Cibuti’deki Cami Açılışına Katılmak İçin Diyanet Heyetinin Uçak Kiralama Masrafının 744 Bin TL Olduğu İddiası -Bu Haliyle- Doğrulanamıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ve Diyanet İşleri Başkanı (DİB) Ali Erbaş’ın Cibuti’de inşa edilen 2. Abdülhamit Han Camii’nin açılışına katılmak için uçak kiralandığı ve bu kiralama bedelinin toplam 744 bin lira olduğu iddiasının, lehte delil eksikliği ve aleyhte sunulan belge ve bilgiler ışığında doğru olmadığı değerlendirilmektedir.

 

Cibuti’deki cami açılışı için Diyanet heyetinin özel uçak kiralayarak 744 bin TL harcama yaptığını iddiası sosyal medyada ve haber sitelerinde kendine bir süre ön planda yer bulmuştu.

 

İYİ Parti Milletvekili Fahrettin Yokuş'un Cibuti'deki cami açılışı için Diyanet heyetinin özel uçak kiralayarak 744 bin TL harcama yaptığı iddiasını içeren tweet
İYİ Parti Milletvekili Fahrettin Yokuş’un Cibuti’deki cami açılışı için Diyanet heyetinin özel uçak kiralayarak 744 bin TL harcama yaptığı iddiasını içeren tweet

 

Gelişim ve Demokrasi Partisi Kuruluş Çalışmaları Platform Kurucusu Özlem Ağırman'ın Cİbuti ziyareti için 744 bin TL'lik uçak kiralandığı iddiasını içeren tweeti
Gelişim ve Demokrasi Partisi Kuruluş Çalışmaları Platform Kurucusu Özlem Ağırman’ın Cİbuti ziyareti için 744 bin TL’lik uçak kiralandığı iddiasını içeren tweeti

 

Anka Haber Ajansı’nın haberinde, seyahat için kiralanan Gulfstream G550 tipi özel jetin 6 saat süren uçuş için yakıt masrafının 124 bin lira, kiralama bedelinin ise 620 bin lira olduğu aktarılmıştı. Ancak, bu iddiayı delilleyecek herhangi bir belge servis edilmemişti.

Bu gelişmelerin ardından DİB Basın Müşaviri Burak Orhan, Ali Erbaş’ın Cibuti’ye kiralanan özel bir uçakla değil THY’nin tarifeli uçağıyla gittiğini, dönüşte ise TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a tahsis edilen kamuya ait uçakla Türkiye’ye döndüğünü, Cibuti ziyareti için Diyanet tarafından herhangi bir uçak kiralanmadığını sosyal medya hesabından duyurmuştu.

 

Diyane İşleri Başkanlığı Baısn Müşaviri Burak Orhan'ın DİB Başkanı Ali Erbaş'ın Cibuti Uçuşuyla İlgili Açıklaması
Diyane İşleri Başkanlığı Baısn Müşaviri Burak Orhan’ın DİB Başkanı Ali Erbaş’ın Cibuti Uçuşuyla İlgili Açıklaması

 

Burak Orhan bahse konu açıklamasında DİB Başkanı Ali Erbaş’ın Türk Hava Yolları ile İstanbul Havalimanı’ndan 29 Kasım 2019 tarihinde saat 00:55’de kalkan uçakla Cibuti’ye hareket ettiğini gösterir uçuş detayını da sunmuştu.

 

Ali Erbaş'ın Cibuti uçuş bilgileri
Ali Erbaş’ın Cibuti uçuş bilgileri

 

Burak Orhan’ın sunduğu uçuş detayları, Ali Erbaş’ın THY ile uçtuğunun kesin delili değil elbette. Bireysel ya da acenteler aracılığıyla yapılan bir uçuş rezervasyon detayı olduğu anlaşılıyor. Açık kaynaklar üzerinden bu uçuşta Ali Erbaş’ın yer aldığına dair teyit edici bir bilgiye erişmemiz mümkün değil. DİB, THY vasıtasıyla bu kanıtı temin edip kamuoyuyla paylaşabilir. Ancak, Burak Orhan’ın açıklamasının doğru olduğunu düşünüyoruz. Sebebi ise TBMM Başkanlığının olayı kesin bir dille reddetmesi, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un kullandığı Türkiye Cumhuriyeti envanterine kayıtlı uçağın alana iniş görüntüleri ve 744 bin liralık harcamayı öne sürenlerin iddiasını herhangi bir belgeyle destekleyememesidir.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da herhangi bir uçak kiralanmadığını, Cibuti’deki 42. Afrika Parlamenterler Birliği Konferansı’na katıldığını ve cami açılışının ardından döndüğünü belirtmişti. Yapılan açıklama, “Cibuti seyahatinin bir cami açılışı için yapıldığı iddiası yalandır; Cibuti seyahati için uçak kiralandığına ilişkin ifadeler ve haberler, iftiradır.” vurgusuyla özetlenmişti.

Doğruluğu Ne? adlı doğrulama girişimi de TBMM Başkanı Şentop’un Cibuti ziyaretinde Türkiye Cumhuriyeti envanterine kayıtlı resmi uçaktan inişinin hemen ardından aprondaki karşılama görüntülerine ulaşmıştı.

Cibuti’den kalkan özel tarifeli uçakların arşiv bilgisini bulamadık. Bu nedenle, iddianın doğruluğunu teyit adına açık kaynaklar üzerinden ilave bir adım atamıyoruz.

Şentop ve DİB’in beyanları karşısında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 744.000 TL’lik uçak kiralama masrafına yol açtığı iddiasını sürdürecek olanların “delil” sunmasının gerektiğini düşünüyoruz. Bu haliyle Cibuti ziyareti için 744 bin TL’lik uçak kiralama gideri iddiası asılsız görünüyor.

 

Cibuti’deki Cami Açılışı İçin Diyanet’in 744 Bin TL’lik Uçak Kiraladığını Öne Süren Yazarlar

Karadeniz Gazetedeki “Bu millete yazık değil mi?” başlıklı 3 Aralık 2019 tarihli yazısıyla Asım Kemal Güner:

"Bu uçağın tahmini olarak saatlik yakıt masrafı 1800 dolar. Saatlik kiralama ücreti ise 9 bin dolar civarında. Heyetin Cibuti seferi yaklaşık 6 saat sürdü. Sadece yakıt gideri 21 bin 600 dolar yani 124 bin lira. 61 asgari ücret ediyor bu para. Kiralama gideri 108 bin dolar yani 620 bin lira ve 303 asgari ücretlinin aylık maaşına eşit olduğu ifade ediliyor."

Dokuzeylul.com’daki “Kriz bahane kaz şahane” başlıklı 3 Aralık 2019 tarihli yazısıyla Atilla Köprülüoğlu:

"Cibuti’de Diyanet Vakfı adına cami açmaya gidenlerin özel uçak masrafı 744 bin liraymış!"

 

Yorumunuzu yazınız...