Videoda Yerde Görülen Ceset Torbası Örtülü Kişiler Rusya’nın İşgalinin Ardından Ukrayna’da “Ölü Taklidi” Yapmıyor

Görüntü, Rusya’nın Ukrayna Harekâtı Başlamadan Önce Viyana’da Gerçekleştirilen İklim Değişikliği Protestosundan

Yanlış İddia

 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından yaralı sivillere ve askerî personele ait görüntülere şüpheyle yaklaşıldığına şahit oluyoruz. Ancak bu süreçte, Ukrayna ile ilgisi bulunmayan görüntülerin bağlamından kopartılarak “sahte yaralı” algısı oluşturmak adına girişilen çabayı yansıttığı iddiasıyla kullanıldığını görüyoruz. Daha önce Malumatfurus.org‘da Ukrayna’da Sahte Yaralıların Yer Aldığı Çekime Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Video başlıklı yazımızda değindiğimiz benzer bir hususla karşınızdayız…

Bu defa, ceset torbası ile sarılı kişilerin yerde uzandığı video kayıt, “Ukrayna’da sahte ölü mizanseni” sergilendiği iddiasıyla sosyal medyada servis edilmiş.

Hatalı aktarım içeren örnek paylaşımlar:

 

Mustafa Şükrüoğlu:

“Ukrayna’daki mizansen!!! Canlanan ölüler…”

 

ukraynada mizansen canlanan oluler

 

Tonyukuk:

Ukraynada hareket eden ölüler görüntülendi! Bu kadarda olmaz denilen görüntüler!

 

ukraynada hareket eden oluler

 

#BüyükUyanış (@Cidem29128247): “Ölü takliti yapiyorlar.dikkatli izleyin.amac korku salarak ulkeleri esir almak.tam oscarlik”

 

Sanılanın aksine bahse konu videonun Ukrayna ile bir ilgisi bulunmuyor. Görüntü, Rusya’nın Ukrayna harekâtı başlamadan önce Viyana’da gerçekleştirilen iklim değişikliği protestosundan…Videoda yerde ceset torbası örtülü kişiler Rusya’nın işgalinin ardından Ukrayna’da “ölü taklidi” yapmıyor.

 

 

Görüntü, Avusturyalı “Fridays for Future” adlı aktivist grubun Avusturya’nın iklim değişikliği ile mücadele konusunda izlediği politikayı Viyana’da protesto ettiği 4 Şubat 2022 tarihli gösteriden.

 

iklim degisikligi eylemi

 

iklim degisikligi protestosu haberi

 

Söz konusu görüntü, OE24.TV’de Marvin Bergauer’in sunduğu haberin “Viyana: İklim politikasına karşı gösteri” (“Wien: Demo gegen Klimapolitik”) başlığıyla 4 Şubat 2022 tarihinde Youtube’e yüklenen kaydından alıntı.

 

 

Bahsi geçen eylem, Avusturya’dan farklı birçok basın organı tarafından da haberleştirilmişti.

 

olu taklidi yapan iddiasi

 

İLAVE: Defalarca doğrusu aktarılmasına rağmen, görüntü hâlâ ölü mizanseni olduğu iddiasıyla paylaşılmaya devam ediyor.

 

Medyanın Elli Tonu (@Medyanin50Tonu): “Ruslar, Ukrayna halkını katlediyor diye haber yapan Ukrayna kanalında, yerdeki bir görüntü muhabirin canlı yayına takıldı.”

 

Engin Dinç (@siberbey): ” #Sondakika Canlı yayında Ölü uyandı! “Ruslar, Ukrayna halkını katlediyor” şeklinde haber yapan Ukrayna kanalında, yerdeki bir görüntü muhabirin canlı yayınına takıldı.”

 

Yorumunuzu yazınız...