2021 Yılı Mayıs Ayından Videoda Bir Dakika Boyunca Bağıran Kadın Rusya’yı Değil Beyaz Rusya’yı Protesto Etmiş

Belaruslu ve Polonyalı aktivist ve sanatçı Jana Szostak, “Belarus İçin Çığlık” adı verilen eylemi ile Beyaz Rusya’daki Lukaşenko rejimini hedef alıyor.

 

Sosyal medya platformlarında yayın yapan künyesiz haber girişimleri, kameralar önünde bir dakika boyunca bağıran sarışın bir kadının videosunu Polonyalı milletvekilinin Rusya’yı protesto ettiği iddiasıyla paylaştı.

 

Bahse konu video:

 


 

Hatalı aktarım içeren paylaşım örneği:

 

Trajikomik Haberler (@TrajikomikNews): “Polonya’da Liberal Parti milletvekili Jana Szostak, bir dakika boyunca bağırarak Rusya’yı protesto etti.”

 

jana-szostak-bir-dakika-boyunca-bagirarak-rusyayi-protesto-etti

 

Haber SeyretConflictAykırı23 DereceBiliyor Muydunuz? ve Muhbir gibi profiller de aynı hatalı bilgiyi paylaştı.

 

Söz konusu video güncel değil, 2021 yılı Mayıs ayından (Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekâtı 24 Şubat 2022 günü başladı).

Videoda çığlık atan kadın, 1993 yılında Beyaz Rusya’da doğan, (bir parlamento üyeliği bulunmayan) Polonyalı-Belaruslu aktivist Jana Szostak.

Jana Szostak, bağırarak Rusya’yı değil, Belarus, resmî adıyla Belarus Cumhuriyeti ya da diğer adıyla Beyaz Rusya’yı protesto ediyor.

Söz konusu sivil eylem, 24 Mayıs 2021 günü Varşova’daki Belarus büyükelçiliği önünde gerçekleştirilmiş.

Szostak, Belarus’ta 1994 yılından bu yana iktidarda bulunan Lukaşenko rejimine karşı sürdürdüğü “Belarus İçin Çığlık” adı verilen eylemi ile uluslararası topluma çağrıda bulunuyor.

Aleksandr Lukaşenko’nun 9 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşen 2020 Belarus Devlet Başkanlığı seçimini hile ile kazandığını ileri süren Jana Szostak Belarus’taki rejimi insan hakları ihlâlleri nedeniyle eleştirdi ve “Belarus için bir dakika çığlık” protestosunu başlattı.

2020 seçimlerinin ardından Lukaşenko’nun muhaliflerinin (seçim sonuçlarıyla oynanması, rejimin genel tutumu, yaşam standardındaki giderek artan düşüş ve yetkililerin Covid-19 salgınına karşı politikaları gibi nedenlerle) 2020 yılı Ağustos ayında başlattığı büyük protestolar sürecinde bu eylemini sürdürdü.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki’ye bağırdığı eylemi, Belarus’tan gelen siyasî mültecilerin Covid-19 salgını sürecinde Polonya sınırını geçmesini sağladı.

Jana Szostak, Belarus’taki rejimi hedef aldığı bahsi geçen eylemini Instagram hesabında şu ifadelerle paylaşmış:

 

“Size özgür Belarus‘la savaşmayı bu şekilde hatırlatan herkes adına dakikada 560.000 kez çığlık attığınızı izlediğiniz için teşekkür ederiz!

❤️ Zhyve Beyaz Rusya!

Vay be, beylerin (botları ve algoritmaları) kadınlardan, dürüstlükten ve çağdaş sanattan bu kadar korktuklarını bilmiyordum. Röportajın hemen ardından @tokfm

Yeşil Podlasie’den siz KO

Kültür Devrimi listesindeki şanslı 13. sıradan Vinszawanni’ye, gerçeği dinleyin!

(eğer biri katılmak isterse, hazırlık fırtınasında hala algoritmaların dayanamayacağı ve ne yapacağını bilemeyeceği fikirler var)

… Çünkü kalbimde sevgi ve gerçek var!”

 

 

Yorumunuzu yazınız...