Erzurum Havalimanı AK Parti Hükümetleri Döneminde Değil, Askerî Tesis Olarak İnşa Edildikten Sonra 1966 Yılında Sivil Uçuşlara, 1993 Yılında Uluslararası Tarifesiz Uçuşlara Açılmış

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Aralık 2022 günü Erzurum’da Gürcükapı Kentsel Dönüşüm Projesi, İspir-Rize İl Sınırı Yolu ve Çat Afet Konutları ile Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada 2002 yılından bu yana Erzurum’a yapılan yatırımları sıraladığı konuşmasında Erzurum’da daha önce havalimanının bulunmadığını söylemiş.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Erzurum İstasyon meydanında düzenlenen mitingde yaptığı konuşmadan ilgili bölümün dökümü şöyle (Erdoğan’ın “Havalimanı mı vardı Erzurum’da? Ama şimdi var” sözünü aşağıdaki bağlantıdaki kayıtta 14:50’de söylediği görülüyor):

“Biz de Erzurum’un aşığı olarak son 20 yılda toplam 50 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık. Erzurum değişiyor. Havalimanı mı vardı Erzurum’da? Ama şimdi var. Şu spor tesisleri kış sporları var mıydı? Ama şimdi bunlar var. Üniversitelerimizi ikiye çıkardık ve aynı zamanda üniversite şehri olduk. Bitmedi üniversitenin yanında bir de işte artık Erzurum’u Karadeniz’e bağlıyoruz. Karadeniz’den Erzurum’u dünyaya açıyoruz”

 

 

Cumhurbaşkanlığı internet sitesindeki ilgili sayfaya Erdoğan’ın konuşmasından Erzurum Havalimanı’na yapılan yatırımla ilgili bölüm şöyle yansımış:

“Erzincan-Erzurum-Kars Hızlı Tren Hattı Projemizin etüt çalışmalarını önümüzdeki yıl bitiriyor, ardından ihale ve inşa aşamasına geçiyoruz. Erzurum Havalimanı’nı modernize edip büyüttük. Tarım ve ormanda Erzurum’a yedi baraj, bir içme suyu tesisi, 13 gölet, 20 sulama, iki arazi toplulaştırma, 298 taşkın koruma tesisi, 28 hidroelektrik santrali inşa ettik. Bugüne kadar inşa ettiğimiz sulama projeleriyle 421 bin dekardan fazla zirai araziyi sulamaya açtık. Bu yıl inşaatına başlanan Söylemez Barajı, 350 bin dekar, önümüzdeki yılın yatırım programına koyduğumuz Pasinler’deki Alvar Barajı da 10 bin 500 dekar araziyi sulayacak. Güncel bedeliyle Erzurum için toplam 11,5 milyar lira tutarında yatırım ve tarımsal hibe desteği verdik. Erzurum’da iki yeni organize sanayi bölgesi kurmak için çalışmalara devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde Erzurum’u hep birlikte Türkiye Yüzyılı hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacak daha büyük yatırımlara kavuşturacağız.”

 

Erzurum Havalimanı, ilk olarak askerî meydan olarak inşa edilmesinin ardından 1966 yılında sivil ulaşıma açılmış (Nuran Taşlıgil (1996). “Türkiye’nin Havaalanları”. Türk Coğrafya Dergisi. Sayı: 31. 1996. İstanbul. Sf: 269-281).

Erzurum Havalimanı’ndan 1993 yılında uluslararası tarifesiz (charter) uçuşlar yapılmaya başlanmış.

Bakanlar Kurulu’nun 24.02.1993 tarih ve 93/4138 sayılı kararıyla giriş-çıkış Hudut Kapısı olmasına karar verilen Erzurum Havalimanı günümüzde Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından işletilen sivil kategorideki bir tesistir.

DHMİ internet sitesinde Erzurum Havalimanı hakkında şu özet bilgiler sunulmuş:

 

​Bulunduğu Şehir ​Erzurum
​Hizmete Giriş Yılı ​1966
​Havalimanı Statüsü ​Sivil / Askeri
​ICAO Kodu ​LTCE
​IATA Kodu ​ERZ
​Trafik Tipi ​İç / Dış Hat
​Terminal Binası Toplam Büyüklüğü ​13.107 m2
​Coğrafi Koordinatları ​39°57`21″N – 41°10`14″E

 

erzurum-havalimani-hizmete-giris-yili

 

DHMİ faaliyet raporlarında Erzurum Havalimanı’nın 1966 yılında hizmete girdiği şöyle belirtmiş:

“Atatürk Havalimanı 1953, Esenboğa Havalimanı 1955, Adnan Menderes Havalimanı 1987, Antalya Havalimanı 1960, Dalaman Havalimanı 1981, Adana Havalimanı 1937, Trabzon Havalimanı 1957, Milas-Bodrum ve Süleyman Demirel Havalimanları 1997, Nevşehir-Kapadokya Havalimanı 1998, Erzurum Havalimanı 1966, Gaziantep Havalimanı 1976 yılında hizmete girmiştir.”

 

DHMİ Kamu Özel Sektör İşbirliği Dairesi Başkanı Murat Gül de 1993 yılında Erzurum Havalimanı Meteoroloji Ofisinde Kamu görevine başlamış.

Hürriyet gazetesinin internet sitesinde, 2000 yılında yoğun kar yağışı nedeniyle Erzurum-Ankara uçak seferlerinin yapılamadığı, Erzurum Havaalanı pistindeki karla mücadele çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğü bilgisini içeren haberlere de rastlanabiliyor.

 

Kapak görseli: Erzurum Valiliği

 

Yorumunuzu yazınız...