Fotoğraftaki Annenin Şehit Olan Üç Evladından Sonra 15 Yaşındaki Dördüncü Çocuğunu Da Cepheye Gönderdiği İddiası Asılsız

Fotoğraftaki kadının şehit olan 3 evladından sonra 15 yaşındaki 4. çocuğunu da cepheye gönderdiği iddiası asılsız. Ne fotoğrafın ne de fotoğrafta görülen şahısların Cumhuriyet dönemiyle bir ilgisi var. 1912 tarihli foto, Sanam Grigoryan adlı Muşlu Ermeni dul bir kadın ve yetim çocuğuna aittir.

Yanlış İddia

 

Gün geçmiyor ki sosyal medyaya asıl bağlamından kopartılarak sunulmuş bir fotoğraf servis edilmesin ve kitleler de bu yanlış iddianın peşinde sürüklenip gitmesin.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. yıl dönümünde sosyal medyada şehit olan 3 evladından sonra 15 yaşındaki 4. çocuğunu da cepheye gönderen bir anaya ait olduğu iddia edilen bir fotoğrafın sosyal medyada paylaşıldığını gördük.

Fatma Sibel Yüksek:

“Bütün şekilciler, sosyetik dergi cumhuriyetçileri çekilsin, mekanın sahibi geldi.Cumhuriyetimizi üç evladını şehit verip dördüncüsünü 15 yaşında cepheye gönderen bu Ana’ya borçluyuz.Atatürk onların kutsal mirasını sonsuzluğa emanet etti. Canımız pahasına koruyacağız. Eğlenin siz.”

 

Fotoğraftaki kadının şehit olan 3 evladından sonra 15 yaşındaki 4. çocuğunu da cepheye gönderdiğini iddia eden paylaşım
Fotoğraftaki kadının şehit olan 3 evladından sonra 15 yaşındaki 4. çocuğunu da cepheye gönderdiğini iddia eden paylaşım

 

Geleceğin Mimarları Öğretmenler:

“Çanakkale Savaşı’nda 3 evladını şehit verip, 14 yaşındaki son evladını cepheye uğurlayan ana. Şu garibanlığa bakın üstte yok, elde yok, ayakta yok… O haldeyken bile bu ülkeyi teslim etmedi analarımız”

 

uc evladini sehit veren

 

Ancak, iddia edilenin aksine fotoğraftaki kadının şehit olan 3 evladından sonra 15 yaşındaki 4. çocuğunu da cepheye gönderdiği iddiası doğru değil.

Ne fotoğrafın ne de fotoğrafta görülen şahısların Cumhuriyet dönemiyle bir ilgisi bulunmamaktadır. Söz konusu fotoğraf, Sanam Grigoryan adlı Muşlu Ermeni dul bir kadın ve yetim çocuğuna aittir. “Widow Sanam Krikorian” adıyla bilinen fotoğraf Norveçli misyoner hemşire Bodil Katharine Biørn (1871-1960) tarafından 1905-1912 yılları arasında Muş’ta yaptığı seyahat sırasında çekilmiş.

 

Şehit olan 3 evladından sonra 15 yaşındaki 4. çocuğunu da cepheye gönderen kadına ait sanılan foto
Şehit olan 3 evladından sonra 15 yaşındaki 4. çocuğunu da cepheye gönderen kadına ait sanılan foto

 

Şüphesiz Cumhuriyetimizi ve bağımsızlığımızı evlatlarını gözünü kırpmadan cepheye gönderen analara borçluyuz; ancak, bu ana o analardan biri değil.

 

Fotoğrafın Şehit Olan 3 Çocuğundan Sonra 4.yü de Cepheye Gönderen Anneye Ait Olduğunu Öne Süren Yazarlar

Açık İstihbarat’ta yazılarını yayımlayan Fatma Sibel Yüksek, sosyal medya hesabından 20 Ekim 2019 günü yaptığı bir paylaşımda bu fotoğrafı yukarıda doğrusunu aktardığımız yanlış bağlamda sunmuştu:

"Bütün şekilciler, sosyetik dergi cumhuriyetçileri çekilsin, mekanın sahibi geldi.Cumhuriyetimizi üç evladını şehit verip dördüncüsünü 15 yaşında cepheye gönderen bu Ana'ya borçluyuz.Atatürk onların kutsal mirasını sonsuzluğa emanet etti. Canımız pahasına koruyacağız. Eğlenin siz."

 

Yorumunuzu yazınız...