Sosyal medyada parodi içerik paylaşan Edirne ve Trakya odaklı profillerin (“Edirne’de alkollüyken dengesini kaybedip başını vuran kadının 94 gün sonra komadan uyanıp bira istediği“, “2022 yılı Ramazan ayı başlangıcında Edirne’de ‘Ramazan ayında dükkan açılmaz’ diyen kişinin dükkan sahibinden dayak yediği”, “Edirne’de bir gencin bedava erzak vaadiyle kandırdığı Suriyelileri otobüsle götürdüğü Bulgaristan sınırında bırakıp kaçtığı”, “Edirne’de İstiklal Marşı’nı okuyanlara korna çaldığı için bir kişinin dövüldüğü” gibi) aktarımlarına daha önce değinmiştik.

Bugünkü konumuz, “Tekirdağ Şarköy’de köylüler kendi üzümlerinden şarap çeşmesi yaptırdı.” notuyla paylaşılan görsel.

 

trakya-sarap-cesmesi

 

Tekirdağ Şarköy’de şarap çeşmesi yapıldığı aktarımı aslında bir parodi.

Paylaşılan görsel güncel değil, yıllar önce kaydedilmiş.

Söz konusu fotoğrafın izini tersine görsel arama yoluyla taradığımızda karşımıza 1 Haziran 2008 tarihinde Flickr‘a (İtalyanca “suyun şaraba dönüşmesi” başlığıyla ve İtalya’nın Veneto bölgesinde kaydedildiği notuyla) yapılan yükleme çıkıyor.

 

tramutazione dell'acqua in vino

 

Söz konusu görsel, 2020 yılında İtalya’nın Modena’nın şehrinin yaklaşık güneyinde yer alan Settecani köyünde çeşmelerden şarap aktığı hadiseye dair haberlerde yaygın şekilde kullanılmıştı.

Adı geçen köyde bulunan yerel bir şaraphane olan Cantina Settecani’deki silodan 1.000 litre Lambrusco Grasparossa köpüklü kırmızı şarap köyün yerel su kaynağına sızarak mutfak musluklarından akmıştı.

 

cesme sarap

 

 

Modena Komünü resmî sosyal medya hesaplarından konuyla ilgili yapılan açıklamada bölgedeki bir firmanın üretim tesisinde meydana gelen arıza nedeniyle bu durumun oluştuğu, herhangi bir sağlık riskinin bulunmadığı aktarılmış.

 

 

Cellar Settecani Castelvetro tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, verilen rahatsızlıktan dolayı özür dilenerek çeşmeden akan şarabın “hiçbir hijyen veya sıhhî risk içermediği” belirtilmiş.

 

 

İtalya’da çeşmelerden şarap aktığı anda kaydedilen videolara Youtube gibi platformlarda rastlanabiliyor.

 

 

Yorumunuzu yazınız...