Aşı Merkezini Ziyareti Esnasında Prens Charles ile Konuşan Kişinin Covid-19 Aşısı Olduğu İçin Bayılarak Yere Düştüğü İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia
İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in oğlu, Galler Prensi Charles’ın bir aşı merkezini ziyareti esnasında Covid-19 aşısı olan kişinin yere yığıldığı iddiasıyla paylaşılan videoya değineceğiz…

Prens Charles’ın bir süpermarket zincirini ziyaretini aşı merkezi ziyareti olarak sunan ve koronavirüs aşısı henüz uygulamada dahi değilken Kraliyet Ailesi üyesi ile konuşurken bayılan kişinin aşının yan etkisi nedeniyle fenalaştığı (hatta öldüğü) iddiasıyla aktaran paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

T.C Vatandaşı:

“Prens Charles, “aşı” otobüsünden yeni inene “nasıl hissediyorsun?” Yeni enjekte edilen “Çok iyi” yanıtını verir ve aynı anda yere düşer. Prens Charles “Lütfen bunu göndermeyin veya fotoğraf çekmeyin.” Enjekte edilen öldü mü? … fark etmez ! Sıradaki gelsin”

 

prens charles asi merkezi ziyareti

 

CrowKing2016:

“Prens Charles aşı merkezini ziyaret ediyor. Orada aşıyı olmuş yaşlı bir adamla konuşuyor!

– Aşıyı oldunuz mu?

– Oldum.

– Nasıl hissediyorsunuz? Ben çok iyiyim!

-GÜÜÜP!”

 

prens charles asi merkezi ziyareti

 

Sanılanın aksine bahsi geçen videoda Prens Charles ile konuşan kişi Covid-19 aşısı nedeniyle bayılmamış. Bahsi geçen hadise, 2020 yılı Temmuz ayında, yani Covid-19 aşısının İngiltere’de ilk uygulandığı 8 Aralık 2020 tarihinden ya da yaygın şekilde halka uygulanmaya başlandığı 4 Ocak 2021 tarihinden aylar önce gerçekleşmiş. Prens Charles’ın pandemi esnasında perakende marketlerin işletilmeye devam etmesini sağlayan çalışanlara teşekkür amacıyla gerçekleştirdiği bir süpermarket ziyareti esnasında konuştuğu Bristol’deki süpermarket zinciri Asda’nın çalışanı hafif sallanmasının ardından bayılarak yere yığılmış. Bayılan süpermarket çalışanına hemen tıbbî müdahalede bulunulmuş. Bayılan çalışan daha sonra ayağa kalkıp Prens Charles ile konuşmaya devam etmiş.

Sosyal medyada paylaşılan videodaki ses ise montajlanmış. Bahsi geçen videodaki ses, orijinal kayıttakinden farklı.

The Royal Family Channel adlı Youtube kanalında ilgili an 9 Temmuz 2020 tarihinde “Süpermarket çalışanı Prens Charles’ın önünde bayıldı” (“Supermarket Worker Faints in Front of Prince Charles”) başlığıyla aktarılmıştı:

 

 

The Telegraph, ilgili anı içeren videoyu 9 Temmuz 2020 tarihinde YouTube’a “Asda çalışanı Prens Charles’ın önünde bayıldı” (“Asda employee faints in front of Prince Charles”) başlığıyla yüklemişti.

 

 

 

The Sun, Evening Standard, Bristol Post gibi İngiltere’de yayın yapan birçok haber girişimi bahsi geçen hadiseyi aktarmıştı.

 

Sosyal medyada bahsi geçen videoyu paylaşan Twitter kullanıcısı, yaygınlık kazanan paylaşımı için “parodi tweet” açıklamasında bulunmuştu:

“Arkadaşlar. Bu bir parodi twiti. Arka planda konuşan ses videoyu yorumluyor. Gerçek başka. Seyrederken bunu dikkate alın. Gece gece fark edene kadar yürüdü gitti. Kusura bakmayın.”

 

Reuters, France 24, Doğrula.org ve Doğruluk Payı gibi kaynaklar da iddianın gerçek dışılığını aktarmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...