İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 23 Aralık 2022 Günü FOX TV’de Katıldığı Yayında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Ahmak Dediği İddiası Doğru Değil

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 23 Aralık 2022 günü katıldığı programda “ahmak” kelimesini Kemal Kılıçdaroğlu için değil, Ekrem İmamoğlu’na destek için Saraçhane’ye gitmesini “siyasi nezaketsizlik ve terbiyesizlik” olarak niteleyenler için kullanmış.

Yanlış İddia

 

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında “ahmak” ifadesini kullandığı iddiası eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Melih Gökçek tarafından şöyle ileri sürülmüş:

 

İ. Melih Gökçek:

 

“MERAL AKŞENER RESMEN KILIÇDAROĞLU’NA VE (EKREM’İN MAHKEME KARARI SONRASI) BELEDİYE’YE GELMEYEN DİĞER PARTİ LİDERLERİNE “Ben böyle bir ahmaklık görmedim” DİYEREK HAKARET EDİYOR. BİLİYOR Kİ KILIÇDAROĞLU VE DİĞER LİDERLER BU LAFI YUTACAKLAR. NİYE Mİ? AKŞENER’E MUHTAÇLAR DA ONDAN…”

 

melih gokcek kemal kilicdaroglu meral aksener

 

Melih Gökçek’in iddiasının aksine Meral Akşener, “ahmak” sözcüğünü Kemal Kılıçdaroğlu için değil, Ekrem İmamoğlu’na destek için Saraçhane’de düzenlenen mitinge gitmesini “siyasi nezaketsizlik ve terbiyesizlik” olarak niteleyenler için kullanmış.

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesince verilen 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ile TCK 53 gereği “siyasi yasak” olarak nitelenen belirli hakların kullanılmasından yoksun bırakılması kararı verilmişti. Ekrem İmamoğlu, hakkında yapılan yargılamanın 14 Aralık 2022 tarihli karar duruşması öncesinde sosyal medya hesaplarında çağrıda bulunup Saraçhane’de buluşma için davette bulunmuştu. Meral Akşener de ivedilikle bu davete icap ettiğini belirtmiş ve Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret edip destek mesajını sunup Saraçhane’deki etkinliğe katılmıştı.

 

 

 

Meral Akşener, 23 Aralık 2022 günü Fox TV’de yayınlanan İlker Karagöz ile Çalar Saat programında, Saraçhane’ye gelerek Ekrem İmamoğlu’na destek sunmasını eleştirenler için “ahmak” ifadesini kullanmış.

 

 

Makaslanarak Bağlamından Kopartılan Söylemler başlıklı yazımızda değindiğimiz üzere, Akşener’in bahsi geçen programdaki sözleri kesilerek paylaşılarak “ahmak” tanımını Kemal Kılıçdaroğlu için kullandığı algısı oluşturulmaya çalışılmış.

Söz konusu programın ilgili bölümünde Meral Akşener’in kullandığı ifadelerin dökümü şöyle (İlgili an aşağıdaki bağlantıdaki kayıtta 1:10:00’dan itibaren izlenebilir):

İlker Karagöz: “Şimdi siz oradaydınız hiçbir partiden de izin almadan.”

 

Meral Akşener: “Çok ayıp bakın bunun böyle söylenmesi son derece ayıp 1 büyük hadsizlik saygısızlık ama AK Parti’nin haberi vardı algı yaratmak için trol ordusuyla bakanımsı troller var ya milletvekilimsi trolleri var AK Parti’nin bunlar üzerinden yapıldı ama benim üzerime vurulması problem değil ben alışkınım asıl burada Tayyip Erdoğan gitti gümbürtüye yani bakın. O ne diyor bunlar bunu diyor. Neyse bunu kapattık. Ama bunun üzerinden bir kesim de yani siyasi nezakete uymuyor dendi.”

 

İlker Karagöz: “Yani bir partinin iç işlerine karışılmasını doğru bulmuyoruz dedi Sayın Kılıçdaroğlu.”

