Filin Yavru Aslanı Taşıdığı ve Anne Aslanın Eşlik Ettiği Fotoğrafın Yılın Fotoğrafı Seçildiği İddiası 1 Nisan Şakası, Görsel Montaj, Hikâyesi Uydurma

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada 1 Nisan 2018 tarihinden bu yana paylaşılmakta olan filin bir aslan yavrusunu taşıdığı ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğrafa mutlaka denk gelmişsinizdir.

 

Twitter Dili ve Edebiyatı'nın önde gelen (!) isimlerinden Bilal İşgören'in filin yavru aslanı taşıdığı sanılan montaj fotoğrafı ve uydurma hikâyesini aktardığı paylaşımı
Twitter Dili ve Edebiyatı’nın önde gelen (!) isimlerinden Bilal İşgören’in filin yavru aslanı taşıdığı sanılan montaj fotoğrafı ve uydurma hikâyesini aktardığı paylaşımı

 

Fil güneşte kavrulan savanayı geçemeyip öleceğini anladığı yavru aslanı hortumuyla en yakın su kaynağına kadar taşıyor. Annesi de sessizce yanlarından geliyor. Yılın fotoğrafı seçilmiş.” notuyla yaygın şekilde paylaşılan fotoğraf hakkında 1 Nisan 2018 tarihini kullanmış olmamız dikkatinizi çekmiş olmalı.

 

Filin aslan yavrusunu taşıdığı sanılan montaj fotoğraf
Filin aslan yavrusunu taşıdığı sanılan montaj fotoğraf

 

“Bitkin aslan yavrusunun annesine yetişemediğini gören filin yavru aslanı taşıdığı” ana ait olduğu iddia edilen fotoğraf karesi montajla oluşturulmuş. Fotoğrafa eşlik eden hikâye de uydurma. Montaj fotoğraf ve uyduruk hikâye, 2018 yılında Güney Afrika’daki Kruger Ulusal Parkı’na (Kruger National Park) ait bir sosyal medya hesabının yaptığı 1 Nisan şakasının ürünü.

 

Güney Afrika'daki Kruger Ulusal Parkı'nın 1 Nisan 2018 tarihli 1 Nisan şakası tweeti
Güney Afrika’daki Kruger Ulusal Parkı’nın 1 Nisan 2018 tarihli 1 Nisan şakası tweeti

 

Kruger Ulusal Park’ının Kruger Sightings adlı Twitter hesabında yapılan paylaşımda kullanılan metin şu şekilde:

“We were following a lioness carrying her cub & she was getting really tired. An elephant showed up wanting to help the lioness. The elephant put its trunk down, the cub jumped up & the elephant carried the lion cub!!
S28, 3km from S entrance Tinged by Sloof Lirpa

“Yavrusunu taşıyan bir dişi aslan takip ediyorduk ve çok yorulmuştu. Dişi aslana yardım etmek isteyen bir fil geldi. Fil gövdesini indirdi, yavru fırladı ve fil aslan yavrusunu taşıdı!! S28, S girişine 3 km mesafede Sloof Lirpa tarafından yayıldı”

Yukarıda alıntılanan metindeki “Sloof Lirpa” ismi de dikkat çekmeli. Çünkü, 1 Nisan Şaka günü anlamını taşıyan İngilizce “April Fools” ifadesinin tersten okunuşudur.

Filin orijinal görüntüsü 2005 yılında Kruger Ulusal Parkı’nda çekilmiş. Yavru aslanın orijinal görüntüsü ise Avustralya’daki Werribee Open Range Hayvanat Bahçesi’nde çekilmiş.

Montajlanan fil fotoğrafının orijinal parçalarının asıl görüntüleri şu şekildeydi:

 

Aslan yavrusunu taşıyan fil fotoğrafı montaj unsurları
Aslan yavrusunu taşıyan fil fotoğrafı montaj unsurları

 

 

aslan yavrusunu taşıyan fil

Yorumunuzu yazınız...