Şehit Orgeneral Eşref Bitlis’in Celal Talabani ve Mesud Barzani’yi Silopi’de İterek Dolaştırdığı İddiası Doğru Değil

Dönemin Jandarma Genel Komutanı Şehit Orgeneral Eşref Bitlis’in Kürdistan Yurtsever Birliği Celal Talabani ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani’yi iterek-çekerek Silopi’de gezdirdiği iddiası doğru değil.

 

Eşkiya Barzani ve Talabani, Jandarma Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis tarafından, yakalarından paçalarından çekiştirilerek gezdiriliyoriddiasıyla paylaşılan resim aslında iddia edildiği gibi bir durumu yansıtmıyor.

 

Şehit Orgeneral Eşref Bitlis'in Talabani'yi Yakasından Çekerek Barzani'yi Sırtından Dürterek Silopi'de Dolaştırdığı İddiası
Şehit Orgeneral Eşref Bitlis’in Talabani’yi Yakasından Çekerek Barzani’yi Sırtından Dürterek Silopi’de Dolaştırdığı İddiası Doğru Değil

 

Bir tarafta Eşref Bitlis Paşa’nın yakasından tutup gezdirdiği Barzani ve Talabani. Diğer tarafta bunları kırmızı halıyla karşılayanlarnotuyla ya da “Talabani’yi yakasından tutan, Barzani’yi sırtından yittiren Şehit Orgeneral Eşref Bitlis.Aşağıdaki ise barzani ile miting yapan erdoğan.içeriğiyle de sosyal medyada paylaşılan resmin aslı, iddiayla tam tezat oluşturacak nitelikte.

 

Eşref Bitlis’in Talabani ve Barzani’yle Resmi İddia Edildiği Gibi Değil

1992 yılı Ekim ayında Kuzey Irak’ta PKK’ya yönelik sınır ötesi harekatta desteklerini almak üzere Şehit Orgeneral Eşref Bitlis, Kuzey Iraklı Kürt liderler Mesut Barzani ve Celal Talabani ile önce Kuzey Irak’ta, kısa süre sonra Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde görüşme yapmıştı.

Silopi’de gerçekleşen görüşmede aslında Barzani ve Talabani Eşref Bitlis’in davetlisiydi. Tahmin edilebileceği üzere, Şehit Orgeneral Bitlis’in Mesut Barzani ve Celal Talabani’i iterek-çekerek Silopi’yi gezdirmesi gibi bir durum söz konusu değildi. 

Bahse konu ziyarete ilişkin diğer fotoğraflar şu şekilde:

 

Eşref Bitlis'in Barzani ve Talabani ile Fotoğrafı

Eşref Bitlis'in Barzani ve Talabani ile Fotoğrafı

Eşref Bitlis'in Barzani ve Talabani ile Fotoğrafı

Eşref Bitlis'in Barzani ve Talabani ile Fotoğrafı

 

Eşref Bitlis’in Talabani ve Barzani ile yaptığı bahse konu görüşmeye ilişkin video kayıtları da iddia edildiği gibi “itmeli – çekmeli” bir durumun olmadığını teyit etmektedir.

 

 

Sosyal medyada paylaşıldığı görülen bu yanlış iddianın köşemenlerin yazılarında bir varlığına rastlanılamamıştır.

 

* Hatayı tespit eden Turan Otağı‘na teşekkürlerimizle…

 

Yorumunuzu yazınız...