Fotoğrafta Ders Notlarını Kimseyle Paylaşmayan Öğrencinin Notlarının Kendisine Sinir Olan Arkadaşları Tarafından Üniversite Kampüsündeki Büyük Ekrana Yansıtıldığı İddiası Doğru Değil

Görsel Montaj, Parodi Amaçlı Üretilmiş

Yanlış İddia

 

2019 yılında sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılan, ders notlarını paylaşmaktan çekinen arkadaşlarına sinir olan öğrencilerin arkadaşlarının notlarını gizlice alıp kampüsteki büyük ekrana yansıttığı iddiası 2021 yılı Mayıs ayında ısıtılarak tekrar dolaşıma sokulmuş.

Bahse konu iddiayla servis edilen görsel:

 

ekrana yansıtılan not montaj

 

Örnek paylaşımlar:

 

“Ege Üniversitesi’nde notlarını kimse ile paylaşmayan öğrenciye sinir olan arkadaşları, öğrencinin notunu gizlice alıp kampüsteki ekrana yansıtmış, gelen geçen notları geçiriyor.”

 

notlar büyük ekrana yansıtılmış

 

“Ege Üniversitesinde notlarını kimseyle paylaşmayan öğrenciye sinir olan arkadaşları, öğrencinin notunu gizlice alıp kampüsteki büyük ekrana yansıtmış :D”

 

büyük ekrana yansıtılmış

 

Söz konusu görsel sosyal medya kullanıcılarınca gerçek sanılarak yorumlanmıştı.

 

notlarını kimse ile paylaşmayan öğrenci
Burak Kadercan’ın montaj içeren görseli gerçek sandığı paylaşımı

 

Sanılanın aksine paylaşılan görsel montajdı. Bir öğrencinin arkadaşlarıyla paylaşmadığı ders notlarının ekrana yansıtıldığı iddiası ise parodi maksatlı bir paylaşımın sonucu.

 

Ders Notlarını Kimseyle Paylaşmayan Öğrenci

 

Teyit.org, montajlanan fotoğrafın Ege Üniversitesi hakkında parodi içerikler üreten @ege_universityy isimli hesap tarafından mizah amaçla üretildiğini tespit etmişti.

Fotoğrafın orijinaline ve farklı bir versiyonu incelendiğinde dijital müdahale ile ekrana ders notlarının yerleştirildiği daha net anlaşılabilmektedir.

 

ekrana yansıtılan not orijinali

 

ege üniversitesi ekran

 

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...