TRT’nin “Şehitlerimiz Memleketlerine Gönderiliyor” ve “Şehit Cenazeleri Yeni Açılan Kavşak Ve Duble Yollar Sayesinde Artık Daha Kısa Sürede Memleketlerine Ulaştırılıyor” Alt Yazılı Yayın Yaptığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Daha önce Malumatfurus.org’da “TV Kanallarının Alt Bantlarına Yapılan Montajlar” başlıklı yazımızda dijital düzenleme ile televizyon kanallarına ait görüntüsüne sokulan ekran görüntülerine ve alt bantlara değinmiştik.

Bugün, 2012 yılından günümüze değin fasılalar hâlinde sosyal medyada paylaşılan bir montaj görsele değineceğiz.

Afyonkarahisar’daki patlamada şehit olan askerler için Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) düzenlenen törenin ardından Türk bayrağına sarılı şehit cenazelerinin ambulanslarla ve askeri cenaze araçlarıyla memleketlerine doğru yolculuklarına çıkarıldığı andan bir fotoğrafın TRT Haber tarafından “Şehitlerimiz memleketlerine uğurlanıyor: Şehit cenazeleri yeni açılan kavşak ve duble yollar sayesinde artık daha kısa sürede memleketlerine ulaştırılıyor” alt yazısıyla servis edildiği ileri sürülmüştü.

Bahse konu görsel şöyle:

 

trt şehit cenazeleri duble yol

 

TRT Haber’in “Şehit cenazeleri duble yollarla ailelerine daha çabuk ulaştırılıyor” ifadesini kullandığı iddiasıyla paylaşılan montaj görseli gerçek sanan paylaşımlardan örnekler şu şekilde sunulabilir:

 

Türker Ertürk:

Sanırım doğru değildir! TRT’yi yani iktidarı karalamak için yapılmış bir montajdır!”

 

şehitler duble yol

 

“#AKPTerörÖrgütü TRT’sinin ALT YAZISI “Şehitler açılan duble yol ve kavşaklarla ARTIK daha kısa sürede evine gidiyor””

 

şehit duble yol

 

Sanılanın aksine paylaşılan görseldeki ekran görüntüsü ve alt bant TRT Haber’e ait değil. KJ dijital montajla oluşturulmuş.

TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken, Twitter hesabından konuya ilişkin şu açıklamayı yapmıştı:

“Sosyal Medya’da en hassas konumuz olan şehitlerimiz vesile edilerek TRT Haber’e yönelik iğrenç bir sahtekarlık kampanyası yürütülmektedir. Şehitlerimizin ruhlarını incitecek bu alçak kampanyayı başlatan ve ona alet olan maşalarla yargı önünde hesaplaşmak boynumuzun borcudur. Kamuoyumuza saygıyla duyurulur.”

 

trt haber montaj duyuru

 

TRT Haber, söz konusu montaj görsele dair şu içeriği yayımlamıştı:

Sosyal medyada üretilen yalan ve montaj terörüne bir yenisi daha katıldı. Bu kez hedefte TRT Haber var.

Sosyal medyada sıkça yaşanan montaj terörü bu kez TRT Haber’i hedef aldı.

Daha önce de sosyal medyada dolaşıma sokulan montaj eseri bir görsel (caps) yeniden dolaşıma sokuldu.

Tamamen uydurma olan görselde TRT Haber’in eski logosu da kullanıldı.

Terör örgütü yandaşlarının kara propaganda amacıyla kurguladığı görselde TRT Haber’e gerçek dışı bir son dakika ifadesi yakıştırıldı.

İşte sosyal medyada servis edilen ve tepki çeken o montaj görsel:

 

trt haber montaj görsel

 

TRT Haber’in vurguladığı üzere, paylaşılan görsel Anadolu Ajansı tarafından servis edilen fotoğraf kullanılarak TRT Haber’e ait olmayan yapıda KJ ve logo kullanılarak oluşturulmuş.

 

trt haber montaj

 

TRT Haber, bahse konu montajın baz aldığı fotoğrafı, “Şehitlerimiz Memleketlerine Gönderiliyor” başlığıyla “GATA’daki törenin ardından şehitlerimizin naaşları memleketlerine gönderiliyor.” notuyla aktarmıştı.

 

şehitlerimiz memleketlerine gönderiliyor

 

Yorumunuzu yazınız...