Görselin Kadir Mısıroğlu’nun AIDS Nedeniyle Öldüğünü Aktaran Rapora Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Sosyal medyada paylaşılan raporun Atatürk düşmanlığı ile tanınan Kadir Mısıroğlu’nun ölüm nedenini AIDS olarak gösterdiği iddiası asılsızdır. Söz konusu rapor AIDS raporu değildir, başkası için hazırlanmış raporun montajlanmış versiyonudur. AIDS ibaresi sonradan farklı yazı tipiyle eklenmiştir ve raporun sahibinin doğum tarihi Kadir Mısıroğlu’nunkiyle eşleşmemektedir. 

 

Kadir Mısıroğlu’nun 5 Mayıs 2019 günü vefat etmesinin ardından “Tam bağımsız laik Türkiye” adlı Facebook sayfası tarafından 14 Mayıs 2019 günü paylaşıldığı görülen Mısıroğlu’nun ölüm nedeninin AIDS olduğunu iddia eden görsel şu şekilde:

Kadir Mısıroğlu’nun ölüm nedeninin AIDS olduğunu iddia eden görsel

 

kadir mısıroğlu AIDS raporu
Görseli Kadir Mısıroğlu’nun AIDS raporu olduğu iddiasıyla aktaran paylaşım

 

Söz konusu montajlanmış rapor görselininin Kadir Mısıroğlu’nun sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırıldığına dair haberlerin basına yansıdığı 2018 yılı başında dolaşıma girdiği anlaşılmaktadır. Uludağ Sözlük‘te “Kadir Mısıroğlu’nun AIDS olması” başlığında “sapıklığın sonu budur işte! fesli maymun belasını bulmuş…” notuyla 28 Ocak 2018 tarihinde paylaşıldığı görülmektedir.

Günan Yalanları adlı Ak Parti odaklı doğrulama girişiminin Kadir Mısıroğlu’nun “AIDS” olduğu iddiasıyla paylaşılan görselin sahte olduğunu 21 Şubat 2018 tarihinde Twitter profili üzerinden duyurduğu görülüyor.

Kadir Mısıroğlu İstanbul Üniversitesi hastanesinde değil, Fatih Sultan Mehmet Hastanesi’nde böbrek rahatsızlığından dolayı tedavi gördüğü belirtilmektedir. Ancak, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bu tarz bir raporun alınmış olması yine de ihtimal dahilinde.

 

Kadir Mısıroğlu’na Ait Olduğu İddia Edilen Rapor

 

Peki, bu raporun Kadir Mısıroğlu’na ait olmadığının delilleri neler olabilir. Sıralayalım:

  • Bahse konu 16 Ocak 2018 tarihli rapor, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Biyokimya Acil Laboratuvarı’ndan alınan bir biyokimya raporunun montajlanmış versiyonudur (Orijinal raporun kime ait olduğu tespit edilememiştir). Bahse konu biyokimya raporunun “sonuç” yazılı bölümü sütunun başlığı olup, hemen yanında bir teşhis hükmü yer almamaktadır.
  • Rapora Kadir Mısıroğlu’nun adı ve AIDS teşhisi “Times New Roman” fontuyla yazılmışken, raporun geri kalanı “Arial” yazı fontuyla hazırlanmıştır. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Biyokimya Acil Laboratuvarı’nın raporlarının “sonuç” yazılı bölümündeki AIDS ibaresi farklı bir fontla yazılmıştır.
  • Söz konusu rapor AIDS testi sonucu değil, hastada hastada hipoksemi, asidoz veya alkalozun olup olmadığının anlaşılmasında kullanılan bir test olan kan gazı analizi (arteriyel kan gazı değerlendirmesi) raporudur.
  • Kadir Mısıroğlu’nun doğum tarihi, kişisel internet sitesi ve sosyal medya profillerinde Hicri takvime göre 27 Ramazan 1351, Milâdi takvime göre 24 Ocak 1933 olarak belirtilmektedir. Halbuki bahse konu raporda doğum tarihi 5 Ağustos 1933 olarak görünmektedir.
  • Normal bir sosyal medya kullanıcısının ulaşması zor olan Kadir Mısıroğlu’nun TC kimlik numarası rapor görselinde kapatılmıştır.
  • AIDS (Auto Immune Deficiency Syndrome) teşhisine dair raporlarda HIV pozitif ya da negatif (HIV (-) & HIV (+)) şeklinde ibare yer alır.
  • Görselin üzerinde Cumhuriyet Gazetesi’nin filigranı görülmekte olsa da, Cumhuriyet Gazetesi’nin internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında bu yönde bir habere rastlanılamamaktadır.

 

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Biyokimya Acil Laboratuvarının Rapor Örneği (TC Kimlik Numarası Tarafımızca Silinmiştir)

 

Kadir Mısıroğlu’nun kitaplarını yayınlayan Sebil Yayınevi ile Mısıroğlu’nun TC kimlik numarasının ilk 3 hanesinin teyidi için temasa geçtiğimizde tarafımıza “Onunla ilgili Üstadımız bir açıklama dahi yapmadı. Yalan olduğu açıkca belli zaten” şeklinde bir yanıt sunulmuştur.

 

kadir mısıroğlu aids raporu

 

Yorumunuzu yazınız...