“Bir De Kuşlar Var Hakim Bey / Her Şeyin Başı Onlar / Onlar Özgürlüğü Koyuyor İnsanın Kafasına / Baksanıza Terörist Terörist Uçuyorlar” Dizelerinin Şair Ahmed Arif’e Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugünkü konumuz, şair ve gazeteci Ahmet Hamdi Önal, yani Ahmed Arif’e (1927-1991) ait olduğu iddiasıyla paylaşılan “Bir de kuşlar var hakim bey / Her şeyin başı onlar / Onlar özgürlüğü koyuyor insanın kafasına / Baksanıza terörist terörist uçuyorlar” dizeleri…

Anılan mısraların sosyal medyada Ahmed Arif’e izafe edilerek yaygın şekilde paylaşıldığına şahit oluyoruz:

“Bir de kuşlar var Hakim bey

Her şeyin başı onlar…

Onlar özgürlüğü koyuyor insanların kafasına…

Baksanıza, terörist terörist uçuyorlar…”

(Ahmed Arif)

 

bir de kuşlar var hakim bey her şeyin başı onlar
Orhan Aydın’ın “Bir de kuşlar var hakim bey / Her şeyin başı onlar / Onlar özgürlüğü koyuyor insanın kafasına / Baksanıza terörist terörist uçuyorlar” dizelerini Ahmed Arif’e atfettiği paylaşımı

 

Ancak sanılanın aksine, mezkur şiirin Ahmed Arif’e ait olduğuna dair herhangi bir delil bulunamamaktadır. Bahse konu dizelerin, Ahmed Arif’in vefatının 23 yıl sonrasında kendisine ait olduğu iddiasıyla paylaşılır hâle geldiği değerlendirilmektedir.

“Hasretinden Prangalar Eskittim” ve “Yurdum Benim Şahdamarım” adlı şiir kitaplarında bu dizelerin izine rastlanamamaktadır. “Cemal Süreya’ya Mektuplar”, “Leylim Leylim: Ahmed Arif’ten Leylâ Erbil’e Mektuplar” ya da “Ahmed Arif Anlatıyor: Kalbim Dinamit Kuyusu” gibi kitaplarda da bu dizeler geçmemektedir. Ahmet Oktay’ın “Karanfil ve Pranga Ahmed Arif’in Şiiri Üzerine Eleştirel Bir Çalışma” adlı eserinde ya da Refik Durbaş’ın “Ahmed Arif Anlatıyor: Kalbim Dinamit Kuyusu” adlı kitabında da Ahmed Arif’e atfedilen mısralara yönelik bir atıf görülememektedir.

Ahmed Arif’in bilinen şiirleri arasında “terör” sözcüğünün geçtiği tek mısra dahi yer almamaktadır.

Bahsi geçen dizelerin sanal alemdeki ilk izlerini araştırdığımızda ise 2014 yılı karşımıza çıkıyor. 2014 yılı Kasım ayı öncesinde anılan mısraların Ahmed Arif’e ait olduğuna yönelik sosyal medyada ya da internet sitelerinde bir iddianın yer almadığı görülebiliyor. 2014 Kasım sonundan itibaren Ahmed Arif imzasıyla söz konusu dizelerin paylaşılmaya başlandığı anlaşılıyor.

Yani, “Bir de kuşlar var hakim bey / Her şeyin başı onlar / Onlar özgürlüğü koyuyor insanın kafasına / Baksanıza terörist terörist uçuyorlar” dizeleri, herhangi bir kaynak gösterilmeksizin Ahmed Arif’in vefatının 23 yıl sonrasında bir anda kendisine atfedilir hâle gelmiş.

Ahmed Arif’in bu dizelerin sahibi olamayacağı iddiasına mesnet olarak “terör” sözcüğünü kullanmış olamayacağını öne sürenlere rastlıyoruz. Ancak, Ahmed Arif’in “terör” sözcüğüne yer verdiği cümlelerini Refik Durbaş’ın “Ahmed Arif Anlatıyor: Kalbim Dinamit Kuyusu” adlı kitabındaki ilgili bölümde görebiliyoruz: 

“— Şiirin başına başka gelenler..?

