A Haber’de Yayımlanan TV Programında “Ateistlerin Zam Duası Yaptıkları Yönünde Duyumlar Alıyoruz” Alt Bandının Kullanıldığı İddiası Doğru Değil

İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin ele alındığı programda dönemin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya’nın açıklama yaptığı anda ekranda ilgili anda “Ankara Sözleşmesi Hazırlıyoruz” alt yazısı yer alıyordu.

 

Enflasyonun etkisini daha yoğun şekilde hissettirmeye başladığı, halkın alım gücünün erimeye devam ettiği -genişleyici para ve maliye politikaları ile absürt düşük faiz deneyi yerine suçlanacak günah keçilerinin arandığı- günümüzde, “ateistlerin zam duası yaptığı” iddiasıyla bir montaj TV yayın görüntüsü sosyal medya platformlarında  yeniden dolaşıma girdi.

 

“Ateistlerin zam duası yaptıkları yönünde duyumlar alıyoruz.” alt bandının montajlandığı ekran görüntüsü şöyle:

 

ateistlerin-zam-duasi

Dijital müdahale içeren ekran görüntüsünü gerçek gibi lanse eden paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Turan Dursun (@comlekcitanri): “Mal bunlar ya “

 

ateistlerin-zam-duasi

 

TANRI (@Al_ilahh): “Özellikle asgari ücret zammı duası yapanların isimlerini bu cuma açıklayacağım!!!”

 

Korkut Ata (@KorkutA23928896): “A haber yine bir dış minnaklar oyununu çözmüş. Yalnız bu teze göre Allah ,ateistlerin yanında. Duaları hep kabul oluyor ateistlerin.”

 

özgül (@Ozgul__11_11): “Dindar bir nesil yetiştirmek istiyorum dediniz ve başardınız işte … Ateisti,deisti,nihilisti hepsi siz gidin diye dua ediyor… #Enflasyon sebebiniz olacak…”

 

Soğan Cücüğü (@Chetinceviz): “Haydi, atayizler bunu da açıklasın “

 

A Haber’de 20 Mart 2021 tarihinde yayınlanan Gündem Özel programından alıntı ekran görüntüsü üzerinde oynanmış.

İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin ele alındığı programda dönemin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya’nın açıklama yaptığı anda ekranda ilgili anda “İstanbul Sözleşmesi Hazırlıyoruz” alt yazısı yer alıyordu.

 

ankara-sozlesmesi-hazirliyoruz

 

Eski AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya’nın, TÜRKAD Başkan Yardımcısı Avukat Öznur Kızılkaya Uslu’nun, Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanı Fatma Aksal’ın, Avukat Pınar Hacıbektaşoğlu ve Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan’ın konuk olduğu, Merve Türkay’ın sunduğu programdan ilgili an şöyle:

 

 

 


 

Programda ilgili bölümde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, iptal edilen İstanbul Sözleşmesi yerine kadın haklarını güvenceye alacak “Ankara” merkezli bir sözleşmenin hazırlanmaya çalışıldığını şu sözlerle belirtmişti:

İstanbul Sözleşmesi 2011 yılında imzalanırken, Kadına karşı şiddetle mücadele için imzalanmış bir sözleşme. Son yıllarda sözleşme üzerinden farklı lobilerin yapıldığını gördük. Muhalefetin sahiplendiği bir sözleşme değildi. Ancak bu sene temmuz ayından itibaren, tamamen muhalefet etmek amacıyla kampanya yürüttüler.

CHP’li Özgür Özel’i Cumhurbaşkanımızı hedef alan sözlerinden dolayı kınıyorum. Bugün geldiğimiz noktada İstanbul Sözleşmesi’nin kutuplaşmaya yol açtığını görüyoruz. Bu ayrışma kutuplaşma bizi; ‘İstanbul Sözleşmesi olmasa da olur. Aslolan hukuktur’ noktasına getirdi. Farklı polemiklerin gündeme gelmesiyle İstanbul Sözleşmesi’nin yerine farklı bir sözleşmenin gelmesi zorunlu olmuştur. Ankara Sözleşmesi hazırlıyoruz.

İnşallah yeni bir çalışmayı toplumun bütün kesimleriyle bir araya gelerek yapmayı planlıyoruz. Özellikle muhalefetin konuyu çok yanlış boyuta çektiğini görüyoruz. Muhalefet kadınları istismar etti. Biz kadınlarımızı koruyucu reformları hayata geçiriyoruz. Değerlerimizi önceleyen yeni bir mutabakat üzerinde çalışıyoruz. AK Parti her zaman ailenin yanında oldu. Bizim derdimiz aileyi, kadını ve toplumun her bir ferdini korumak. Şiddet asla meşrulaşmayacak.”

 

A Haber KJ’sindeki yeniden düzenlemenin (görsel üzerinde mahlası yer alan ve benzer KJ montajları ile tanınan) Tolga Cem tarafından hazırlandığı anlaşılıyor.

 

TV Kanallarının Alt Bantlarına Yapılan Montajlar” başlıklı derlememize de göz atabilirsiniz.

 

Tespit: Twitter/X – Yatırım ve İnşaat @Tknflzf

 

Yorumunuzu yazınız...