Bir vatandaşın ülkeye kaçak giriş yapan pasaportsuz Afgan mültecileri vatandaşlık sağlama vaadiyle dolandırıp polis karakoluna teslim edip sınır dışı edilmelerini sağladığı iddiası KURGU

 

Daha önce, Edirne’de bir gencin bedava erzak vaadiyle kandırdığı Suriyelileri otobüsle götürdüğü Bulgaristan sınırında bırakıp kaçtığı iddiasının bir Twitter profilinin kurgusu olduğuna değinmiştik.

Bugünkü konumuz, Afgan mültecileri dolandırıp polis karakoluna teslim edip sınır dışı edilmelerini sağlayan vatandaş kurgusu.

 

“Afgan Mültecileri 42.500 TL Dolandırdı!

 

Afganistan’daki iç savaştan kaçıp İstanbul’a sığınan mültecileri, vatandaşlık aldırma vaadiyle yaklaşık 42.500 TL dolandırarak suça karıştı. Olay, 1 ay önce Sultangazi ilçesinde Latif T. isimli şahıs vatandaşlık vaadiyle aldığı 42500 TL’den sonra mültecileri kendi arabasıyla nüfus memurluğuna gitme bahanesiyle polis karakoluna götürdü, polislerin incelemesi sonrası mültecilerin ülkeye kaçak girdiği ve pasaportsuz olduğu anlaşıldı. Mülteciler sınır dışı edilmek üzere toplama kampına götürüldü.”

 

afgan-multecileri-dolandirdi

 

7 Haziran 2022 günü sosyal medyada dolaşıma giren paylaşım şu şekilde:

 

afgan-multecileri-dolandirip

 

Latif Tarkan adlı Twitter kullanıcısının paylaştığı bu metin bir haber sitesinden değil. Sığınmacılar hakkında benzer içerikler paylaşan Twitter kullanıcısının kurguladığı metnin herhangi bir basın organında izine rastlanamıyor.

Söz konusu paylaşımdaki mültecileri dolandırma iddiasının farklı şekillerde paylaşıldığı görülüyor.

Aynı iddia, İstanbul yerine Ankara, 42.500 TL yerine 30.000 TL, Latif T. yerine Hakan K. zikredilerek paylaşılmıştı.

 

“Ankara Gazi Mahallesinde 15 Afganistanlı mülteciyi vatandaşlık aldırma yalanıyla toplam 30.000 TL dolandıran Hakan K. isimli şahıs daha sonra mültecileri kendi arabasıyla nüfus memurluğuna gitme bahanesiyle polis karakoluna götürdü, polislerin incelemesi sonrası mültecilerin ülkeye kaçak girdiği ve pasaportsuz olduğu anlaşıldı. Mülteciler sınır dışı edilmek üzere toplama kampına gönderildi, Hakan K. aldığı parayı Türk Silahlı Kuvvetlerine bağışladığını açıkladı.”

 

afgan-multecileri-dolandiran

 

Başkent Haber adlı profilde aktarılan iddia da Hakan Kesim adlı TikTok profilinin kurgusuydu.

 

multecileri-dolandirip

 

Benzer iddia “Suriyeli dilenci” odağıyla da paylaşılmıştı.

BPT Haber’in Twitter hesabını taklit eden paylaşım şöyleydi (BPT Haber’in Twitter profilinin uzantısı “bpt_haber” değil “bpthaber şeklinde):

“Ankara’da suriyeli dilenciyi toplam 7.000 TL dolandıran Hakan K. isimli şahıs olay yerinden kaçtı. Suriyeli adamın ihbarı üzerine gelen polisler, suriyeli adamın kaçak olduğu ve pasaportsuz olduğunu tespit etti daha sonra ülkesine geri göndermek üzere toplama kampına gönderdi.”

 

multecileri dolandiran

 

Uydurulan iddiada aktarılanın aksine ülkemizde sığınmacıların sınır dışı edilmeleri amacıyla toplama kampına gönderilmesi şeklinde bir uygulama yürürlükte bulunmuyor.

 

Kapak fotoğrafı: DHA

 

Yorumunuzu yazınız...