Taliban sözcüsünün erkek korumasıyla kasedi çıktı” ifadeleriyle paylaşılan görüntüdeki kişi Taliban rejiminin mevcut sözcüsü Zabihullah Mücahid değil, Kabil’deki elektrik şirketinin müdürü Molla Ahmed Akhund

Yanlış İddia

 

Bir odada selefi stildeki kıyafetlerini çıkaran sakallı erkeğin başka bir erkekle aynı yatağa girdiği görülen video, sosyal medya platformlarında Taliban sözcüsünün erkek koruması ile eşcinsel ilişki görüntüsü olduğu iddiasıyla paylaşıldı.

 

taliban-erkek-korumayla

 

taliban-sozcusu-seks-kasedi

 

Örnek paylaşımlar:

 

Muhalif Gençlik (@GenclikMuhalif): “Erkek koruması ile eşcinsel ilişkiye giren Taliban Sözcüsü dünya basınında gündem oldu.”

 

 

 

R E M (@REM__BEN): “Taliban sözcüsünün, korumasını cikerken kaydedilmiş görüntüleri dünya basınına düşmüş Ulen o değil de günah diye kadınları kapatıp erkekleri s!kmek nedir ya”

 

 

Sızan kasetin Taliban sözcüsüne ait olduğu iddiasıyla Türkiye’de servis edilmesiyle birlikte görüntülerin Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid’e ait olduğu iddiasıyla paylaşıldığı görüldü.

Yeniçağ gibi bazı haber siteleri Zabihullah Mücahid’in fotoğrafını kullanırken, bazı haber girişimlerinin ismini de kullandığına şahit olundu.

 

HaberLog (@LogHaber): “Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid’in erkek korumasıyla kasedi çıktı.”

 

taliban-sozcusunun-erkek-korumasiyla-kasedi-cikti

 

Bazı sosyal medya kullanıcılarının ise görüntünün Pakistan’da kaydedildiğini, Afganistan’la ya da Taliban rejimiyle bir ilgisinin bulunmadığını, videodaki kişinin Zahir adlı Pakistanlının olduğunu ileri sürdüğü görüldü.

 

Mehmet Akif Koç (@m_akifkoc): “Taliban’dan nefret edilebilir, bunda hiçbir sorun yok lakin habercilik adı altında karalama yapılamaz; olay Pakistan’da geçiyor, herif Zebihullah değil, diğeri de koruma değil dil bilmeyen, okuma-yazma sorunlu, üstelik cahil ve ideolojik saplantılı bir medya dış haberciliği var”

 

Gerçek Hayat Dergisi (@Gercek_Hayat): “Bazı sosyal medya hesapları tarafından ortaya atılan Taliban sözcüsünün erkek korumasıyla cinsel ilişkiye girdiği iddiası tamamen gerçek dışıdır”

 

Furkan Bölükbaşı (@furkancerkes): “Videodaki adam Taliban Sözcüsü değil, adı Zahir olan Pakistan, Queta’da yaşayan bir esnaftı. Video da eski, geçen yıl yayılmıştı. Video yayıldıktan sonra Zahir sürgüne gönderildi ve şu anda İran’da yaşıyor. Böyle operasyon hesaplarının yaydığı yalanlara inanmayın.”

 

 

Video taramada, görüntünün iddia edildiği gibi 2021 yılında Pakistan’da dolaşıma girdiğine dair bir iz bulunamıyor.

Dolaşıma yeni girdiği anlaşılan videonun üzerinde “Afganistan Uluslararası” (“افغانستان اینترنشنال”) yazdığı görülüyor.

Bu ifade ve logo tarandığında da karşımıza aynı isimli bir haber girişimi çıkıyor.

Afganistan Uluslararası TV adlı basın organı kayıt tarihi bilinmeyen bahsi geçen görüntüyü 18 Ağustos 2023 günü şu ifadelerle yayınlamış:

 

“Taliban’ın başkan yardımcısı Molla Ahmed Ahund’un Kabil’deki Breshna Şirketi’nde birlikte yattığı sahneyi gösteren bir video Afganistan International’a ulaştı. Afganistan International’ın kaynakları, Taliban’ın güçlü ve etkili kişilerinden biri olan Molla Ahmed’in bu grubun diğer genç üyeleriyle benzer bir ilişkisi olduğunu söylüyor. Bu kaynaklar, bu videoda Molla Ahmad Ahund ile birlikte görülen 21 yaşındaki gencin bu Taliban yetkilisinin koruması olduğunu söylüyor.”

 

 

Hemcinsiyle aynı yatağa girerken görülen kişi Afganistan İslam Emirliği (Taliban) Sözcüsü Zabihullah Mücahid değil, Afganistan’ın Kabil merkezli tek elektrik şirketi olan Breşna’ya (Breshna) yeni atanan genel müdür Molla Ahmed Akhund (ملا احمد آخند).

 

Zabihullah Mücahid’e ait fotoğraflarla karşılaştırıldığında paylaşılan videodaki kişinin kendisi olmadığı daha rahat anlaşılabilir.

 

Zabihullah-Mucahid

 

Taliban’ın Kabil’deki Breshna (elektrik) Şirketi’nin başına atanan Molla Ahmed Akhund’un fotoğrafları ile video örtüşüyor (2021 yılı Eylül ayında açıklanan Afganistan’ın geçici hükümetinde geçici başbakan olarak atanan Taliban’ın kurucularından Molla Muhammed Hasan Akhund ile de aynı kişi değil).

 

 

Taliban’ın kontrolündeki Bakhtar Ajansı’na göre, Molla Ahmed Akhund, Taliban Başbakan Yardımcısı’nın emriyle, Kabil’deki elektrik şirketinin (Da Afghanistan Breshna Sherkat – DABS) başına getirilmiş.

 

Breşna’nın kurumsal internet sitesinde Molla Ahmed Akhund’un atandığı göreve başlamasına dair içerikteki fotoğrafla, videodaki sarıklı kişi örtüşüyor.

 

 

Afganistan merkezli paylaşım yapan bazı kaynaklar da, Taliban rejiminin etkili isimlerinden biri olan Molla Ahmed’in gençlerle benzer ilişkilerinin olduğunun belirtildiğini, videoda Molla Ahmed Akhund ile birlikte görülen 21 yaşındaki genç erkeğin de koruması koruması olduğunu aktardığı biliniyor.

 

 

Molla Ahmed ile örtünün altına giren 21 yaşındaki genç erkeğin, Savunma Bakan Yardımcısı Molla Fazıl ile birlikte görüldüğü de aktarılıyor.

 


Ve kaynaklar, Molla Ahmed Akhund’un elektrik şirketindeki genel müdürlük görevini sürdürdüğünü belirtiyor.

 

 

Afganistan ve Pakistan’da erkek çocuklarının istismar edildiği Bacha Bazi dansına değinilen içeriğe de göz atabilirsiniz.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...