Kamuoyunca tanınan birçok ismin konuşma kayıtlarının kırpılarak konuşma içeriğinin bağlamından kopartılarak sunulduğu birçok örneğe daha önce şahit olduk.

Makaslanarak / cımbızlanarak bağlamından kopartılan söylem örneklerini derleyelim istedik…

 

Necmettin Erbakan

Necmettin Erbakan’ın “Ey kasketli adam beni iyi dinle CHP’ye aldanıp da kuyruğuna yapışma” dediği iddiasıyla paylaşılan video aslında kırpılmıştı. Anılan video kaydının aslında Necmettin Erbakan, “Ey kasketli adam. Beni iyi dinle! CHP’ye aldanıp da AKP’nin kuyruğuna yapışma” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Necmettin Erbakan’ın “CHP’ye Aldanıp Kuyruğuna Yapışma” Dediği İddiası

 

Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz 2016 darbe girişimi ile ilgili kullandığı ifadeler bağlamından kopartılarak paylaşılmıştı. Süleyman Soylu “15 Temmuz’u yapanlar sizi rahat bırakırlar mı? FETÖ mü yaptı 15 Temmuz’u? 15 Temmuz’u FETÖ yapmadı. Sizi rahat bırakmazlar. Ancak ayakta sağlam durursanız sizi rahat bırakırlar.” ifadelerini kullanmıştı. Bakan Soylu’nun konuşmasından makaslanan bu bölüm 15 Temmuz’u Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) yapmadığını söylediği algısıyla birlikte servis edilmişti.

 

Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz Darbe Girişimini FETÖ’nün Yapmadığını Belirttiği Sanılan Sözleri

 

Mahir Ünal

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın bardak metaforunu kullandığı “Ak Parti’den önce ülkede bardak yoktu” sözleri konuşmasından cımbızlanarak 2002 yılı öncesinde ülkede bardağın olmadığını öne sürdüğü algısıyla servis edilmişti.

Mahir Ünal’ın “bardağın dolu / boş tarafı” söylemi üzerinden “bardağın olmadığı” atfını kullandığı konuşmasının ilgili bölümü şu şekildeydi:

“Bizim kaynaklarımızı, finansmanımızı, üretim yeteneğimizi kullanma becerimiz demek aynı zamanda bu. Çiftçimizle ilgili sorun var mı tabii ki var, esnafla ilgili sorun var mı tabii ki var. Bakın, bugün Amerika’da eğer 2,5 trilyon dolar para basına rağmen Amerika çok ciddi sorunlarla karşılaşıyorsa, Avrupa Birliği 1 trilyon euroluk bir finansman oluşturmasına rağmen çok ciddi sorunlar yaşıyorsa, Hollanda’da geçen gün yağma olayları yaşandı. Bizdeki gibi SGK borçlarını erteleme, kredi borçlarını erteleme, diğer taraftan kısa çalışma ödeneğinden tutun da bir çok destekleri sağlıyoruz. Ama bütün bunlar sorunlar olmadığı anlamına gelmiyor. Ben hep şu örneği veriyorum. Diyorum ki elimizde bir bardak var. Biz 18 yılda bu bardağın yüzde 70’ini doldurduk ama yüzde 30’u boş. Şimdi bu bardağın yüzde 30’luk boşluğunu da konuşalım ama yüzde 70’lik doluluğunu da konuşalım. Çünkü bir dönem bu ülkede bardak yoktu. Yani bırakın bardağın içindeki suyu, bardak yoktu. Ama şimdi bu bardağı yüzde 70 oranında doldurmuşuz. Yüzde 30’luk boşluk var mı var. Peki biz bu yüzde 30’luk boşluğu da Allahın izniyle doldurur muyuz, doldururuz. Sorun şu ki karşımızda bu yüzde 30’luk ya da yüzde 20’lik boşluğu konuşanlar ısrarla, CHP özelinde söylüyorum, iktidara geldiklerinde bu bardağı doldururlar mı, yerel yönetimlerde ne yaptıklarına bakıyorum.”

 

 

Devlet Bahçeli

MHP Lideri Devlet Bahçeli, parti grup toplantısında yaptığı konuşmada, kendisine aşı yapan Gülnaz Şırınga adlı hemşirenin darp edildiğine dair parodi haberi gerçek sanan Özlem Gürses’i tiye almıştı. Ancak, Devlet Bahçeli’nin konuşmasından sadece ilgili bölümü bağlamından kopartarak paylaşıp “Gülnaz Şırınga” iddiasını gerçek sandığını öne sürenlere de rastlamıştık.

