Sikorsky Helikopterini Havada Ters Uçuran Pilotun Adının Vecihi Halil İyigün Olduğu İddiası Asılsız

Sikorsky Helikopterini havada ters uçuran pilotun adının Vecihi Halil İyigün olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor.

Sikorsky helikopterine takla attırma hikâyesi gerçek ve paylaşılan fotoğraf montaj değil. Üzerinde 701329 kuyruk numarası ve Jandarma yazısını içeren görseldeki helikopter Türkiye’nin teslim aldığı ilk Blackhawk helikopterdir.

TSK envanterine giren ilk Sikorsky (S-70) helikopterin havada ters manevra ile uçuran pilot Vecihi Halil İyigün değil, Jandarma Pilot Binbaşı Yusuf Keleş’tir. 

Pilot Binbaşı Yusuf Keleş’in 1988 yılında gerçekleştirilen kabul testleri esnasında ABD’den bir pilot ile birlikte bu manevranın görüntülendiği bilinmektedir.

Yanlış İddia

 

Sanal alemde sıklıkla yanlış bilgiyle paylaşıldığına şahit olduğumuz bir askeri helikopteri takla atarken gösteren fotoğrafa dair doğru hususu aktaracağız.

 

Sikorsky Helikoptere takla attıran pilotun Vecihi Halil İyigün olduğunu öne süren paylaşım
Sikorsky Helikoptere takla attıran pilotun Vecihi Halil İyigün olduğunu öne süren paylaşım

 

Helikoptere takla attıran pilotun ve ters Sikorsky fotoğrafının hikâyesi sanal alemde şöyle aktarılmaktadır:

“1990’larda Türk Silahlı Kuvvetleri, Sikorsky S-70 model helikopterleri ilk kez teslim alıyor. Teslimat sırasında Sikorsky mühendisleri, S-70 modelinin loop (ters dönme) hareketini yapamayacağı uyarısında bulunuyorlar. 

Helikopteri iyice inceleyen Jandarma pilotları da bunun üzerine bu modelle takla atılabileceğini söylüyorlar. Konu inatlaşmaya kadar varınca, bir pilot helikopteri uçuruyor ve takla atma hareketini yapıyor ancak maruz kaldığı stresten ötürü helikopter bir daha dikiş tutturamıyor.

İşte o pilot, o dönem üsteğmen rütbesinde olan Vecihi İyigün’den başkası değil. İyigün’ün, “taklayı nasıl attığını” soran Sikorsky mühendisine verdiği cevap ise hala Jandarma arasında espri olarak kullanılıyor: “Turkish Gendarmerie – Türk Jandarması””

 

Havada takla atan Sikorsky helikopteri fotoğrafı
Havada takla atan Sikorsky helikopteri fotoğrafı

 

Öncelikle belirtelim: Sikorsky helikopterine takla attırma hikâyesi gerçek. Paylaşılan fotoğraf da montaj değil.

Üzerinde 701329 kuyruk numarası ve Jandarma yazısını içeren görseldeki helikopter Türkiye’nin teslim aldığı ilk Blackhawk helikopterdir.

Jandarma Genel Komutanlığı sosyal medya hesabından yaptığı ” Zoru başarırız, imkansız zaman alır! ” mesajının ters aktarıldığı paylaşımda ters Sikorsky fotoğrafına yer vermişti.

 

Jandarma Genel Komutanlığı'nın '' Zoru başarırız, imkansız zaman alır! '' mesajını içeren Sikorsky helikopterinin ters çevrilmiş fotoğrafını içeren paylaşım
Jandarma Genel Komutanlığı’nın ” Zoru başarırız, imkansız zaman alır! ” mesajını içeren Sikorsky helikopterinin ters çevrilmiş fotoğrafını içeren paylaşım

 

Fotoğrafla ilgili yanlış aktarılan husus ise Sikorsky’e takla attıran komutanla ilgili.

İddia edilenin aksine bahse konu helikopterle havada ters manevrayı deneyen pilotun ismi Vecihi Halil İyigün değil, Jandarma Pilot Binbaşı Yusuf Keleş’tir.

Pilot Binbaşı Yusuf Keleş’in 1988 yılında gerçekleştirilen kabul testleri esnasında ABD’den bir pilot ile birlikte bu manevranın görüntülendiği bilinmektedir.

Yusuf Keleş pilotajinda TSK envanterine giren ilk Sikorsky helikopterimizle yapılan bu manevrayı yakalayan fotoğrafın o dönemde Sikorsky firması tarafından reklam amaçlı kullanıldığı öne sürülmektedir. Fotoğraf ayrıca, Defence Helicopter World adlı derginin 1989 yılında çıkan kapağını da süslemiştir.

 

Sikorsky helikopterini havada ters çevirerek süren pilot Yusuf Keleş'tir
Sikorsky helikopterini havada ters çevirerek süren pilot Yusuf Keleş’tir

 

Bu helikopterin 1995’te Lice’de yürütülen bir operasyon esnasında PKK’lı teröristler tarafından düşürülmesi sonucu 5 askerimizin şehit olduğu belirtilmektedir.

İlaveten, Yusuf Keleş bir Sikorsky’i ilk ters uçuran pilot değildir. Kendisinden yıllar önce bu manevrayı gerçekleştiren pilotlar mevuttur.

 

sikorsky helikoptere takla attıran plot

 

* Tespiti için Ekşi Sözlük’ten orko 8‘e ve Turan Oğuz‘a teşekkürlerimizle.

* Skorsky değil Sikorsky

 

Yorumunuzu yazınız...