Suudi Arabistan’da Bir Müftünün “Erkek Aç Kaldığında Karısını Yiyebilir” Fetvası Verdiği İddiası ASPARAGAS

Suudi Arabistan Büyük Müftüsü Şeyh Abdülaziz bin Abdullah’ın “erkek şiddetli açlık durumunda karısını ya da karısının vücudunun bazı parçalarını yiyebilir” şeklinde fetva verdiği yönündeki iddia gerçek dışıdır. Anılan müftü iddiayı tekzip ederek böyle bir fetva vermediğini açıklamıştı. Şeyh Abdulaziz Bin Abdullah’a isnat edilen sahte fetvanın kaynağının “Faslı İsrafil” (“İsrafel al-Maghribi”) adlı Faslı bir şahsın “alaycı haberler” anlamına gelen “Akhbar al-Tanz” adlı mizahî içerikli blogundaki bir yazı olduğu anlaşılmaktadır.

Yanlış İddia

 

Suudi Arabistan’dan bir din görevlisinin “erkek şiddetli açlık durumunda karısını ya da karısının vücudunun bazı parçalarını yiyebilir” şeklinde fetva verdiği yönündeki iddia sosyal medyada sansasyon oluşturmuştu.

Bahse konu iddia “Suudi imamdan kan donduran fetva: “Aşırı açlık anında karınızı yiyebilirsiniz”” başlığıyla bazı yayın organlarında şöyle haberleştirilmişti:

Suudi müftüden fetva: Şiddetli açlık halinde karınızı yiyebilirsiniz

Suudi Arabistan Müftüsü, müslüman bir erkeğin karısını yiyebileceğini belirten bir fetva yayınladı

İran haber sitesi Al Aram’da yer alan habere göre, Suudi Arabistan Müftüsü Abdülaziz bin Abdullah’ın yayınladığı fetvada müslüman bir erkeğin belirli koşullarda karısını yiyebileceği belirtiliyor.

Fetvada, bir erkek şiddetli açlık çekiyorsa karısını veya karısının vücudunun çeşitli parçalarını yemesine izin veriliyor.

Fetvanın, kadının kurban edilmesi ve kocasına itaati ile kadının erkeği ile bir olma isteğine kanıt olarak yorumlandığı bildirildi.

 

aç erkek karısını yiyebilir fetvası
“Erkek aç kalırsa karısını yiyebilir” fetvası iddiasına dair gazete küpürü

 

erkekler kadınları yiyebilir
soL Haber’in Suudi imamın erkeklere aç kaldıklarında eşlerini yiyebileceği fetvasını verdiğine yönelik asılsız iddiayı içeren paylaşımı

 

erkekler karılarını yiyebilir
Sözcü’nün Suudi imamın erkeklere aç kaldıklarında eşlerini yiyebileceği fetvasını verdiğine yönelik asılsız iddiayı içeren paylaşımı

 

Ancak iddianın aksine halen Suudi Arabistan Büyük Müftülüğü görevini üstlenmeyi sürdüren Şeyh Abdulaziz Bin Abdullah‘ın böyle bir fetvası bulunmuyor (Anılan müftünün tam unvanı Suudi Arabistan Basın Ajansı tarafından “Sheikh Abdulaziz bin Abdullah bin Mohammed Al Al-Sheikh, Grand Mufti of the Kingdom of Saudi Arabia and President of Council of Senior Scholars and General Presidency of Scholarly Research and Ifta” olarak aktarılmaktadır).

Suudi Arabistan Büyük Müftüsü Abdülaziz el eş-Şeyh, iddiayı tekzip ederek “bir erkek şiddetli açlık çekiyorsa karısını veya karısının vücudunun çeşitli parçalarını yiyebilir” şeklinde bir fetva vermediğini açıklamıştı.

Şeyh Abdülaziz el-Şeyh’in Suudi Basın Ajansı’na yaptığı yazılı açıklamada Hucurat Suresi’nin 6. ayetine (“Ey iman edenler! Eğer fasıkın biri size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa sataşırsınız da sonra yaptığınızdan pişman olursunuz“) dikkat çekilerek iddia yalanlanmıştı. Bahse konu açıklama metninde ayrıca, bu tür haberleri yayanların zeka özürlü oldukları ya da İslam ümmeti içine fitne sokmaya çalıştığı vurgulanmıştı.

 

Suudi Arabistan Büyük Müftüsü Şeyh Abdülaziz bin Abdullah
Suudi Arabistan Büyük Müftüsü Şeyh Abdülaziz bin Abdullah’ın yaptığı Arapça açıklama

 

İran kaynaklı asparagas haber olduğu öne sürülen sahte fetvanın kaynağının “Faslı İsrafil” (“İsrafel al-Maghribi”) adlı Faslı bir şahsın “alaycı haberler” anlamına gelen “Akhbar al-Tanz” adlı mizahî içerikli blogundaki bir yazı olduğu anlaşılmaktadır. Bahse konu blogda Fas’ta sol elle yemek yiyenlerin hapis ve para cezasıyla cezalandırıldığı gibi absürt içerikli paylaşımların yer aldığı görülmektedir.

Bahse konu asılsız iddianın İran’dan Al Allam haber kanalı ve Lübnan’dan tayyar.org adlı internet sitesi başta olmak üzere İran yanlısı basın kuruluşlarının Suudi Arabistan odaklı karalama çabasının bir ürünü olduğu öne sürülmüştü.

 

Suudi Müftünün Erkeklerin Aç Kaldıklarında Eşlerini Yiyebileceği Fetvası Verdiğine Yönelik Asılsız İddiaya Kanan Yazarlar

Sözcü Gazetesi yazarı Dinçer Güner, 9 Nisan 2015 tarihli paylaşımında “Karinizi yiyebilirsiniz diyen muftuye Canan Karatay ne cevap verecek acaba?” ifadesiyle bu iddiaya yer vermişti.

 

erkek karısını yiyebilir
Dinçer Güner’in Suudi imamın aç kaldıklarında erkeklerin karılarını yiyebileceği fetva verdiğine yönelik asılsız iddiayı içeren paylaşımı

 

Hüseyin Aygün, 5 Kasım 2018 tarihli paylaşımında müftüleri de karıştırarak “Bu şey, ‘erkek acıkınca karısını yiyebilir’ fetvası veren değil miydi? Tam bu rejime uygun..” söyleminde bulunmuştu.

 

erkekler eşlerini yiyebilir
Hüseyin Aygün’ün erkeklerin eşlerini yiyebileceğine dair fetva verildiği iddiasını aktaran paylaşımı

 

Gani Müjde de 9 Nisan 2015 tarihli paylaşımında “Acıkırsanız karınızı yiyebilirsiniz” diyen müftüye açık çağrı.Aç kalırsan bende yiyecek bişey var.” ifadelerini kullanmıştı.

 

erkek acıktığında karısını yiyebilir
Gani Müjde’nin Suudi imamın aç kaldıklarında erkeklerin karılarını yiyebileceği fetva verdiğine yönelik asılsız iddiayı içeren paylaşımı

 

Cengiz Özakıncı 9 Nisan 2015 tarihli tweetinde ““Erkek aç kalınca karısını yiyebilir” fetvası, Suudi Arabistan sermayeli Al-Quds gazetesinde” söyleminde bulunmuştu.

 

acıkan erkek karısını yiyebilir
Cengiz Özakıncı’nın “erkek aç kalınca karısını yiyebilir” asparagas fetvasını gerçek sandığı paylaşımı

 

Yorumunuzu yazınız...