 

gülnaz şırınga gülendam enjektör

 

 

Devlet Bahçeli’ye Aşı Yapan “Gülnaz Şırınga” Adlı Hemşirenin Darp Edildiği İddiası

 

Ekrem İmamoğlu

Kendisine yöneltilen “PKK’ya, FETÖ’ye ve özellikle yabancı basının Türkiye ve İstanbul seçimleri üzerinden tartıştığı meselelere ilişkin bir mesajınız olur mu?” şeklindeki sorusuna Ekrem İmamoğlu’nun verdiği yanıt montajlanarak “Ne diyebilirim ki, gelin Türkiye’yi hep beraber yönetelim” dediği iddiası sosyal medyada paylaşılmıştı.

 

Ekrem İmamoğlu’nun FETÖ ve PKK’ya “Gelin Ülkeyi Birlikte Yönetelim” Dediği İddiası

 

Ekrem İmamoğlu’nun “20 yıldır yapılan hızla hareket edersek İstanbul’un sorununu çözmek için bize 100 yıl lâzım”  sözü makaslanarak “İstanbul’un deprem sorununu çözmek için bize 100 yıl lâzım” şekline dönüştürülmüştü.

 

 

Ekrem İmamoğlu’nun “İstanbul’un Deprem Sorununu Çözmek İçin Bize 100 Yıl Lazım” Dediği İddiası

 

Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2001 yılında gözlemlenen ekonomik krizinin etkilerinin, krizin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen hâlâ günümüzde hissedildiğini söylediği iddiası, sözlerinin eksik alıntılanmasına dayanıyordu. Erdoğan’ın konuşmasında 2001 krizinin etkilerinin hissedildiği dönem ile ilgili atfı günümüze yönelik değil, AK Parti’nin göreve 2002 yılında geldiği ilk döneme dairdi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2001 Krizinin Etkilerinin Hâlâ Yaşandığını Söylediği İddiası

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2015 yılında 2 Hüda-Par’lının öldürüldüğünü belirttiği demeci makaslanarak Hüda-Par’lıların 2 kişiyi öldürdüğünü söylediği şekline dönüştürülmüştü. 2 Haziran 2015 tarihli canlı yayında Erdoğan, Şırnak’ın İdil ilçesine Bağlı Kozluca köyünde HDP’lilerin 2 Hüda-Par üyesini öldürmesine tepki göstermişti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hüda-Par Hakkında Makaslanarak Paylaşılan Sözleri

 

Ahmet Davutoğlu

Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı yayında Uşak’ta diyalog kurduğu bir vatandaşın kendisine söylediği sözler olduğunu belirterek aktardığı “65 yaşındayım, 60 yıldır ülkücüyüm” ifadeleri, konuşması makaslanarak kendisine ait olduğu iddiasıyla paylaşılmıştı.

 

Ahmet Davutoğlu’nun “65 Yaşındayım, 60 Yıldır Ülkücüyüm” Dediği İddiası

 

Meral Akşener

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 23 Aralık 2022 günü katıldığı programda “ahmak” kelimesini Kemal Kılıçdaroğlu için değil, Ekrem İmamoğlu’na destek için Saraçhane’ye gitmesini “siyasi nezaketsizlik ve terbiyesizlik” olarak niteleyenler için kullanmıştı.

 

Meral Akşener’in Kemal Kılıçdaroğlu İçin “Ahmak” Sıfatını Kullandığı İddiası

 

Kemal Kılıçdaroğlu

Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı bir TV yayınında kullandığı sözleri makaslanarak Hz. Muhammed’den yaptığı alıntı çarpıtılmıştı. Katıldığı programda Kemal Kılıçdaroğlu adalet vurgusu yaptığı anda Hz. Muhammed’in “haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” sözünü alıntılamıştı.

 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hz. Muhammed İçin “Dilsiz Şeytan” İfadesini Kullandığı İddiası Doğru Değil

 

Can Ataklı

Can Ataklı’nın Youtube kanalında yayınladığı 14 dakika 17 saniyelik “Erdoğan seçimle gitmez” başlıklı kayıt kırpılıp Ataklı’nın sözleri bağlamından  kopartılacak şekilde montajlanıp “Erdoğan’ın gitmesi için büyük bir felaket lazım, darbe için teknik altyapı yok” dediği iddiasıyla servis edilmişti.

