Hugo’da Küfür Eden Çocuk Muamması

 

90’ların unutulmaz interaktif çocuk programı Hugo’ya telefonla canlı bağlanan bir çocuğun yarışmayı kaybetmesine sinirlenip sunucu ‘Tolga Abi’ye küfrettiği iddiası ülkemizin en köklü şehir efsanelerinden.

Kanal 6 adlı televizyon kanalında yayınlanan Hugo’da küfür eden çocuğa ilişkin anlatıların farklı versiyonları mevcut. Ancak, “Hugo’ya küfür eden çocuk hadisesi“nin en sık alıntılananı şu şekilde:

Hani bi zamanlar Kanal 6’da canlı yayınlanan, çocuklar için Hugo diye bi yarışma programı vardı. Programa telefonla katılan çocuklar bir bilgisayar oyununu oynuyo, oyunun kahramanı Hugo’yu telefonun tuşlarıyla yönetiyorlardı. Yarışmayı da Tolga Garipoğlu adında bi genç sunuyodu.

 

Bi gün Hugo’ya katılan çocuklardan biri oyunu becerememiş. Telefonu kapatıp yeni bir yarışmacı almadan önce sunucu klasik bi’kaç avutma cümlesi söyler ya, bizim Tolga da, “Olsun canım zaten önemli olan katılmak di’mi? Eminim Hugo’da şimdi çok üzgün ama napalım” derken telefon hattının ucundaki başaramamanın utancını ve de hıncını taşıyan çocuk ağzının içinde homurdanmış:

 

“Hugo’nun .mına koyiim”

 

Homurdanmış ama küfür bayağı bayağı anlaşılmış. Canlı yayın, Tolga panik olmuş taabi,

 

“Aa çok ayıp. Bak şimdi Tolga abin de sana çok kızdı” demiş. Bunun üzerine çocuk final cümlesini patlatmış:

 

“Tolga abinin de .mına koyim!”

 

Tolga Abi Yıllardır Hugo’da Küfür Edilmediğini Söylüyor

Hugo’nun sunucusu ve yapımcısı nam-ı diğer “Tolga Abi”, sunduğu programda iddia edildiği gibi bir küfür olayının yaşanmadığını defalarca kez dile getirdi.

Hugo’da küfür eden çocuk olayı gerçek mi?” sorusu, Tolga Garipoğlu’nun katıldığı TV programlarının adeta demirbaşı hâlini aldı.

Tolga Garipoğlu katıldığı televizyon programlarında bu konu gündeme geldiğinde “öyle bir olay olmadı“, “küfür yok kimse küfretmedi.” demişti.

Garipoğlu Okan Bayülgen’in programında iddiayı şöyle tekzip etmişti:

 

 

Garipoğlu, Hugo’ya küfür videosunu bulana sıfır model alacağı taahhüdünde de bulunmuştu.

CNN Türk’te Mesut Yar’ın programına katılan Garipoğlu’nun kullandığı ifadeler şöyleydi:

 

 

Programın ilk yönetmeni Ahmet Çelenk de “yönettiği programlarda böyle bir şeyin yaşanmadığınısöylemişti:

“Programın ilk yönetmeni benim. Hatta Tolga’yı (Gariboğlu) da ben buldum. Ne kadar süre yönettiğimi hatırlamıyorum. Zira üzerinden 20 seneyi aşkın süre geçti. Ama benim yönettiğim programlarda böyle bir şey yaşanmadı”

 

Hugo’nun Küfürbazı Hadisesine Şahit Olduğunu İleri Süren İsimler Mevcut

Hugo’nun yapımcı şirketinin ortaklarından Alphan Manas, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Basın Duyurusu 🙂 Son günlerde çeşitli yayın organlarında ‘HUGO’da küfür edildi mi?’ tartışmasına son verelim: “Senin de AQ” söylenmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Manas, Hürriyet’e konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“Biz o dönem Teknoloji Holding olarak Tolga ile ortaktık. Şirketin yüzde 45’i bizde yüzde 55’i Tolga’ya aitti. O küfür olayı doğruydu. Tolga bana kendisi aktardı. Adana’dan biri telefonla yayına bağlanıyor. Önce Hugo’ya küfrediyor. Tolga, telefondaki kişiyi uyarıyor. Bu sefer Tolga’ya küfrediyor. Tabi Tolga profesyonel bir yayıncıydı. Durumu idare ediyor.”

