Fotoğraftaki Kişinin Rusya’nın Ukrayna’nın İşgali İçin Cepheye Yolladığı 128 Kiloluk Emekli General Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal harekâtının 24 Şubat 2022 günü başlamasının üzerinden aylar geçti.

Savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna’nın doğusunda geniş bir bölgeyi ele geçirip ilerleyişini sürdüren Rusya, işgal ettiği ülkenin diğer birçok bölgesinden geri çekilmişti.

Bu süreçte, Rus ordusunun geri çekilmesi, verdiği zayiatlar, yaşadığı güçlükler ve komuta kademesindeki değişiklikler basına yansırken ilginç bir haber dikkat çekti.

İngiliz basını kaynaklı iddiaya göre Ukrayna’da ağır kayıplar veren Rus ordusunu desteklemek üzere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 67 yaşındaki emekli general Pavel’i Ukrayna’da savaşa gönderme kararı almıştı.

İngiliz basınına bilgi veren bir istihbarat yetkilisine dayandırılan iddiaya göre, Moskova banliyölerindeki evinden cephe hattına Rus özel kuvvetlerini komuta etmek üzere yollanacak general Pavel, 128 kilogram ağırlığındaydı, günde beş öğün yemek yiyordu, kendisi için özel bir üniforma dikilecekti.

İşbu iddiayla birlikte aşağıdaki fotoğraf, emeklilik hayatını yaşadığı evinden cepheye gönderilme kararı alınan Rus General Pavel’e ait olduğu ileri sürülerek paylaşılmıştı.

 

rus-general-sanilan-kisi

 

Daily Star, The Sun, The Daily Mail, New York Post gibi haber kuruluşlarının aktardığı bu iddia ülkemizden basın organlarınca da alıntılanmıştı.

 

“Ukrayna’da ağır kayıplar veren Rus ordusuna dair ilgi çekici bir haber, İngiliz medyasında yayınlandı. Vladimir Putin’in tıpkı Botashev gibi emekli olan 67 yaşındaki general Pavel’i Ukrayna’da savaşmaya göndereceği bildiriliyor.”

“İngiltere’nin çok okunan tabloid gazetelerinden Daily Star, Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Kremlin yönetiminin cephede yeni bir görevlendirme yaptığını iddia etti. Gazete, en son Suriye’de savaşan ve şu an emekli olan Rus general Pavel’in göreve çağrıldığını iddia etti. Gazetenin özel haberinde 67 yaşındaki Pavel’i göreve çağırdığı belirtilirken, emekli askerin beslenme alışkanlığı da detaylarıyla paylaşıldı. Pavel’in günde 5 öğün yemek yediği ve her gün votka içtiği öne sürülürken yaklaşık 128 kilogram ağırlığında olduğu da belirtildi.”

128-kiloluk-general-haberleri

 

Ancak, bahse konu fotoğraf Pavel adlı emekli bir Rus generale ait değil.

VRT NWS‘den Rien Emmery ve Knack‘ten Lotte Lambrecht’in yürüttüğü inceleme, fotoğrafı paylaşılan kişinin iddia edildiği gibi Vladimir Putin tarafından cepheye sürülen 128 kiloluk general olmadığını ortaya koydu.

Fotoğrafta görülen kişi 128 kiloluk emekli tümgeneral Pavel değil, sınır muhafaza görevlisiyken 2011 yılında emekliye ayrılan 58 yaşındaki Ivan Ivanovich Turchin adlı şahıs.

Rus ordusunda ve Rusya’nın sınır muhafaza biriminde görev yaptıktan sonra emekliye ayrılan 1964 doğumlu Turchin’in sosyal medya hesapları, günümüzde Özbekistan’da Cizzak (Джизак) ilinde yaşadığını işaret ediyor.

Paylaşılan fotoğraf ise 28 Mayıs 2022 günü Rusya Federasyonu’nun Volgograd Oblastı’ndaki Yelan kentinde düzenlenen Sınır Muhafaza Günü kutlama etkinliğinde kaydedilmiş.

 

sinir-muhafaza-gunu-etkinligi

 

General sanılan kamuflaj giyimli kişinin omzundaki apoletinde görülen rütbelerinin Rus ordusunda bir generale ait olmadığı anlaşılıyor. Ivan Ivanovich Turchin’in Ukrayna’da görevlendirildiğine dair de bir emare bulunmuyor.

 

general pavel

 

Söz konusu tespiti yapan araştırmacı Rien Emmery, bulgularını Twitter profilinde detaylandırarak aktarmıştı.

İlgilenenlerin bilgisine:

 

 

Yorumunuzu yazınız...