2019 – 18 Ekim 2022)
 • Ylva Johansson (3 Ekim 2014 – 10 Eylül 2019)
 • Elisabeth Svantesson (17 Eylül 2013 – 3 Ekim 2014)
 • Hillevi Engström (5 Ekim 2010 – 17 Eylül 2013)
 • Tobias Billström (7 Temmuz 2010 – 5 Ekim 2010)

İsveç’te Çalışma Bakanı koltuğuna oturan isimler tarandığında fotoğraftaki kişinin Ylva Julia Margareta Johansson olduğu anlaşılıyor.

2019 yılından bu yana Avrupa İçişleri Komiseri pozisyonunu üstlenen Ylva Julia Margareta Johansson, 1994-1998 yılları arasında Eğitim Bakanı, 2004-2006 yılları arasında Refah ve Yaşlı Sağlığı Bakanı ve 2014-2019 arasında Çalışma Bakanı olarak görev yaptı.

Ylva Johansson’un kısa özgeçmişinde geçmişte üstlendiği görevler şöyle listelenmiş:

 • 2019 – günümüz Avrupa İçişleri Komiseri
 • 2014 – 2019 İstihdam ve Entegrasyon Bakanı
 • 2010 – 2014 Riksdag Üyesi, Başkan Yardımcısı, İşgücü Piyasası Komitesi
 • 2006 – 2010 Riksdag Üyesi, Başkan Yardımcısı, Sağlık ve Refah Komitesi
 • 2004 – 2006 Sağlık ve Yaşlı Bakımı Bakanı
 • 2000 – 2004 Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür, Att Veta AB
 • 1998 – 1999 Kıdemli Danışman, Telia İş İnovasyonu
 • 1994 – 1998 Okullar Bakanı

Johansson, 6 Kasım 2018 günü kişisel Instagram hesabında söz konusu fotoğrafını şu açıklamayla paylaşmış:

“Eyalet meclisi üyesi olarak hayat ideal olarak ışıltı ve cazibedir. Kronoberg’deki nişanlı S-women tarafından davet edilen eşit olmayan işçi piyasası ve kadın ve erkeklerin adil koşullara kavuşması için neler gerekli olduğundan bahsettikten sonra Alvesta’daki istasyonda akşam yemeği (beslenme kutusuyla).”

 


İsveç’in güneydoğu bölgesinde bulunan Kronoberg kentinde düzenlenen bir toplantıdan sonra, İsveç’teki ana demiryolu transit istasyonlarından biri olan Alvesta İstasyonu’nda çekildiği belirtilen fotoğrafı içeren paylaşım şu şekilde:

 

ylva-johansson-tren

 

İsveçli Bakan işbu paylaşımının 2 gün sonrasında aynı montla farklı bir konumdan fotoğrafını da Instagram profilinde paylaşmış.

 


Fotoğrafın arka planını daha önce Doğruluk Payı (“kısmen yanlış” olduğu değerlendirmesiyle) aktarmış.

 

Yorumunuzu yazınız...