AHMED ARİF — Faik Abinin bir oğlu var, Serhat Bucak. Serhat 6-7 yaşında bir çocuk. Faik Abi, Kozan’da yargıç o zaman. Serhat evde çekmeceyi karıştırırken yazılı bir kâğıt bulmuş. Kâğıtta benim şiir yazılı. Bunu gören Faik Abi kıyameti koparmış. Yengeyi azarlamış. “Ne demek bu yahu” demiş. “Çocuğun elinde bu ne arıyor.”

Küçücük çocuk dehşete kapılmış. Bir yandan babası bağırıyor, bir yandan annesi azarlıyor. Demek orada nasıl bir terör var, düşünce terörü, konuşma terörü. Öyle lafını anlatma, ifade etme konusunda bir terör var ki bu şiiri çok gizli bir şey, tehlikeli bir madde gibi görüyorlar. Gizliden, elden ele veriyorlar.”

 

İLAVE: işbu yazının yayımlanmasının akabinde tarafımızla iletişime geçen Muradem mahlaslı şair, söz konusu dizelerin kendisine ait olduğunu, 20 Kasım 2014 tarihinde şiiri Facebook’ta paylaştığını, Facebook’taki Ahmed Arif adına açılan hayran sayfasının şiiri isimsiz paylaşmasının ardından bu karışıklığın oluştuğunu beyan etti (Bu aktarım yukarıda belirtilen şiirin sanal alemde ilk zuhur ettiği tarihle ilgili değerlendirmeyle uyuşuyor. Bahse konu paylaşım öncesinde şiirin izine sanal alemde rastlanamadığı anlaşılıyor).

 

muradem facebook

 

Muradem mahlaslı şairin aktarımına göre 2 kıtadan oluşan şiirin tamamı şu şekilde:

Bir de kuşlar var Hakim bey

Her şeyin başı onlar…

Onlar özgürlüğü koyuyor insanların kafasına…

Baksanıza, terörist terörist uçuyorlar…

 

Eklemeyi unuttum hakim bey!

Bir de baharlar var,

Ne zaman her şeyi bırakıp öldüysek,

O yine dirilmeyi, renklenmeyi öğretti.

Baksanıza her yer çiçek,

Her yer meyveye durmuş dal.

 

Şair, şiiri yazma motivasyonu hakkında “On yıllardır Türkiye’de kim ,özgürlüklerden, insan haklarından, eşitlikten bahsetmişse, bir şekilde bir yafta yapıştırılıp terörist ilan edilmiştir ve belli cezalarla cezalandırılmıştır. Özgürlük isteyenler hep terörist… Böyle bir refleksle yazılmış bir şiirdi.” yorumunda bulundu.

 

“Bir De Kuşlar Var Hakim Bey, Her Şeyin Başı Onlar” Dizelerinin Ahmed Arif’e Ait Olduğunu Sanan Yazarlar

Yukarıda ilgili paylaşımı aktarılan Sol Haber yazarı Orhan Aydın’a ilaveten bu hataya düşen yazarlardan tespit edebildiklerimiz şu şekilde:

  • Yeni Yaşam’daki “Bir de kuşlar var…” başlıklı 16 Haziran 2020 tarihli yazısıyla Vahap Işıklı
  • Haberhurriyet.com’daki “Kuşları da vururlar” başlıklı 6 Ekim 2016 tarihli yazısıyla Sedat Kaya
  • 9 Eylül Gazetesi’ndeki “Kuşları da vurun!” başlıklı 18 Aralık 2018 tarihli yazısıyla Atilla Köprülüoğlu 
  • Yenikonya.com.tr’deki “Bir Direniştir Yaşamak” başlıklı 20 Nisan 2020 tarihli yazısıyla Ayşegül Büyüksarı Şencan (Ahmet değil AhmeD Arif)
  • Bandırma Manşet’teki “Daldan dala” başlıklı 21 Eylül 2016 tarihli yazısıyla Önder Balıkçı
  • Kocaeli Barış Gazetesi’ndeki “Mantığın canı cehenneme!” başlıklı 11 Nisan 2019 tarihli yazısıyla Aysun Özcan Erenkaya

 

Yorumunuzu yazınız...