Gürcistan’ın İngilizce Karşılığı Olan Georgia Adı Sıklıkla ABD’nin Georgia Eyaleti İle Karıştırılabiliyor

 

İngilizce Georgia adının 2 farklı kıtada 2 farklı bölgeyi tanımlamak için kullanılması bazı durumlarda karışıklığa yol açabiliyor.

Bilindiği üzere kuzey doğu komşumuz Gürcistan Cumhuriyeti’nin İngilizce karşılığı ile ABD’nin güney doğusunda yer alan Georgia eyaletinin adı aynı. Georgian sözcüğü de Gürcüce, Gürcü, Gürcistanlı anlamlarının yanı sıra Georgia eyaletinden anlamına da sahip.

 

georgia eyaleti haritası
ABD’nin Georgia eyaletinin konumu (Kaynak: Wikipedia)
Gürcistan harita
Gürcistan’ın dünya üzerindeki konumu (Kaynak: Wikipedia)

 

Bu durum, İngilizceden Türkçeye yapılan çevirilerde 2 farklı coğrafyanın birbiriyle karıştırılmasına neden olabiliyor.

Örnek mahiyette bazı tercüme hataları sunacak olursak:

 

georgia gürcistan tercüme hatası örneği

 

georgia gürcistan çeviri hatası örneği

 

gürcistan oglethorpe üniversitesi

 

Bazı film dublajlarında ya da altyazı çevirilerinde de Georgia eyaleti sıklıkla Gürcistan olarak hatalı çevrilmektedir.

Bu durumun en bilindik örneği, “Benim Adım Khan” (“My Name is Khan” adlı filmde Georgia eyaletinin altyazıda Gürcistan olarak çevrilmesiydi.

 

my name is khan gürcistan

 

Avustralya merkezli ABC haber, ABD seçimlerinde Georgia eyaletinde oy sayımı devam ederken, Gürcistan’da gerçekleşen seçimden oy verme işleminin görüntülerini kullanmıştı.

 

gürcistan georgia karışıklığı

 

The Newsroom adlı dizide de Maggie Jordan adlı karakterin Rusya ile Gürcistan arasındaki askerî gerilim sürecinde Georgia ile Gürcistan’ı birbirine karıştırması konu edilmişti.

 

 

Georgia ifadesinin karıştırıldığı bir başka durum ise 6 Ocak 2021 tarihinde gerçekleşen ABD Kongre binası işgâli esnasında gözlemlendi.

ABD Başkanlık Seçimleri sonuçlarının netleşeceği oturum öncesinde Kongre binasını istilâ eden bazı Donald Trump taraftarlarının ABD eyaleti Georgia yerine yanlışlıkla Gürcistan bayrağı kullandığı öne sürülmüştü.

 

gürcistan georgia bayrakları

 

gürcistan georgia bayrağı

 

Göstericilerin ABD eyaleti olan Georgia’yı temsil ettiğini düşünerek, Gürcistan olan Georgia’nın bayrağını satın alıp kullanmış olması olası.

Öte yandan, Hristiyanlığı temsilen dört adet kızıl haç taşıyan Gürcistan’ın bayrağının tapınak şövalyelerinin taşıdığı bayrakla (templar flag) aynı olduğunu da vurgulamak gerek.

 

georgia gürcistan çevirisi

 

Yorumunuzu yazınız...