Ataklı’nın bağlamından kopartılan sözlerinin ilgili bölümü şu şekildeydi:

“Tayyip Erdoğan seçimle gider mi bana göre hayır. Tayyip Erdoğan’ın artık seçimle bu ülkenin başından gitmesi bana pek mümkün görünmüyor. Tabii seçimle gitmez cümlesini sarf ettiğiniz an akla hep başka şeyler geliyor. Ne demek seçimle gitmez, o zaman darbe mi olacak? Valla darbe ihtimalini en az görenlerdenim biliyorsunuz. Çok uzun zamandan beri de -meslekteki söylüyorum- hatta ilk günden bu yana ki ben mesleğe başladığımdan hemen dört yıl sonra 12 Eylül darbesi olmuştu. O darbeden bu yana zaten askeri darbelerin, bu tür totaliter, faşist uygulamaların asla bu ülkeye yarar getirmeyeceğini söylemiş biriyim, nitekim getirmediğini de gördük. 12 Eylül askeri faşist darbesi işte döndü döndü döndü, 30-40 yıl sonra başka bir otoriter/totaliter rejime dönüştü. Onun için darbe, hem de bugünün koşullarında darbe yapabilecek kabiliyet yok. Kabiliyet yok derken işte yine kelimeleri seçmek gerekiyor. Sanki ‘Bu asker darbe yapamaz’. Hayır, koşullar onu getiriyor. Yani bugüne kadar darbelere bakın, dünyada da pek darbe kalmadı. Neden? Çünkü hem bir demokratik olgunluğa erişiyor ülkeler, ama daha önemlisi benim gördüğüm -geri kalmış çok ülke var- teknolojik gelişmeler, haberleşmenin çok hızlı olması darbe gibi genel ülkenin her tarafını aynı anda belli grupların aynı şekilde hareket etmesini önlüyor. Siz bir karar veriyorsunuz, ama o karar sizinle birlikte çalışanlara varana kadar zaten her taraftan duyulmuş oluyor. Yani teknik açıdan darbe yapmak bana göre çok zor.”

 

can ataklı darbe

 

 

İlber Ortaylı

İlber Ortaylı’nın İtalya Başbakanına Kapalıçarşı gezisinde yaptığı mihmandarlığa dair görüşlerini aktardığı Habertürk TV’de katıldığı programdaki ifadeleri makaslanarak sosyal medya kullanıcıları tarafından Afrikalı göçmenler hakkında dile getirilen -Ortaylı’nın aslında eleştirdiği- “Önemli bir tezleri var, Afrikalı göçmenler bize gelecekmiş” ve “Çiğ et yiyen, sokaklarda işeyerek gezen, sokaklarda s*çtığı yerde yatan ve çıplak gezen Afrikalı bir kesim var ki inşallah onları göndermezler.” sözleri şahsına atfedildi.

 

İlber Ortaylı’ya Ait Sanılan Afrikalı Göçmenler Hakkında İfadeler

 

Mert Yılmaz

Parodi içerikleri gerçek addedilmesinin son örneği Mert Yılmaz’ın absürt varsayım ve söylemler eşliğinde kur tahmini paylaşan isimleri tiye aldığı videoda görüldü. Mert Yılmaz’ın dolar kuru için 16,05’yi zikrettiği bölüm makaslanmış ve bağlamından koparılarak sunulmuş.

Cımbızlanan bölümde geçen “Kur hedefimi yılın geri kalan döneminde 2019 yıl sonu için 16 lira 5 kuruşa revize ettim” ifadesi Mert Yılmaz’ın kur tahmini yansıtmıyor.

İnfo Yatırım GMY Mert Yılmaz söz konusu bölümün devamında “Diyorsunuz ki hoca kafayı mı oynattın böyle şey olur mu? Olmaz tabi. Bu videoyu niye çekiyorum. Bir uyarı mahiyetinde çekiyorum açıkçası sizler için.” ifadelerini kullanmıştı.

Telegram gruplarında makaslanmış hâli paylaşılan (2019 yılından) ilgili yayının tamamı:

 

 

Prof. Dr. Uğur Şahin

BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin’in BBC’ye verdiği demeç makaslanarak “aşı virüs bulaşan insanlardaki belirtileri mi yok ediyor yoksa virüsün yayılmasını mı engelliyor?” sorusuna verdiği yanıt farklı şekilde aksettirilmiş.

