Harvard Üniversitesi Kimya ve Kimyasal Biyoloji Bölüm Başkanı Charles Lieber’in Koronavirüsü Çin’e Sattığı İçin Tutuklandığı İddiası Doğru Değil

Harvard Üniversitesi Kimya ve Biyoloji bölüm başkanı Dr. Charles Lieber’in, koronavirüsü üretmek ve Çin’e satmaktan tutuklandığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Charles Lieber koronavirüsü ürettiği ve salgınının kökeniyle ilişkili bir Çin laboratuvarından para almakla değil, Çin ile bağlantıları hakkında yalan söylemekle suçlanmıştı. Charles Lieber’a yönelik soruşturma evraklarında koronavirüse dair bir atıf geçmemektedir. ABD Adalet Bakanlığı soruşturmanın koronavirüsle ilgisi olmadığını açıkladı.

Yanlış İddia

 

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken dikkat çeken bir iddia daha dolaşıma girdi. Harvard Üniversitesi Profesörü Charles Lieber’in virüsü laboratuvar ortamında geliştirerek Çin’e sattığı iddiası sosyal medyada ve haber sitelerinde kendine yer buldu.

Sabah Gazetesi yazarı Kerem Alkin 6 Nisan 2020 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda bu iddiayı şöyle dile getirmişti:

“Koronavirüs küresel salgınının sağlık, ekonomik ve toplumsal boyutu yoğun tartışılıyor ve konuşuluyor iken, olayın kriminal tarafı da gölgede kalmasın. Harvard Üniversitesi kimya ve biyoloji bölüm başkanı Dr. Charles Lieber, koronavirüsü üretmek ve Çin’e satmaktan tutuklandı.”

 

charles lieber
Kerem Alkin’in Harvard Üniversitesi Kimya ve Biyoloji bölüm başkanı Dr. Charles Lieber’in, koronavirüsü üretmek ve Çin’e satmaktan tutuklandığını iddia eden paylaşımı

 

Ancak, Harvard profesörünün koronavirüsü oluşturduğu ve Çin’e sattığı için ADB’de tutuklandığı iddiasının doğruluk payı bulunmuyor.

Charles Lieber koronavirüsü ürettiği ve salgınının kökeniyle ilişkili bir Çin laboratuvarından para almakla değil, Çin ile bağlantıları hakkında yalan söylemekle suçlanmıştı.

Tarafına espiyonaj ve ticari sırları satma suçlamaları yöneltilen Lieber’a ilişkin yürütülen soruşturmada koronavirüs salgını (Covid-19) ile ilgili bir atfın yer almadığı görülmektedir. FBI ajanı Robert Plumb’ın Charles Lieber hakkında Adalet Bakanlığı’na sunduğu raporda Lieber’a yönelik suçlamalar arasında koronavirüsle ilgili bir hususun geçmediği anlaşılmaktadır. ABD Adalet Bakanlığı da soruşturmanın koronavirüsle ilgisi olmadığını açıklamıştı.

Lieber’ın Wuhan Teknoloji Üniversitesi ile yakın bağlara sahip olduğu, tarafına aylık 50 bin dolar ödeme yapıldığı ve adı geçen üniversitede bir nanobilim araştırma laboratuvarı kurması için 1,5 milyon dolar ücret karşılığında anlaştığı öne sürülmektedir.

 

Çin'e koronavirüs satan

 

Yorumunuzu yazınız...