Fransa’da bir alana terk edilmiş yüzlerce elektrikli aracın görüntülendiği fotoğraf olduğu iddiasıyla paylaşılan görsel şu şekilde:

 

elektrikli-araba-mezarligi

 

Görsel hakkında hatalı aktarım içeren paylaşım örnekleri:

 

“Fransa’da bir elektrikli araba mezarlığı… henüz otomobillerin yüzde biri bile elektrikli değilken durum bu. Kurşun ve asit içeren milyonlarca bataryanın geri kazanımı nasıl olacak? Devlet zoruyla benzinli araba terkedilirse meydana gelecek felaketi tahmin edin.”

 

fransa-elektrikli-araba-mezarligi

 

“Fransa da Memurlar Elektrikli araba aldılar ama aküleri değiştirmek çok pahalı olduğu için bu yüzden kimse arabaları istemedi. Şu an arabaların içinde bulunduğu durum. #Çöp…”

 


 

Fotoğraf, Fransa’dan değil, Çin’in Zhejiang eyaletinin başkenti Hangzhou şehrinden.

Çin’deki araçların plakaları mavi renkte iken Fransa’daki plakalar beyaz renktedir. Fotoğraftaki araçların plaka rengi ise mavi.

Paylaşılan fotoğrafta “greg_abondoned” uzantısının yer aldığı görülüyor. Bu not tarandığında ise karşımıza, terk edilmiş lokasyonlardan fotoğraflar paylaşan Instagram hesabı çıkıyor. Söz konusu profilin sahibi, Reuters‘a yaptığı açıklamada Çin Halk Cumhuriyeti’nde yaşadığını belirtmiş. Observers‘a yaptığı açıklamada ise fotoğrafı 2021 yılı Mart ayında Çin’de kaydettiğini söylemiş.

Araçların Çinli elektrikli araç şirketi Kandi‘nin logosunu taşıdığı görülüyor.

Fotoğraftaki elektrikli araçların terk edilme sebebinin ise pil, akü ya da mekanik arıza kaynaklı olmadığı, Microcity adlı şirketin iş modeliyle ilgili sorunlar, pazardaki arz fazlası ve düşük talep nedeniyle araçların hizmet dışı bırakıldığı anlaşılıyor.

 

Yorumunuzu yazınız...