Manas, 2016 yılında Hugo’ya küfür eden kişiyi bulduğunu ileri sürmüştü (Ancak, 2016’dan bu yana bu hususla ilgili bir delil sunulamadı):

“#Hugoyakufur Araştırmalar sonucu Hugo’ya küfür eden arkadaşı buldum. İsmi bende saklı. Video’yu da araştırıyoruz. Çok yakında konu kapanacak”

 

Tv8’de yayınlanan “Aramızda Kalmasın” adlı programda görev yapan Osman adlı kameraman Hugo programına telefonla bağlanan çocuğun oyunu kaybedince Tolga Abi’ye küfrettiğini söylemişti.

Burak Güngör’ün Youtube kanalına konuk olan Kanal 6’da Hugo’da küfreden çocuk hadisesinin yaşandığı programda kameramanlık yaptığını belirten Osman adlı kişi bu olayın yaşandığını aktarmıştı.

 

 

Erdoğan Sevgin, 20 Kasım 1993 günü Sabah gazetesinde yayımlanan “Telekritik” başlıklı köşesinde Hugo’da küfür olayını “birinden” duyduğunu belirterek aktarmıştı:

“HÜGO”. Ben izlemedim. Çocuklar anlattı. Pek güldüm. Efendim; Kanal 6’daki “Hügo” yarışmasında geçtiğimiz günlerden birinde, sunucu Tolga bir çocukla söyleşiyormuş. Delikanlı bozuk. Kaybetmiş yarışmayı. Gözü, dünyayı görmüyor. O hırsla A ile başlayıp, M ile biten o sunturlu küfür çıkıvermiş ağzından. Ekranda buz gibi bir hava. Tolga başlamış nasihata. ‘Oğlum, evladım yakışır mı senin gibi bir çocuğa küfretmek’ gibi bir sürü beylik laf. Ama; delikanlıya gelmişler birkere! Bir kez daha basmış kalayı. Bu kez Tolga’ya. ‘Senin de a…. …….m!’ Şimdi bu olayın yol olmasından korkuyorum.

 

erdoğan sevgin telekritik

İşbu köşe yazısı Ekşi Sözlük’ten “unknowns” mahlaslı yazar tarafından paylaşılmıştı.

 

Barbaros Yüksel ise 1 Ekim 1993 tarihinde Tercüman gazetesinde yayımlanan “Ekranın içinden” başlıklı yazısında olaya şöyle değinmişti:

“Son olarak da Kanal 6’da çocukların çok sevdiği Hugo’da öyle kelimeler ekrana geldi ki affedilir gibi değil… Sunucu Tolga Garipoğlu, 10 yaşındaki bir çocuğa telefon tuşlarına basarak oynamasını söylüyor. Çocuk Hugo’yu yere düşürüyor ve yüz kızartan bir okkalı küfür sallıyor. Tolga müdahale ediyor. Bu sefer çocuk sunucuya aynı küfürü ederek telefonu kapatıyor.

Bu olaylar canlı yayınlarda gerçekleşti. Tabiî burada en büyük görevin kumanda masasında ses ayarlarını yapan elemanda olduğunu söylemeye gerek yok sanırız. Biraz dikkat beyler, hanımlar.”

 

barbaros yüksel ekranın içinden

İşbu köşe yazısı Ekşi Sözlük’ten “payne” mahlaslı yazar tarafından paylaşılmıştı.

