Güncel Olduğu Vurgusuyla Paylaşılan 2018 Yılından

Videoda Kadınları Döven Erkeğin Tabiyeti ve Kadınlara Uygulanan Şiddetin Sebebi Kesinleştirilebilmiş Değil

Videoda Afganistan’da Taliban Tarafından Kadınların Kırbaçlanarak Cezalandırılma Sebebinin Yanlarında Erkek Olmadan Sokağa Çıkmaları Değil Evli Olmayan Bir Erkekle Telefon Görüşmesi Yapmaları Olduğu İleri Sürülmüştü

 

Taliban kuvvetleri, 15 Ağustos 2021 tarihinde Afganistan’ın başkenti Kabil’e girerek Afganistan İslam Cumhuriyeti hükümetini düşürmüş ve yönetimi 20 yıl sonra yeniden ele geçirmişti.

Taliban’ın Afganistan’ın kontrolünü yeniden ele geçirmesiyle birlikte ülkedeki Afgan kadınlara yönelik kısıtlayıcı tutum daha da sertleşmişti.

Bu süreçte Taliban temsilcilerinin kadınlara kırbaç ve sopa ile şiddet uyguladıkları birçok görüntü basına ve sosyal medyaya yansımıştı.

Bu görüntülerden birine değineceğiz…

Afganistan’da bir kadının Taliban üyeleri tarafından kırbaçla dövüldüğü anın görüldüğü videonun, eski tarihli olmasına rağmen güncellik vurgusuyla ve farklı arka planla paylaşıldığı görülüyor.

Son günlerde sosyal medyada tekrar dolaşıma giren bu videoda vahşice kırbaçlandığı görülen kadının Taliban tarafından cezalandırılma sebebinin kadınların bir erkek vasi olmadan dışarı çıkmasını ve dükkanlara girmesini yasaklayan kuralını çiğnemesi olduğu ileri sürüldü.

 

Aykırı: “Taliban’ın kadınlara yönelik şiddeti devam ediyor. Bir grup Taliban üyesi, “Yanlarında erkek olmadan sokağa çıktığı” gerekçesiyle kadınları kırbaçla cezalandırdı.”

 

talibanin-kadinlara-yonelik-siddeti

 

OdaTV: “Taliban, “yanında erkek olmadan dışarı çıkan” kadınlara kırbaç cezası verdi”

 


İşbu aktarımın aksine “Geçen yıl ABD’nin geri çekilmesiyle birlikte başkent Kabil’e giren ve yönetime el koyan Taliban, kendi hukukunu uygulamaya devam ediyor.” notuyla paylaşılan video, güncel değil.

Videoda kadınları döven kişinin tabiyeti ve kadınlara uygulanan şiddetin sebebi netleştirilebilmiş değil.

Tersine görsel arama yoluyla izini taradığımızda videonun daha önce 2018 ve 2020 yıllarında sosyal medyada paylaşıldığı tespit edilebiliyor.

 

 

 

Taliban rejiminin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdul Qahar Balkhi de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada videonun eski tarihli olduğunu ve Afganistan’da kurulan yeni Taliban rejimiyle ilgisinin bulunmadığını şöyle vurgulamış:

ABD/NATO yanlısı eski milislerin Cevizcan’da Afgan kadınlara işkence yaptığını gösteren eski video, herhangi bir kanıt olmaksızın Afgan hükümetine atfediliyor. Ancak Afgan hükümeti sahte haberleri ve sahte haber seyyar satıcılarını yasaklamak için harekete geçtiğinde, basın özgürlüğü konusunda bir kargaşa yaşanıyor.

 

 

Videonun 2017 yılında (Kari Hikmet adlı) bir IŞİD liderinin kadınlara şiddet uyguladığı anı yansıttığı ya da Afgan hükümeti yanlısı güçlerin Ghor’da Afgan kadınları dövdüğünü gösterdiği de ileri sürülmüş.

Bu görüntüyü BBC Farsça Servisi, Afganistan’ın kuzeyindeki Cevzcan vilayetinin Darzab ilçesine bağlı “Qaraei” adlı köyde kaydedildiği notuyla 29 Ekim 2018 tarihinde “Taliban, evli olmayan biriyle telefon görüşmesi yaptıkları suçlamasıyla iki kadını kırbaçladı.” başlığıyla aktarmış.

 

taliban-kadina-kirbac

 

Videoya dair haberlerde, 2 kadının köylülerin önünde kırbaçlanma nedeninin yabancılarla telefonda konuşması olduğu, Cevzcan kenti yerel yetkililerinin ilgili dönemde Taliban’ın kontrolünde olan köyde kadınların kırbaçlandığını doğruladığı belirtilmiş.

İncelemeyi, görüntüyle ilgili Halid Abdurrahman‘ın yorumuyla sonlandıralım:

Video 2018 tarihli ve BBC Farsça servisinin dahi o dönem tırnak içinde verdiği ne olduğu belli olmayan bir görüntü. Ancak Türkiye’de elinde tuzlukla bekleyen medya için fark etmez.

Her konuda kolayca manipüle edilebilen bir toplumu, gazetecilik kılıfı altında istihbarat servislerinin dolaylı aparatı haline gelmiş hesaplar üzerinden yönetmek ne kadar kolay. Her şeye inanan muazzam bir kitleleri var.

Bu da diğer bir kaynak. En az dört yıllık bir videoyu bugün oldu diye dolaşıma sokalar ve kimse de bundan gram şüphe etmez. Dehşet verici.

En az 4 yıllık bu videoda kadınları döven kişilerin Ghor vilayetinde ABD ve NATO güçleri tarafından desteklenen milis güçler olduğu da Afgan kaynakların aktardığı bilgiler arasında. Video Taliban iktidarı sonrası birçok kez dolaşıma sokuldu.

 

2 Yorumlar

Yorumunuzu yazınız...