Ekran Görüntüsünün A Haber’in “Halk Her Gece Ucuz Mazot Alıyor” Alt Bandıyla Yayın Yaptığını Gösterdiği İddiası Doğru Değil

A Haber’in “Halk Her Gece Ucuz Mazot Alıyor” alt bandıyla yayın yaptığı yönünde paylaşılan ekran görüntüsü, “Motorine 27 Kuruş İndirim” alt bandını taşıyan 19 Mart 2020 tarihli yayından ekran görüntüsü ile 2022 Mart ayı başından bir ekran görüntüsü birleştirilerek oluşturulmuş.

Yanlış İddia

 

TV Kanallarının Alt Bantlarına Yapılan Montajlar” başlıklı yazımızda TV kanallarının kullandığı KJ olarak bilinen alt bantların sosyal medyada mizahî maksatla ya da tamamen yanlış algı oluşturmak niyetiyle montajlanarak paylaşıldığına değinmiştik.

Bu durumun son örneği, akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar karşısında petrol istasyonlarında oluşan uzun kuyruklara dair A Haber’in “Halk Her Gece Ucuz Mazot Alıyor” alt bandıyla yayın yaptığı algısıyla paylaşılan ekran görüntüsü oldu.

 

halk her gece ucuz mazot alıyor

 

“Halk Her Gece Ucuz Mazot Alıyor” alt bandını içeren ekran görüntüsü dijital müdahale içeriyor.

 

halk her gece ucuz mazot alıyor
“Halk Her Gece Ucuz Mazot Alıyor” Alt Bandını İçeren Montajlı Ekran Görüntüsü

 

Söz konusu görsel, “Motorine 27 Kuruş İndirim” alt bandını taşıyan 19 Mart 2020 tarihli yayından ekran görüntüsü ile 2022 yılı Mart ayı başından bir ekran görüntüsü birleştirilerek oluşturulmuş (ABD doları / Türk lirası döviz kurunun 14,1 seviyesinde olması ve Rusya-Ukrayna arasındaki savaşa ilişkin ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklamasının aktarıldığı bölümün hangi yayından alındığı henüz tespit edilemedi).

 

motorine 27 kurus indirim

 

Görseldeki ekran görüntüsünde yer alan EPGİS Genel Başkan Yardımcısı Aslı Çelik Yaman, katıldığı “Hikmet Öztürk ile Ajans Bugün” adlı yayında, 19 Mart 2020 gecesinden itibaren geçerli olan motorin fiyatına yapılacak indirim miktarına değinmişti.

 

halk her gece ucuz mazot alıyor a haber

 

Yorumunuzu yazınız...