 

Barbaros Yüksel, kendisine ulaşan Ekşi Sözlük’ten xquazzar mahlaslı kullanıcıya verdiği yanıtta bu köşe yazısını küfredilen programı izleyerek yazdığını ileri sürmüştü:

“merhaba, evet o yazıyı 1 ekim 1993 yılındaki tercüman gazetesindeki köşemde yazdım. bu programı izleyerek ve not olarak yazmıştım. zannedersem yazıdan 5-6 gün önce yayınlandı. yani 24-25 eylül 1993 gibi”

Hürriyet‘e verdiği demeçte Yüksel, iddiasını şöyle savunmuştu:

“Şimdiki gibi çok sayıda televizyon kanalı ve sosyal medya olmadığı için o dönemki köşelerimiz çok ilgi görüyordu. Zaten yanlış bir içerik olsa, Tolga’dan ya da çevresinden tepki gelirdi. Tekzip gelirdi”

 

“Tolga’nın neden bu olayı sakladığını bilmiyorum. Ekranda insanlar izledi. O dönemde de şu an olduğu gibi çok konuşuldu. Hatta bizim gazetede de epey konusu döndü, ‘Dünkü programı izlediniz mi?’ diye. O dönem Kanal 6’da çalışanlar da bunu bilir. Belki de Tolga tekrar bu konuyla gündeme gelmemek icin gizliyor bu olayı. Bilemiyorum. Çünkü aslında çok başarılı bir insandı. Programı da çok iyi götürüyordu. Kamuoyundan bu kadar uzak kalmışken, şimdi böyle bir olayla hatırlanmak istemiyor olabilir”

 

Bu köşe yazıları üzerinden tespitlerden hareketle küfür hadisesinin yaşanmış olabileceği tarih olarak 23-30 Eylül 1993 arasının ön plana çıktığı değerlendirilmişti.

Efsaneler.com’da Hugo’da gerçekten bir çocuğun küfür ettiğine yönelik şahitliklerden alıntılar sunulmuştu:

Alper Tuncer: Bu olay gerçek!

Bu, efsane değil gerçek bi olaydır. Çocuk o lafı ettiğinde sunucunun yüzünü görmeniz gerekirdi 🙂 Dumur olmuştu. Ben de ekranın karşısında kopmuştum.

 

Altay Aktürk: Vallahi gördüm!
Hakkaten buna benzer bir olay oldu ve inanması şu anda bana bile zor geliyor ama seyrettim. Eminim program kopyalarından ulaşılabilir. Veya sunucu çocuğa sormak yeter.

 

H.Gökhan Asok: Bu gerçek aslında!
Küçük çocuğun tam olarak bu küfürü edip etmediğini hatırlamıyorum ama bu olay oldu. Sunucu hiç birşey demeden programa devam etti. Ciddiyim, gördüm. Araştırırsanız eminim doğru olduğu anlaşılır.

 

Erdem OLUR: Ayrıntılarıyla hatırlıyorum
Hakikaten bu Hugo olayı gerçek. Ben o ara 12-13 yaşındaydım. Diyarbakır’dan benim yaşlarımda bi çocuk aramıştı. Çocuğun telefonu bizimkiler gibi tuşlu değil, eski usul, çevirmeliydi. Onun için çevirirken bazen geç kalıyodu. Önce ilk hatasını yaptı. (3 hakkı var herkesin) İkinci seferde “Sola çeviriyorum ama dönmüyo” filan diye bağırıyodu. Üçüncü hatayı da yapınca “Tolga abi dönmüyo yaa” gibi bişeyler söyledi. Tolga da, “Olabilir. Önemli olan yarışmaktı. Birlikte olduk” diyerek klasik sorusunu sordu: “Hugo’ya söylemek istediğin bişey var mı?” Çocuk 2-3 saniye durdu. Sonra “Hugo’nun … koyiyim” dedi ve güm diye kapattı telefonu. Tolga bi’şey diyemedi. Bu olaydan sonra Kanal 6’ya ceza verildi ve Hugo da 2 ay sonra yayından. 2 gün gülmüştüm yemin ediyorum…

 

Ekşi Sözlük’ten şahitlikler de şöyle paylaşılabilir:

“tolga abinin ısrarla yalanladığı ama çocukken kendi kulaklarımla duyduğum ve gözümle gördüğüm hadisedir. bu küfürden sonra tolga abi sırıtarak bir süre sessiz bir şekilde bekleyip, sonra hiçbirşey olmamış gibi telefonu kapattırıp programa devam etmiştir.”

