Kaplumbağaların Hızla Daire Çizerek Hareket Ettiği Video Dijital Müdahale İle Oluşturulmuş

 

Osman Hamdi Bey, Splinter Usta gibi isimlerle mizahî üslupla (bazılarınca da gerçek sanılarak) sosyal medyada paylaşılan kaplumbağaların hızlı hareket ettiği video, Vernon James Manlapaz’ın dijital tasarımı.

 

 

Bahse konu video:

 

 

Vernon James Manlapaz’ın dijital ortamda oluşturduğu koşan kaplumbağaların yer aldığı videonun kaynağı sosyal medya paylaşımı:

 

hızlı kaplumbağa

 

Vernon James Manlapaz‘ın sosyal medya hesaplarında “kısa büyülü videolar” (“short magical videos”) başlığıyla aktardığı, hayatın olağan akışıyla uygunluk arz etmeyen benzer içeriklere rastlamak mümkün. Manlapaz, içeriklerini nasıl oluşturduğuna verdiği bir demeçte değinmişti.

 

Vernon James Manlapaz

 

Malum olduğu üzere, kaplumbağaların videodaki kadar hızlı hareket etmesi mümkün değil.

Guinness Rekorlar Kitabı‘na göre dünyanın en hızlı hareket eden kaplumbağası, saniyede 0,28 metrelik hızıyla Bertie adlı kaplumbağadır.

 

 

Videonun gerçek arka planına daha önce Hoaxeye da değinmişti.

Kaplumbağaların daire çizerek anormal hızlı hareket ettiği videoyu gerçek addeden sosyal medya paylaşımlarından bazı örneklerle yazıyı sonlandıralım:

 

koşan kaplumbağa

 

hızlı kaplumbağalar

 

İLAVE: 2022 yılı Kasım ayında, “dairesel şekilde dönen canlılar” üzerinden paranormal açıklama kasan sosyal medya trolleri dijital ortamda oluşturulan videoyu da kullanmaya başlamış:

Tolga Özçelik: Dünya’daki Hayvanlara neler oluyor? Hadi Bunu açıklayın Önce koyunlar, Geyikler, karıncalar, hindiler, balıklar, yunuslar ve şimdi de en yavaş olan Kaplumbağlar kendi etraflarında hızlı bir şekilde dairesel biçim de çember oluşturup dönüyorlar?

 

etraflarinda-dairesel-bicimde-cember

 

Yorumunuzu yazınız...