Fethullah Gülen’in CHP’ye Bağış Yaptığı İddiasına Dayanak Olarak Öne Sürülen CHP Tahsilat Makbuzunu Teyit Etmenin Tek Yolu Orijinali Üzerinde Yapılacak Bir İnceleme

Fethullah Gülen’in 1967 yılında CHP’ye yaptığı 5.000 lira bağışa ilişkin tahsilat makbuzu olduğu iddia edilen belgenin internet satış sitelerinde koleksiyoncular tarafından satılan boş makbuzların temin edilerek sonradan üzerine doldurulması sonucu oluşturulmuş olması muhtemel görünüyor. E-ticaret sitelerinde Fethullah Gülen’in CHP’ye bağışına ait olduğu öne sürülen tahsilat makbuzunun seri numarasına yakın birçok boş CHP makbuzu  satış ilanının yer aldığı görülmektedir. Fethullah Gülen’in CHP’ye bağışına mesnet olarak sunulan belgenin orijinali ya da kaynağı tespit edilememektedir. Anılan belgenin doğruluğunun teyidinin tek yolunun makbuzun orijinali üzerinde yapılacak bir inceleme ile sağlanabileceği düşünülmektedir.

 

Fethullah Gülen tarafından Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) 1967 yılında 5.000 lira bağış yapıldığı iddiası 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gündemde ön plana çıkmıştı. İddiaya mesnet olarak Fethullah Gülen’in 1967 yılında CHP’ye bağış yaptığı tahsilat makbuzu olduğu öne sürülen belge sunulmuştu.

FETÖ / PDY 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, komisyon raporunu açıklarken Fethullah Gülen’in 1967 yılında CHP’ye bağış yaptığı tahsilat makbuzu olduğu iddia edilen belgeyi basın mensuplarıyla paylaşmıştı. Komisyon Başkanı Reşat Petek, daha sonra yaptığı açıklamada ise belgenin nereden geldiğini hatırlamadığını belirtmişti.

Bilhassa Reşat Petek’in bu sunumundan bu yana söz konusu tahsilat makbuzu görüntüsünün FETÖ-CHP ilişkisi iddiasına delil olarak sosyal medyada ve haber sitelerinde kendine yer edindiği görülmektedir.

 

Fethullah Gülen'e ait olduğu öne sürülen 429050 seri sayılı tahsilat makbuzu
Fethullah Gülen’e ait olduğu öne sürülen 429050 seri sayılı tahsilat makbuzu

 

CHP kaynakları ise Fethullah Gülen’in 1967 yılında CHP’ye bağış yaptığı tahsilat makbuzu olduğu iddia edilen belgenin sahte olduğunu savunmuştu. Parti yetkilileri, anılan belgenin internet satış sitelerinde koleksiyoncular tarafından satılan boş makbuzların temin edilerek sonradan üzerine doldurulması sonucu oluşturulduğunu öne sürmüştü.

Dönemin CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, belgeye ilişkin şunları söylemişti:
“Bu belge internet satış sitelerinde koleksiyoncular tarafından asılan boş makbuzların temin edilerek sonradan üzerine doldurulması sonucu elde edilmiştir. Bu makbuzlar seri halde İnternet sitelerinde satılmaktadır. Bir çocuk zekasıyla bu makbuz satın alınmış üzerine Gülen’in bağış yapmış gibi gösterilerek sahtekarlıkla bağış yaptığı gösterilmiştir. 5 bin lira o tarihte 560 dolar bir vaiz maaşı ortada. Bu kadar ahmakça ve vicdansızca ahlaksızca bu iftiranın atılmasını kınıyoruz bu iftirayı yargıya taşıyacağız. Kontrollü darbenin, kontrollü raporu iftira ile yürümektedir. Bir iftirayla ikiz kardeşlerini CHP’ye yamamaya çalışıyorlar. Darbe dediğiniz bu bunu yapanlar hukuk önünde de verecekler hesabını, millete de Allah’a da verecekler. Reşat Petek bu sahtekarlığın kullanıcısıdır. Sitelerde bu makbuzlar satılmaktadır. Kime satıldığı bellidir. Yargı cesaretle üzerine giderse kimin aldığı görülecektir. Bu açıklamayı raporun içinde görmedik. Madem böyle ciddi iddian, önemli belgelerin var niye raporun metnine yazamadın Reşat Petek. Bu komisyon raporu diye yutturulmaya çalışılan AKP iftirası darbenin siyasi ayağını saklamaya yöneliktir. Bu darbe araştırma komisyonu raporunda bir tek siyasi ayak yoktur. Bu siyasi ayağı gizleme çabasıdır.”

 

CHP’li kaynakların itirazları incelendiğinde, partilerine yapılan bağışların kayıt altına alındığı ve ilgili bilgilerin derlendiği bir kaynağın bulunmadığı sonucuna varabiliriz.

Öne sürülen itirazları dikkate alarak bir tarama yapıldığında e-ticaret sitelerinde satışı yapılan boş CHP makbuzlarının seri numaralarının, Fethullah Gülen’in CHP’ye bağışına ait olduğu öne sürülen tahsilat makbuzunun seri numarasına yakın olduğu görülüyor.

E-ticaret ve e-mezat sitelerinde 429003, 429005, 429007, 429016, 429017, 429020 ve 429039 sayılı makbuzların hâlâ satışta olduğunu görebiliyoruz. 429048 nolu makbuz ise şu an satışta olmasa da daha önce e-ticaret sitelerinde satışta bulunmaktaydı. Fethullah Gülen’in bağışına kanıt olarak öne sürülen makbuzun numarası ise 429050 idi.

