Videonun Zürafa Yavrularına Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Videonun zürafa yavrularına ait olduğu iddiası doğru değil. Söz konusu iddia ile paylaşılan video aslında Vernon James Manlapaz isimli sosyal medya kullanıcısı tarafından dijital düzenleme ile oluşturulmuş. 

Yanlış İddia

 

Bilgisayar yazılımları ile oluşturulan birçok görsel veya video sosyal medya kullanıcılarının yanlış yönlendirilmesi ile internet ortamında gerçek sanılarak paylaşılabiliyor. Bu yazımızda da sosyal medyada dolaşıma giren zürafa yavrularına ait olduğu iddiası ile paylaşılan videoya dair yanlışı ele alacağız.

Videonun zürafa yavrularına ait olduğu iddiası ile paylaşılan video:

 

 

Videonun zürafa yavrularına ait olduğu iddiasını içeren bazı paylaşımlar şu şekilde:

 

zürafa yavru montaj
Tansu Yeğen’in videonun zürafa yavrularına ait olduğu iddiasını içeren paylaşımı

 

yavru zürafa montaj
Çapamag’in videonun zürafa yavrularına ait olduğu iddiasını içeren paylaşımı

 

Zürafa Yavrularını Gösterdiği İddiası İle Paylaşılan Görsel Montaj, Video Zürafa Yavrularını Göstermiyor

İçeriğinde çimenlerin üzerinde birçok yavru zürafanın hareket ettiğini gösteren videonun kaynağı aslında “vernbestintheworld” uzanlıtı Vernon James Manlapaz isimli İnstagram kullanıcısı tarafından dijital müdahale ile oluşturulan montaj videoya ait.

 

zürafa yavru montaj

 

Söz konusu videoyu paylaşan Vernon James Manlapaz’ın sosyal medya profili incelendiğinde “Short Magical Videos” (Türkçe karşılığı “Kısa Büyülü Videolar”) notunun yer aldığı görülebiliyor.

 

zürafa yavru montaj

 

Vernon James Manlapaz’ın instagram hesabına göz atıldığında ise birçok paylaşımında hayvanların veya birçok cismin normalden farklı ve büyük boyutlarda yer aldığı dijital düzenleme içeren videolara rastlamak mümkün.

 

zürafa yavru montaj

 

zürafa yavru montaj

 

Ayrıca yeni doğmuş zürafa yavrusunun yetişkin bir insanın boyu uzunluğunda olduğu belirtilmektedir.

 

zürafa yavru montaj

National Geographic’in doğumlarının hemen ardından ayakta durmayı başaran zürafa yavrusuna ilişkin “Baby Giraffes Stand Within Minutes of Birth. How Do They Do It?” başlıklı yayını incelendiğinde de yeni doğmuş zürafa yavrusunun yaklaşık 6 feet = 182,88 cm olarak dünyaya geldiği görülebilmektedir.

 

Yorumunuzu yazınız...