Videoda Buckingham Sarayı’nın Penceresinden Atlayarak Kaçmaya Çalışan Çıplak Çocuğun Görüntülendiği ve Kaydın Prens Andrew’in Yargılandığı Davaya Konu Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

İngiliz kraliyet ailesinin Londra’daki ikâmetgâhı olan Buckingham Sarayı’nın penceresinden çıplak şekilde kaçmaya çalışırken düşen bir çocuğun görüntülendiği anı yansıttığı iddiasıyla bir video 2015 yılında dolaşıma girmişti.

 

 

Söz konusu video Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatının ardından tekrar zuhur etmiş.

 

 

Video hakkında yanlış aktarımda bulunan sosyal medya paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

“Çıplak çocuk, kötü sürüngen Kraliçe II. Elizabeth’ten kaçmaya çalışır, ancak Buckingham Sarayı’nın penceresinden düşerek ölür. Bu, ailenin sübyancısının Prens Andrew olduğunu düşünen herkes için sağlam bir kanıt… hepsi kanını içmeyi ve çocukların etini yiyen pedofiller”

 

https://twitter.com/SenyigitHakk/status/1569852173172842497

 

“Buckingham Sarayında pencereden atlayan bir çocuk !

Prens Andrew’in yargılandığı davaya konu olan görüntü.”

 

https://twitter.com/nahronatre/status/1569703502796193792

 

İddianın yeniden yaygınlaşmasına Apocalypsis Apocalypseos adlı Twitter profilinin aşağıdaki paylaşımı neden olmuştu:

 

https://twitter.com/apocalypseos/status/1569430553241468928

 

Videoda Buckingham Sarayı’nın penceresinden atlayarak kaçmaya çalışan çıplak bir çocuğun görüntülendiği ve kaydın Prens Andrew’in yargılandığı dava sürecinde de gündeme geldiği iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Video, ABD merkezli yayın yapan E! adlı TV kanalında yayınlanan The Royals adlı dizinin lansmanı için hazırlanan bir kurgu içerik.

Dizi için yürütülen bu tanıtım, Bartle Bogle Hegarty (BBH) adlı reklâm şirketi tarafından tasarlanmış.

Buckingham Sarayı dışında muhafızların nöbet değişimi için hareket ettiği sırada turistler tarafından kaydedildiği sanılan 45 saniyelik video, İngiliz kraliyet ailesi hakkında kurgusal bir yapım olan dizinin tanıtımı için sahnelenen sahte bir kraliyet skandalını yansıtıyor.

Londra Metropolitan Polis Teşkilatı, bazı medya kuruluşlarına yaptığı açıklamada bu yönde bir hadiseyle ilgili herhangi bir bildirim almadıklarını aktarmış.

Görüntüde çıplak şekilde pencereden sarkarken görülen kişi bir çocuk değil, dublör…

E! adlı kanal adına açıklama yapan yetkili, internette dolaşan videonun 2015 yılında yürütülen tanıtım çalışmasından olduğunu ve Buckingham Sarayı’nda çekilmediğini aktarmış.

E!’ye ait internet sitesinde 2015 yılında yayımlanan metinde videonun The Royals adlı yapımın tanıtımı için çekildiği, dizinin içeriği hakkında fikir vermesi adına bir skandalın konu edildiği belirtilmişti.

 

 

Videodan bir kare, E! adlı kanalın D-Throned adlı çevrim içi yayınının Instagram hesabında da 4 Mart 2015 tarihinde paylaşılmıştı.

 

dthronednews-buckingham-ciplak

 

Söz konusu video görülen binanın Londra merkezinin yaklaşık 43,5 km. kuzeybatısında bulunan Rickmansworth adlı kasabada yer alan Moor Park Golf Kulübü‘ne ait olduğu anlaşılıyor.

Google Haritalar üzerinden yapılan inceleme ile bu husus teyit edilebiliyor.

 

buckingham-sarayi-sanilan-mekan

 

Videoda çıplak erkeğin sarkıttığı çarşafla pencereden aşağı inmeye çalıştığı görülen videoda görülen yapı ile Buckingham Sarayı arasındaki bazı farklar bulunuyor.

Videoda her 2 pencere arasında yer alan süslemelerin gerçekte Buckingham’da bulunmadığı, videodaki binanın pencereleri 2 cam sütuna sahipken gerçek saray pencerelerinin 3 sütuna sahip olduğu görülüyor.

Bağımsız film yapımcısı Jon Rosling, paylaşılan videoda gösterilen bina ile Buckingham Sarayı arasındaki tutarsızlıkları özetlemişti.

 

buckingham-sarayindan-kacan-ciplak

 

Bu yönde tespitler farklı kişilerce de yapılmıştı…

 

 

Yorumunuzu yazınız...