429003 nolu boş CHP tahsilat makbuzu
429003 nolu CHP tahsilat makbuzu

 

429005 nolu boş CHP tahsilat makbuzu
429005 nolu CHP tahsilat makbuzu

 

429007 nolu boş CHP tahsilat makbuzu
429007 nolu CHP tahsilat makbuzu

 

429016 nolu boş CHP tahsilat makbuzu
429016 nolu boş CHP tahsilat makbuzu

 

429017 nolu boş CHP tahsilat makbuzu
429017 nolu boş CHP tahsilat makbuzu

 

429020 nolu boş CHP tahsilat makbuzu
429020 nolu boş CHP tahsilat makbuzu

 

429039 nolu olduğu düşünülen boş CHP tahsilat makbuzu
429039 nolu (olduğu düşünülen) boş CHP tahsilat makbuzu

 

429048 seri nolu boş CHP tahsilat makbuzu
429048 seri nolu boş CHP tahsilat makbuzu

 

429048 seri nolu boş CHP tahsilat makbuzunun satışının yapıldığı sayfanın ekran görüntüsü
429048 seri nolu boş CHP tahsilat makbuzunun satışının yapıldığı sayfanın ekran görüntüsü

 

E-ticaret sitelerinde 429 binli serinin devamı olan 430 binli seriden dolu tahsilat makbuzunun satışta olduğu görülebiliyor.

430704 nolu boş CHP tahsilat makbuzu
430704 nolu CHP tahsilat makbuzu

 

429003, 429005 ve 429007 nolu tahsilat makbuzlarının üzerinde 1976 yılında bağışlara ait notların yer aldığı görülmekle birlikte, bu notların boş makbuzlar üzerine sonradan yazılmış olması da ihtimal dahilindedir.

Muhtemel bir başka konu da söz konusu tahsilat makbuzlarının aynı seriden aynı numaralarla farklı koçanların bastırılmış olması.

Yukarıda aktarılan şekil dışında farklı formatta boş CHP tahsilat makbuzlarının da e-ticaret ve mezat sitelerinde satışta bulunduğu yahut bireylerin kişisel arşivlerinde yer aldığı anlaşılmaktadır.

 

Boş Cumhuriyet Halk Partisi tahsilat makbuzu örneği
Boş Cumhuriyet Halk Partisi tahsilat makbuzu örneği

 

E-ticaret sitelerinde boş CHP tahsilat makbuzu satışı yapan bir profil ile temasa geçtik. Kendisinden Fethullah Gülen’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan CHP tahsilat makbuzunun seri numarası olan 429050’ye yakın ve boş makbuzlardan hâlâ satışta olduğu bilgisini aldık.

 

Boş CHP tahsilat makbuzu satıcısı ile yapılan yazışma
Boş CHP tahsilat makbuzu satıcısı ile yapılan yazışma

 

İnternet ortamında satış yapan sitelerde 429016 ve 429039 seri nolu (olduğu düşünülen) boş CHP tahsilat makbuzlarının hâlâ satışta olduğunu görüyoruz (Aşağıda yer alan boş makbuz görselleri satıcılar tarafından tarafımıza aktarılmıştır).

 

429016 seri numaralı CHP tahsilat makbuzu
429016 seri numaralı CHP tahsilat makbuzu

 

429039 nolu olduğu düşünülen boş CHP tahsilat makbuzu
429039 nolu olduğu düşünülen boş CHP tahsilat makbuzu

 

Yani, yukarıda da aktarılan hâlâ günümüzde satışı gerçekleştirilen boş ve mühürlü tahsilat makbuzlarından birini alıp üzerine dilediğiniz kişinin ismini yazıp şaka ya da gerçek yollu ithamda bulunmak mümkün.

Daha önce bu zihni sinir girişimde bulunanlar mevcut. Fethullah Gülen’in CHP’ye bağış yaptığını 429050 nolu makbuzu paylaşarak öne süren FETÖ/PDY 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek’in adı ve bilgileri 429048 nolu boş CHP tahsilat makbuzu üzerine eklenerek zamanında kendisinin de CHP’ye bağış yapmış olduğunun öne sürülebileceği belirtilmiş ve bu yolla Fethullah Gülen’ ait olduğu öne sürülen CHP bağış makbuzunun asılsız olduğu öne sürülmüştü.

 

429048 nolu boş CHP tahsilat makbuzu üzerinde Reşat Petek'in adı ve bilgileri eklenerek Fethullah Gülen' ait olduğu öne sürülen CHP bağış makbuzunun asılsız olduğu öne sürülmüştü
429048 nolu boş CHP tahsilat makbuzu üzerinde Reşat Petek’in adı ve bilgileri eklenerek Fethullah Gülen’ ait olduğu öne sürülen CHP bağış makbuzunun asılsız olduğu öne sürülmüştü

Fethullah Gülen’in CHP’ye bağışına mesnet olarak sunulan belgenin orijinali ya da kaynağı tespit edilememektedir. Sadece görseli paylaşılan 15 Mart 1967 tarihli A serisinden 429050 numaralı tahsilat makbuzu ile Gülen’in CHP’ye 5 bin lira bağış yaptığının kanıtlanamayacağı, aktarılan nedenlerle anılan belgenin doğruluğunun teyidinin ancak makbuzun orijinali üzerinde yapılacak bir inceleme ile sağlanabileceği düşünülmektedir.

 

Yorumunuzu yazınız...