Fotoğraftaki Araçların Belçika’da 70 Yıl Önce Meydana Gelen Trafik Sıkışıklığında Terk Edildiği İddiası Gerçeği Yansıtmıyor

Yanlış İddia

 

Belçika ormanlarında terk edilmiş trafik sıkışıklığı” ya da “70 yıldır bir türlü açılmayan trafik” gibi notlarla sosyal medyada paylaşılan görsel şu şekilde:

 

belcika araba mezarligi

 

Ancak, iddia edilenin aksine fotoğraftaki araçlar Belçika’da 70 yıl önce yaşanan bir trafik sıkışıklığı esnasında terk edilmiş değil.

Söz konusu fotoğraftaki araçların  II. Dünya Savaşı sırasında bölgede konuşlanan ABD askerlerine ait olduğu, 1950’li yıllarda ülkelerine geri dönme zamanı gelen askerlerin ABD ordusunun nakliye için yüklediği kişisel sorumlulukları ve maliyeti göze alamadığı için arabalarını ormana saklamalarıyla bu görüntünün oluştuğu ileri sürülmüştü.

Bu anlatı da araba mezarlığının arka planını tam olarak açıklamıyor.

Görseldeki araba mezarlığı Belçika’nın güneyinde Chatillon adlı köyde yer alıyor.

Ronan Glon Digital Trends‘te yayımlanan “Belçika’nın Ünlü Araba Mezarlığına Gerçekte Ne Oldu?” (“What Really Happened To Belgium’a Infamous Car Graveyard?”) başlıklı yazısında ormandaki hurda araçların izini sürmüş ve kökenini tespit etmişti.

Söz konusu yazıdaki tespitlerden istifade ederek, Belçika’daki araba mezarlığının oluşum sebebi şöyle özetlenebilir:

NATO’nun 1948 yılında kuruluşunun ardından Kanada 1951 yılında Fransa’da Grostenquin’de ve Belçika’nın sınır kasabası Marville’de 2 stratejik hava kuvvetleri üssü inşa etmişti. Bahse konu üslerde görev yapan ve 1949 ile 1966 yılları arasında bu bölgede yaşayan Kanadalı askerler ve aileleri ülkelerinden getirdikleri ya da Avrupa’daki otomobil bayilerinden satın aldıkları Amerikan marka otomobilleri kullanmıştı. 1965 yılına gelindiğinde ise Fransa, NATO’nun askerî kanadından çıkma kararı almasıyla birlikte bölgede yaşayan Kanadalılar NATO’ya bağlı askerî üslerden ayrılarak kaydırıldıkları farklı bölgelere taşınmak durumunda kalmıştı.  Fransa ve Belçika’daki söz konusu üslerden ayrılan Kanadalı askerler araçlarını yanında götürmeyi tercih etmemiş. 1967 yılında Kanadalıların ayrılmasının ardından Chatillon’daki tamirat atölyesi sahipsiz araçları toplayarak ormana istiflemiş. Yedek parça olarak kullanılan yüzlerce otomobil atölye sahibi tamircinin ölümünün ardından kaderlerine terk edilmiş.

Rosanne de Lange tarafından 1998 yılında kaydedilen söz konusu araba mezarlığından diğer fotoğraflar şöyleydi:

 

araba hurda mezarlik araba mezarlik hurda araba mezarligi hurda araba orman

 

Belçika’daki bahsi geçen araba mezarlığı günümüzde araçlardan arındırılmış görünüme sahip (Digital Trends tarafından yayımlanan incelemede söz konusu araba mezarlığının 1998 yılında kaydedilen fotoğraflarıyla bölgenin 2015 yılındaki görünümünün karşılaştırıldığı görsellere göz atabilirsiniz).

Yol açtığı çevre kirliliği nedeniyle araba mezarlığı 2010 yılında ortadan kaldırılmış ve orman araçlardan tamamen temizlenmiş.

Yorumunuzu yazınız...