 

Meral Akşener: “Bak oraya da gelicem… Dolayısıyla sonra siyasi saygısızlık haline döndü sonra siyasi terbiyesizlik haline döndü. Demek ki Sayın İmamoğlu’nu orada yalnız bırakmak siyasi nezaket siyasi feraset siyasi irfan imiş ve siyasi saygıymış siyasi terbiyeymiş. Ben böyle bir ahmaklık hiç görmedim. Dolayısıyla yapayalnız o gün orada olmasaydık Hüseyin Baş da oradaydı EMEP’in genel başkanı da oradaydı CHP’nin genel başkan yardımcılarının tamamı o sonradan gelenlerin tümü şeydeydi mahkemedeydi.”

 

İlker Karagöz: “Tam olarak sizi neyle itham etmeye çalıştılar.”

 

Meral Akşener: “Şimdi AK Parti’nin Meral Akşener’in bilgisi var o sebep oldu algısının üzerinden yüründü. Rol çalma falan zannedildi. Halbuki ben bu işleri bildiğim için Sayın İmamoğlu’nu orada sap gibi bıraktığınız takdirde hayal edin ya otobüsün üzerinde ben de ‘hazır ol’da bekledim yani hep beraber o konuşmada yapayalnız konuşaydı.”

 

 

35:35 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 20 Aralık 2022 günü CNN Türk’te katıldığı programda, Meral Akşener’in Saraçhane’ye Ekrem İmamoğlu’na destek için gitmesi hakkında “Meral Akşener’in siyasi nezaketi olsa Saraçhane’ye gitmezdiyorumunda bulunmuştu.

Bakan Soylu’nun kullandığı ifadeler şu şekildeydi:

“Meral Hanımı iyi tanırım. Onun siyasi müktesebatı bu işlere yetmez. Bugün Kılıçdaroğlu’na sorun bakalım, Meral Akşener hakkında ne diyecek? Tansu Hanıma (Çiller) aynısını yaptı. MHP onu çok önemli bir noktaya oturttu. Ne yaptığı ortada. Bir siyasi partiyi işgal etme noktasında her şeyi yaptı. Şimdi de 6’lı masada. (Meral Akşener) Türkiye’nin en güvensiz siyasetçisidir, sırtını dönen yanar. Meral Akşener’in biraz siyasi nezaketi olsaydı, biraz siyasi bilgisi olsaydı o akşam oraya gitmezdi.”

 

 

Adı geçen programda Meral Akşener, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, verilen ceza sonrası Saraçhane’ye Ekrem İmamoğlu’na desteğe gitmesine yönelik sözlerine “kendi seçtirdiğimiz belediye başkanı için kimden izin alacağız” cümlesiyle tepki göstermiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

“Millet iradesine ‘çak’ yapıldı aslında. Biz birbirimize ‘çak’ yapmadık. Sayın Erdoğan da hapishaneye giderken ‘çak’ yapmamıştı, o zamanın vesayetçileri millet iradesine çak yapmıştı ama o çakı suratımıza tokat olarak atmıştı. Şimdi de dünün mağduru bugünün vesayetçisi gene millet iradesine, suratımıza tokat attı. Millet iradesine uzatılan her eli o millet iradesi kırar. Ben sayın Erdoğan’ı her şeye rağmen akıllı bulmuşumdur. Şimdi ‘Çak yaptılar’ı söylüyorsa çok vahim. Türkiye’den kopmuştu, dünyadan da kopmuş. Yahu arkadaş 1998’i hatırlasana. O kararın verildiğinde ne halde olduğunu hatırlasana. Biraz empati yapsana. Orada çak mak olmaz, orada teselli olur, orada moral düşüklüğünü ayağa kaldırmak olur. Benim sayın İmamoğlu ve Dilek İmamoğlu’na yerimden kalkıp sarılma nedenim budur. Düşmeyeceğiz, milli iradenin temsilcisi olarak gereğini yapacağız.”

 

İddiayı Teyit.org da incelemişti.

 

Yorumunuzu yazınız...