Tavanı Çekmek İçin Fotoğrafçının Kamerayı Yere Koyduğu Anda İki Kuşun Kareye Girdiği Öne Sürülen Görsel Montaj, İlgili Anlatı UYDURMA

Yanlış İddia

 

Harikulade işlemeye sahip tavanın fotoğrafını çekmeye çalışan bir fotoğrafçının kadrajına meraklı iki güvercinin girdiği anda kaydedildiği öne sürülen görsele mutlaka denk gelmişsinizdir.

Fasılalar halinde sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılan görsel şu şekilde:

 

güvercin fotoğrafçı

 

Bu uydurma anlatıyı ve montaj görseli içeren (kayda değer etkileşim alan) örnek paylaşımlardan şöyle örnekler sunabiliriz:

“Tavanı çekmek için kamerayı yere koyan fotoğrafçının, davetsiz ve meraklı misafirleri…”

 

davetsiz meraklı misafir kuşlar

 

tavan davetsiz meraklı misafir kuşlar

 

tavanı çekmek için kamerayı yere koyan fotoğrafçı

 

“Fotoğrafçı, tavanı çekmek için kamerayı yere koyuyor, sonrasında çektiği kareye bakarken, tavanla birlikte davetsiz ve meraklı misafirleri de görüyor…:)”

 

davetsiz meraklı misafirler

 

Aktarımın aksine, paylaşılan görsel montaj, hikâyesi de kurgu.

 

fotoğrafçı kuşlar

 

Arka plan ile kuşlar arasındaki ton farkı, iki kuşun üzerine düşen ışığın yönündeki tutarsızlık, kuşların etrafındaki beyazımsı hat gibi hususlar fotoğrafın dijital müdahale içerdiği hakkında fikir sunan detaylar.

Tersine görsel arama ile izini tarandığında ise karşımıza montaj görselin aşağıdaki 2 karenin bileşimiyle oluşturulduğu anlaşılıyor.

 

tavan işlemesi

 

 

güvercinler

 

2012 yılında çeşitli haber sitelerinde “bak şu kuşun yaptığına” başlıklı görsel derlemeler içeren galeride, iki kuşun fotoğrafına yer verildiği görülüyor.

 

bakın şu kuşun yaptığına

 

Yine güvercinlerin yerleştirildiği arka plan tavan fotoğrafının Tumblr’da 2012 yılında, 2011 yılında ise Flickr‘da ve DeviantArt‘ta paylaşıldığı anlaşılıyor (Görseli yükleyen fotoğrafçıdan henüz geri dönüş alınamadı).

 

tavan işleme mimari

 

* Hoaxeye‘ın tespitinden istifade edilmiştir.

 

Yorumunuzu yazınız...