Tekirdağ’da bir gencin sevgilisi leylek görüp marteniçkasını çıkaramadığı için leylek kostümü giyip evinin önüne gittiği iddiası KURGU

 

 

Marteniçka ve leylek geleneği

Mart ayının ilk günlerinde takılan Marteniçka, kırmızı ve beyaz iplikten yapılan küçük bir bileklik veya süstür.

 

martenicka-bileklik

 

(Martisor veya Martenitsa olarak da bilinen) Marteniçka takma geleneği, Bulgaristan ve Makedonya gibi Balkan ülkelerinde kutlanan bahar festivali ile bağlantılıdır.

Genellikle 1 Mart’ta başlayan ve baharın gelişini, yeni başlangıçları ve bereketi simgeleyen Marteniçka ve leylek geleneğiyle baharın gelişinin kutlanması amaçlanmaktadır.

Marteniçka’daki kırmızı renk, yaşamı, sıcaklığı, tutkuyu ve aşkı simgelerken, beyaz renk ise temizliği, saflığı, barışı ve bolluğu temsil eder.

Leylek ise baharın habercisi ve yeniden doğuşun sembolü olarak kabul edilir.

Mart ayında leyleklerin göç ederek yuvalarına dönmesi, baharın geldiğinin ve doğanın canlandığının bir işaretidir.

Bu nedenle, Marteniçka takme geleneği genellikle leyleklerle ilişkilendirilir ve Mart ayında leyleklerin geri dönüşü vesilesiyle baharın gelmesi, doğanın canlanması ve yeni hayatların başlangıcı kutlanır.

Marteniçka takan kişi ilk leyleği gördüğünde bilekliğini çıkarır ve meyve veren bir ağaca bağlar.

Leylek görmeden Mart ayı sona ererse, 31 Mart’ta Marteniçka çıkarılır ve bir sonraki seneye kadar saklanabilir.

Leylek görmenin, sağlık, bereket ve uğur getireceğine inanılır.

Bu nedenle, Marteniçka takan kişiler ilk leyleği görmeyi sabırsızlıkla beklerler.

Özetle, Marteniçka ve leylek geleneceği, baharın gelişine ve doğurganlığa şükretmek için yapılan bir ritüeldir.

 

 

Parodi içerik paylaşan bir profilin uydurduğu “Tekirdağ’da bir gencin taktığı marteniçkayı leylek göremediği için çıkaramayan kız arkadaşı için leylek kostümü giyen erkek” anlatısı gerçek sanılmış.

 

Örneğin “Çorluda Haber” adlı internet sitesi “Tekirdağ’lı Gençten Leylek Kostümüyle Romantik Jest” başlıklı içeriğinde bu uydurmayı gerçek bir hadise gibi şöyle aktarmış:

“Tekirdağ’da, baharın müjdecisi olarak bilinen leylekleri göremeyen sevgilisine sürpriz yapmak isteyen bir genç, kendine has bir yöntemle dikkat çekti. Mart ayının geleneksel süsü olan ve baharın gelişini simgeleyen martenickanın takılma adetini farklı bir boyuta taşıyan genç, sevgilisine unutulmaz bir an yaşattı.

Olay, Tekirdağ’da yaşandı. Genç, sevgilisi baharın gelişini müjdeleyen leyleği göremeyip, bu yüzden martenickasını çıkaramayınca ilginç bir yol seçti. Sevgilisine moral vermek ve onu şaşırtmak amacıyla bir leylek kostümü giyerek evinin önüne gitti.

Şaşkınlık ve neşeyle karışık anlar yaşayan sevgili, genç tarafından yapılan bu sıradışı jest karşısında duygusal anlar yaşadı. Mahalle sakinleri de bu ilginç olay karşısında hem şaşkınlıklarını hem de takdirlerini dile getirdi.

Bu sıra dışı olay, sosyal medyada da geniş yankı buldu. Kullanıcılar, genç adamın yaratıcılığına ve sevgilisine olan bağlılığına hayran kaldıklarını dile getirdi. Tekirdağ’da yaşanan bu ilginç ve romantik olay, baharın gelişiyle birlikte insanların yüzünde tebessüm ettirdi.”

 

Paylaşılan kurgu anlatının kaynağı No Context Trakya adlı sosyal medya profili.

no context trakya (@nocontextrakya): “Tekirdağ’da bir genç sevgilisi leylek görüp martenickasını çıkaramadığı için leylek kostümü giyip evinin önüne gitti.”

 

leylek-kostumu-giyip

 

Paylaşılan leylek kostümü görseli de “İdeal Kostüm” adlı internet sitesinden alıntı.

 

leylek-kostum leylek-kostumlu

Adı geçen internet sitesinde satışa sunulan “leylek maskotu” için şu açıklama sunulmuş:

“Leylek kostümü talebi yine Kung-fu panda ekibi içinde ki leylek kahraman dan esinlenerek yapılmıştır.kung fu cu olan leylek maskotunun insana giyilecek şekilde dizaynı ugrastırmasına rağmen hafif esnek .rahat bir şekilde oluşturuldu.”

 

leylek-kostumu

 

Edirne / Trakya temalı parodi profillerin uydurduğu “Edirne’de alkollüyken dengesini kaybedip başını vuran kadının 94 gün sonra komadan uyandığı ve bira istediği“, “2022 yılı Ramazan ayı başlangıcında Edirne’de ‘Ramazan ayında dükkan açılmaz’ diyen kişinin dükkan sahibinden dayak yediği”, “Edirne’de bir gencin bedava erzak vaadiyle kandırdığı Suriyelileri otobüsle götürdüğü Bulgaristan sınırında bırakıp kaçtığı”, “Edirne’de bir gencin 14 Mayıs 2023 günü Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimleri için oy kullanırken elini kırdığı ve “Gerekirse diğerini de kırarım. Her şey çok güzel olacak.” dediği“, “Tekirdağ Şarköy’de köylülerin kendi üzümlerinden şarap çeşmesi yaptırdığı” ve “Edirne’de İstiklal Marşı’nı okuyanlara korna çaldığı için bir kişinin dövüldüğü” gibi iddialar da geçmişte gündem olmuştu.

 

Yorumunuzu yazınız...