Fotoğraf, Millî Mücadele’nin Sembol İsimlerinden, Kurtuluş Savaşı Kahramanı Şerife Bacı’ya Ait Değil

 

Kurtuluş Savaşı, yaşlı-genç, kadın-erkek demeden tüm milletin topyekûn seferber olduğu bir dönemdi. Nezahat Onbaşı, Şerife Bacı, Halime Çavuş, Erzurumlu Kara Fatma, Yirik Fatma, Gördesli Makbule, Çete Emir Ayşe, Ayşe Çavuş, Çiftlikli Kübra gibi birçok kahraman kadın da Milli Mücadele’nin kazanılmasına önemli katkılar sunmuştu.

1921 yılında İnebolu’dan aldığı cephaneyi İstiklal Yolu’ndan kağnılarla Kastamonu’ya kucağında henüz 9 aylık bebeğiyle taşırken Kastamonu Kışlası yakınlarında donarak şehit düşerek Millî Mücadele’nin sembol isimlerinden biri hâlini alan Şerife Bacı‘ya ait olduğu sanılarak paylaşılan fotoğrafa değineceğiz.

 

balkan savasi 1912 goc

 

Fotoğraf, çetin kış şartlarının hüküm sürdüğü 1921 yılı Aralık ayında sırtında çocuğuyla kağnısı ile cephane taşıyan Şerife Bacı’ya ait değil (Bahse konu fotoğraf “Bu fotoğrafta Şerife Bacı yok ama cephane taşıma görevi bu şekilde icra edilmişti.” notuyla da sunulmuştu).

Fotoğraf geçmişte “Balkan Savaşında Anadolu’ya göç eden Türkler. 1912.” notuyla paylaşılırken sonradan Şerife Bacı’ya ait olduğu vurgusuyla aktarılmaya başlanmış.

Yapılan tarama, fotoğrafın 8 Ekim 1912 tarihinde başlayan Balkan Savaşı’nın ardından Balkan topraklarından anayurda göç eden muhacirlere ait olduğunu işaret ediyor.

Stok görsel sitelerinde aynı dönemden benzer karelere de rastlamak mümkün.

Şerife Bacı’nın günümüze ulaşan bilinen bir fotoğrafı mevcut değil.

Cephanenin ıslanmaması için battaniyesiyle cephaneyi saran, fedakâr ve kahraman Anadolu insanının simgesi hâline gelen Şerife Bacı anısına Kastamonu ve İnebolu’da çeşitli anıtlar dikilmiş ve temsilî / anıt mezarlar yapılmıştı.

 

ataturk serife baci aniti
Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’ndaki Kastamonu Türk Kadınları Anıtı olarak da bilinen Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı
(Fotoğraf: AA)

 

sehit serife baci aniti
İnebolu’daki Şehit Şerife Bacı Anıtı

 

serife baci aniti
Kastamonu Seydiler’deki Şehit Şerife Bacı Anıt Mezarı

 

Şerife Bacı’nın kağnısıyla cephane taşıyışı bir animasyon yarışmasında şöyle görselleştirilmişti:

 

 

2 Yorumlar

  1. Ata Yıldırım Reply

    “ (Bahse konu fotoğraf “Bu fotoğrafta Şerife Bacı yok ama cephane taşıma görevi bu şekilde icra edilmişti.” notuyla da sunmuştu).” kim sunmuştu? Takip edemedim

Yorumunuzu yazınız...