UYARI: İşbu yazı rahatsız görüntüler içeriyor

 

Göz Kapakları ve Dudakları Birbirine Dikilmiş Erkek Fotoğrafının Doğu Türkistan’daki Çin Halk Cumhuriyeti Zulmünü Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Çin Halk Cumhuriyeti’nin tarihi olarak Doğu Türkistan adıyla bilinen Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki etnik Türk asıllı Müslüman halka ve onların yerli kültürlerine yönelik insan hakları ihlâllerini yansıttığı iddiasıyla Doğu Türkistan’la bir ilgisi bulunmayan görsellerin paylaşıldığına daha önce değinmiştik.

Son günlerde sosyal medyada, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı politikaları yansıttığı vurgusuyla bir erkeğin göz kapaklarının ve dudaklarının dikilmiş vaziyette görüldüğü fotoğrafın yaygın şekilde paylaşıldığına şahit oluyoruz.

 

agzi gozu dikilmis

 

Sosyal medyada kullanılan görsel Doğu Türkistan ile ilgili değil.

Görselde göz kapakları ve dudakları dikili görülen kişi İranlı Abas Amini.

 

abas amini eylem

 

abas amini protesto

 

Abas Amini, İran’daki hapishaneden kaçarak sığınma başvurusunda bulunduğu İngiltere’den sınır dışı edilme tehdidini protesto etmek için 25 Mayıs 2003 tarihinde göz kapaklarını, dudaklarını ve kulaklarını dikmişti (Abas Amini’nin (Emin Abas) İran’ın Kürtçe şiiri yazmasını yasaklaması üzerine gözlerini ve ağzını dikerek tepki gösterdiği yönündeki yanlış iddia da ileri sürülmüştü).

 

Embed from Getty Images

 

Embed from Getty Images

 

Embed from Getty Images

 

İranlı Abas Amini’nin gözlerindeki ve ağzındaki dikişler, 9 gün boyunca yemeksiz yaşamını sürdürdükten sonra çıkarılmıştı.

Kendisine sunulan sığınma hakkına dair kararın İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından temyiz edilmesiyle ilginç protestosunu başlatan Abas Amini’nin Birleşik Krallık’ta kalmasına bağımsız bir mahkemenin İçişleri Bakanlığı’nın itirazını reddetmesiyle izin verilmişti.

Amini, eylemi hakkında “Başkaları görsün diye gözlerimi diktim, başkaları duyabilsin diye kulaklarımı diktim, başkalarına ses verebilmek için ağzımı diktim” yorumunda bulunmuştu.

 

Uygur Haber ve Aydınlık da fotoğrafın Doğu Türkistan’la bir ilgisinin bulunmadığını aktarmıştı.

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...