Paylaşılan Videonun Afgan Düzensiz Göçmenlerin Sınırdaki Güvenlik Duvarını Aşmaya Çalışırken Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Afgan düzensiz göçmenlerin ülkemize yönelik boyutu ve sıklığı giderek artan kaçak girişlerinin toplumda uyandırdığı rahatsızlığın etkisiyle güncel olmayan bazı videoların bağlamından kopartılarak sosyal medyada paylaşıldığına şahit oluyoruz.

Sınırda yer alan duvar üzerinden merdivenle aşarak ülkemize giriş yapan düzensiz göçmenlerin görüntülendiği video bu tür kayıtlardan biri.

Sosyal medyada güncel sanılarak paylaşılan bahse konu kayıt şu şekilde:

 

 

Sinan Oğan’ın ilgili paylaşımı

 

sinan oğan afganlar sınırdan girerken

 

Anılan videoyu bası haber sitelerince ve profillerince “Sınırda endişe yaratan görüntü! Afgan mülteciler güvenlik duvarını merdiven dayayarak aştı” başlığıyla servis edilmişti.

Bu yöndeki aktarıma dair bir örnek şöyle sunulabilir:

“ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi sonrasında Taliban ülkedeki ilerleyişini sürdürürken, ele geçirilen şehir sayısı da 6’ya yükseldi. Taliban’ın ülkeyi yangın yerine çevirmesi sonrasında Türkiye sınırına akın eden Afgan mültecilerin görüntülerine her gün bir yenisi daha ekleniyor. Sosyal medyaya düşen ve İran sınırında çekildiği iddia edilen videoda, çok sayıda Afgan mültecinin sınıra inşa edilen duvarı üzerine merdiven dayayarak aştıkları görülüyor.”

 

afgan mülteciler güvenlik duvarını

 

 

“Sınırda endişe yaratan görüntü” vurgusuyla paylaşılan video güncel değil. Videoda sınırdaki güvenlik duvarını merdivenle aşanlar da Afgan değil.

Videodan alıntılanan bazı kareler tersine görsel arama yoluyla tarandığında 7 Eylül 2018 tarihinde basın organlarına yansıdığı görülebiliyor. Bu haberlerde, Hatay’da Suriye sınırına inşa edilen güvenlik duvarının kaçak göçmenleri engelleyemediği ve bazı göçmenlerin merdiven kullanarak duvarı aşıp ülkemize giriş yaptığı aktarılmış.

Örneğin, 7 Eylül 2018 tarihinde Milliyet gazetesi bahse konu görüntüyü “Duvara merdiven dayayıp Türkiye’ye kaçıyorlar” başlığıyla haberleştirmişti.

 

duvara merdiven dayayıp geçiyorlar

 

Anılan haberde şu karelere yer verilmişti.

 

sınır duvarını aşanlar sınır duvarını aşarken sınırda duvarı aşanlar

 

Anılan video “Suriyeliler merdiven dayayarak sınırdan kaçak geçiyor” notuyla da farklı platformlarda geçmişte paylaşılmıştı.

 

 

Türkiye’nin güney sınırlarının yol geçen hanına ya da kevgire döndüğü eleştirisiyle birlikte paylaşılmıştı.

 

 

Darice ve Peştucanın resmî dil olduğu Afganistan’da Özbekçe, Arapça, Türkmence gibi azınlık dillerinin de konuşulduğu biliniyor. Videodaki kişilerin Arapça konuştuğu anlaşılıyor. Hatay’daki sınır duvarından kaçak giriş yaparken görüntülenen ve Arapça kişilerin Suriye kökenli olduğu kuvvetle muhtemel.

Bu gibi videoları incelemek için internet sitemizde aktardığımız teknikleri kolayca uygulayabilirsiniz.

 

1 Yorum

  1. Kardeş bu görüntü zaten süriyelilere ait .Yani yine yol geçen hanı ,Afkanların içinde bayan yok hepsi 16 ile 25 yaş arası zıpkın gibi gençler.

Yorumunuzu yazınız...