“o an bana geçirttiği şokla beynime mıh gibi kazınan ismi şu olan minik arkadaşımız idi; herhalde şimdi 20 li yaşlarını sürüyordur o da: (bkz: ramazan akarsu)”

 

Sosyal medyadaki konu ile ilgili paylaştığımız silsileye yapılan yorumlar arasında Hugo’da küfür edildiğini bizzat işittiğini belirten sosyal medya kullanıcılarından örnekler:

 

küfür edildi duydum

 

Hugo’da küfür edilen programın kurgucusu üzerinden iddianın doğru olduğunu ileri sürenlere de rastlanmıştı:

“televizyoncu olduğum için günlerdir sözlük yazarı arkadaşlarımdan aldığım mesajlar sonucu el atma vaktinin geldiğini düşündüğüm hadise. bu entry, hadisenin bir şehir efsanesi olup olmadığı konusunda son noktayı koyar mı bilmiyorum; ama bildiklerimi açıklama ihtiyacı hissettim. özel bir tv kanalında halihazırda yapımcılık ve yönetmenlik görevlerimi sürdürmekteyim. şu anda devam eden programlarımızı montajladığımız kurgucu arkadaş, o dönemde tolga gariboğlu ile birlikte çalışıyordu. bizzat yayın sırasında bu küfürleri duyan ve daha sonra reklam arasına girme direktifini alan kişi de bizzat kendisi. olay yaşanır yaşanmaz zaten tolga gariboğlu hemen kayıtların silinmesini istemiş. o dönemde zaten seyircilerin yayınları kaydetmek gibi bir durumu da olmadığından, yayın kaydının bulunduğu tek yer olan kanal 6 arşivlerinden hugo’nun o bölümü silinmiş. bu gerçekler benim mesleki olanaklarla elde ettiğim bilgiler. olayın bir de 90’lı yıllarda çocuk olmaktan kaynaklanan boyutu var. ben de o yıllarda hugo’nun izleyicisiydim ve küfür edilen programı bizzat izledim. ertesi gün gazetelerde ve televizyonlarda bu olay haber olmuştu ve tantanası haftalarca sürmüştü. hatta yanlış hatırlamıyorsam küfür eden çocuğun ismi vehbi gibi bir şeydi. bu bilgiyi hatırlama sebebim de o dönemde mahalleden arkadaşımız olan vehbi isimli bir çocuğa konu hakkında bol bol espri yapıp takılmıştık. bildiklerim bu kadar.”

 

hugo oyunu

 

Küfür hadisesinin yaşandığı yayını izleyenlerden bazılarının Tolga Garipoğlu’nun edilen küfrü duymadığını ve gayet sakin  bir şekilde çocukla sohbet etmeyi sürdürdüğünü belirttiklerine de şahit oluyoruz.

Vakaya şahit olduğunu ileri sürenlerin Hugo ve Tolga Abi’ye küfreden çocuğun adının “Ramazan Akarsu” ve “Vehbi” olduğunu hatırladıklarını söylediği görülüyor.

Hugo’da küfredilen anın kaydı olduğu iddiasıyla paylaşılan videoyu Youtube gibi platformlarda izlediğini belirtenler de olmuştu.

Burak Bayar, “Hugo’nun küfürlü yayını” başlığıyla paylaşılan kaydı “arkadaşlarını kandırmak” amacıyla hazırladığını belirtmişti.

 

 

Hatta, Hugo ve Tolga Abi’ye küfreden çocuk olduğunu iddia eden birçok kişi de oldu.

