Videoda Antalya’nın Alanya İlçesinde Türk Bayrağını Direkten İndirmeye Çalışan Kişinin Afgan Sığınmacı Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, Antalya’nın Alanya ilçesinde direkten Türk bayrağını indirmeye çalışan ve çevredeki halkın tepkisiyle karşılan kişinin Afgan sığınmacı olduğu iddia edilmişti.

Bahse konu video şu şekilde:

 

 

Güncel olmayan videoda Türk bayrağını indirmeye çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını Afgan sığınmacı olarak lanse eden paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

“Burası Alanya. Bayrağımızı indirmeye çalışan bir Afgan.. Sen kimsin de gelip bir başkasının vatanında şanlı bayrağını indirmeye kalkarsın….”

 

bayrağı indirmeye çalışan afgan

 

2018 yılında kaydedilen videoda Alanya’da bayrağımızı direkten indirmeye çalışan kişi Afgan bir sığınmacı değil A.Y.A. adında aklî dengesi yerinde olmayan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı.

Antalya’nın Alanya ilçesinde Türk bayrağını indirmek için direğe tırmanan kişiye, vatandaşların linç girişiminde bulunması 2018 yılında basına yansımıştı.

 

türk bayrağını indirmeye çalışana linç

 

Antalya Valiliği tarafından yapılan duyuruda “Bugün sosyal medyada çıkan Alanya’da bayrak asma ile ilgili haberlerde çıkan görüntülerdeki ilki 2018 yılına ait olup görüntüdeki şahıs ülkemiz vatandaşıdır ve Emniyette işlemleri devam etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

 

antalya alanya bayrak açıklaması

 

Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer de konuyla ilgili sosyal medya paylaşımında “Değerli hemşerilerim; Bugün sosyal medyada çıkan Alanya’da bayrak asma ile ilgili haberlerde çıkan görüntülerden ilki 2018 yılına ait olup görüntüdeki şahıs ülkemiz vatandaşıdır ve Emniyette işlemleri devam etmektedir” ifadelerini kullanmıştı.

 

alanya kaymakamı açıklaması

 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi öğrencisi olduğu belirtilen A.Y.A. ile ilgili rektörlükten yapılan yazılı açıklamada şu hususlara yer verildiği basına yansımıştı:

“Alanya Otogarı’nda bu sabah saatlerinde üniversitemizde eğitim görmekte olan Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi A.Y.A. tarafından elim bir girişimde bulunularak şanlı bayrağımıza kabul edilemez bir saygısızlıkta bulunulmuştur. Kendisini ‘mehdi’ ilan eden ve akli dengesinin yerinde olmadığı anlaşılan ancak asla mazereti ve açıklaması bulunmayan elim vakayı şiddetle kınar, adli ve kolluk kuvvetlerine intikal etmiş olayın takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla ilan ederiz.”

 

Videonun gerçek mahiyetine Doğruluğu Ne?, Teyit.org ve Doğrula.org da değinmişti.

* Kapak görseli: Doğruluğu Ne?

Yorumunuzu yazınız...