Ekşi Sözlük’ten asliarar mahlaslı yazardan örnekleyecek olursak:

“… evde yine televizyon karşısında çaresizce telefona hügoyü düşürmeye çalışıyorduk. çok da umutlanamazken bu sefer çaldı bir adam çıktı şimdi şöyle olacak şimdi böyle olacak adın ne filan diyene kadar hızlıca kapandı… çok üzüldüm. o an için ne hügoya kinim kalmıştı ne yüzlerce lira gelen fatura korkum. hemen geri aradım ancak meşguldü. telefonu sürekli meşgul edemiyorduk çünkü kontrol için ebeveynlerimiz arıyordu .5-10 dk sonra telefon çaldı beni yayına aldılar ne olduğunu anlayamamıştım bile.birkaç hoş beş derken dağ oyunu çıktı şansıma oyuna bağlanmıştım ama bir terslik vardı bastığım tuşlar pulse olarak atıyor hügo komutlarıma uymuyordu hiç bir torbaya atlamıyor mal gibi dümdüz yürüyordu. hemen aklıma pulseyi tone ye çevimek geldi can havli ile davranmıştım ancak kardeşim de televizyondan benim gördüğümü görüyor hügo sürekli aynı çukura düşüyordu . çevirmesine çevirmiştim ton a ama yinede işlemleri pulse olarak yapıyordu zaten bu aşamadan sonra da ben tone çevirmektense pulse olarak 1-2 sn daha önce basmayı akıl ettim zira 2 hakkım kalmıştı ve arama nasıl yapılıyorsa devamında da o şekilde tuşlama yapıldığını kavramıştım. 1-2 sn önceden 6 tuşuna bastım ve o iki canımı da alan çukurdan kurtuldum. akabinde hiç torba almasam da oyunu bitirebilirim gibi geldi fakat karşıdan beliren kaya buna izin vermedi…

işte o an canlar gitmiş.. tolga abi bir şeyler söylüyor kardeşim buradan bir şeyler söylüyor, faturalar aklımda aldığım ceza aklımda derken sinirlendim çünkü hata bende değildi bastığım halde gitmiyordu fakat bunca şansızlığa rağmen atladığım çukurlar bu savımı da çürütüyordu.

tolga abi bir şeyler söyledi değil mi diye benden yanıt bekliyordu.

o sırada babamdan duyduğum bir kelime çıkıverdi ağzımdan belli belirsiz boğuk… bağırmadım çünkü ayıp bir şeydi söylediğim anlamını da bilmiyordum aslında… tolga abi duydu mu hatırlamıyorum ama kendi sesimi televizyonda duyduğumu hatırlıyorum. ardından da telefonu kapattım. tolga abiye küfür etmedim. benim kızgınlığım hügoyaydı.. tolga abiye değil. …”

 

hugo

 

Yıl oldu 2021. Henüz Hugo’da küfür eden çocuğun yer aldığı bölümün kaydı ortaya çıkmadı. Hugo’da gerçekten küfür edildiğine dair bir delil mevcut değil. Bu aşamadan sonra da çıkmasının güç olduğu ileri sürülebilir (Alphan Manas da olaya ilişkin televizyon kayıtlarının Garipoğlu’nda olamayacağını, Kanal 6 birçok kez el değiştirdiği için buradaki arşivden bulunmasının güç olduğunu belirtmişti).

Elimizde 2 seçenek mevcut: (i) Şahitlikler ışığında: Hugo’da gerçekten bir çocuk küfür etti. (ii) Tekzipler ışığında: Hugo’da bir çocuk küfür etmedi, böyle bir hadise yaşanmadı.

Bu hâliyle Hugo’da küfür eden çocuk hadisesinin doğrulanmasının ya da çürütülmesinin mümkün olmadığı söylenebilir…

Gerçekten yaşanmış olması da, Mandela etkisi örneği olması da muhtemel…

 

3 Yorumlar

  1. pubg mobile uc Reply

    I hope this article will continue because I liked it very much.

  2. Congratulations on your success. Your blog is great and I thank you for your hard work. I will be following you.

  3. Bizzat canlı şahidiyim, neden olmadı diye ısrar ediyor anlamıyorum. Ortada bir ayıp bile varsa bu ayıp senin ayıbın değil Tolga. Küfür hoş bir şey olmasa bile bu olay bizim neslimizde efsane bir olay ve anı olarak kalmıştır. Küfür eden çocuk Diyarbakır’lı idi.

Yorumunuzu yazınız...