 

bu tür soruları resmi olarak yanıtlamıyoruz

 

Cımbızlanan kısmın devamında Şahin, diğer virüslerle ilgili yapılan tahminlere dayanarak hastalığı önleme konusunda çok yüksek bir etkisi olacağını beklediğini belirtmişti.

 

 

Uğur Mumcu

Uğur Mumcu’nun bir konuşması esnasında bir “gülmece dergisi”nden alıntıladığı “Türk vatandaşı İsviçre medeni kanununa göre evlenen, İtalyan ceza yasasına göre cezalandırılan, Alman ceza muhakemelerine göre yargılanan, Fransız idare hukukuna göre idare edilen ve sadece İslam hukukuna göre gömülen kişidir” şeklindeki “Türk vatandaşı tanımı”nın kendisine ait olduğu iddia edilmişti.

 

 

Uğur Mumcu’ya Ait Olduğu Sanılan Türk Vatandaşı Tanımı ve Köşemenler

 

Cüneyt Ülsever

Her ne kadar Cüneyt Ülsever, batı dünyasının ülkemize yönelik bakış açısını aktarmak için kullandığını belirtse de “Türkiye, Türklere bırakılmayacak kadar önemli bir ülkedir” sözü farklı bir biçimde algılanmıştı.

 

“Türkiye Türklere Bırakılmayacak Kadar Değerlidir” Sözünün Sahibi

 

Hacı Yakışıklı

Hacı Yakışıklı, TV100’de Gürkan Hacır’ın moderatörlüğünü üstlendiği Taksim Meydanı adlı programda sığınmacı konusu tartışılırken “100-150 yıl önce İstanbul Havalimanı’ndan iç hatlardan Mekke’ye, Sırbistan’a, Varna’ya gidiliyordu” ifadelerini kullanmıştı. Ancak, sosyal medyada paylaşılırken yayının ilgili bölümü kırpıldığı için Hacı Yakışıklı’nın 100-150 yıl önce İstanbul’da bir havalimanından bahsi geçen şehirlere iç hatlardan uçuş yapıldığını sandığı algısı oluşmuştu. Halbuki Yakışıklı ilgili yayında 100-150 yıl önce İstanbul’da bir havalimanının olduğu varsayımıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları ışığında bu söylemde bulunmuş.

 

100-150 Yıl Önce İstanbul Havalimanı’ndan İç Hatlardan Gidilebilecek Şehirlerle İlgili Yoruma Atılan Cımbız

 

Ahmet Hakan

​Ahmet Hakan’ın 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yardım faaliyetleri ve dayanışma ile ilgili sarf ettiği “olumsuzluklar çok az, can sıkıcı olduğu için bize fazla geliyor” sözleri kesilerek konuşmasının bağlamından​ kopartılarak servis edilmişti.

 

 

Ahmet Hakan’ın “Olumsuzluklar Çok Az, Can Sıkıcı Olduğu İçin Bize Fazla Geliyor” Söyleminin Bağlamı

 

İbrahim Halil Üçer

TRT Avaz’da yayınlanan Sözün Özü adlı programın “İslam Türklere Neler Kazandırdı?” başlıklı bölümünde İbrahim Halil Üçer’in sözleri makaslanarak Türk milletine hakaret ettiği iddiasıyla paylaşılmış. Programın ilgili bölümü izlendiğinde, İbrahim Halil Üçer’in, Halil El-Kudisi’nin Hikmetullah El-Haffiye adlı kitaptaki ifadelere değindiği, bu sözleri kendi görüşü olarak sunmadığı, bir alıntı aktardığı anlaşılıyor.

 

TRT Avaz’da Yayınlanan Programda Türk Milletine Hakaret Edildiği İddiasıyla Paylaşılan Video

 

Muharrem İnce

Muharrem İnce’nin 29 Nisan 2023 Günü Balıkesir Mitinginde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. tura kalması hâlinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceğini açıkladığı iddiası doğru değil. Muharrem İnce’nin konuşmasında kullandığı “Türk milletine söz veriyorum. İHA’lar, SİHA’lar konusunda Türkiye başarılıdır. Erdoğan’ın damadıymış, umurumda değil. Destekleyeceğim, destekleyeceğim, destekleyeceğim.” ifadeleri makaslanarak “Erdoğan’ı destekleyeceğim” şekline dönüştürülmüştü.

 

 

Muharrem İnce’nin Balıkesir Mitinginde Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin 2. Turunda Recep Tayyip Erdoğan’ı Destekleyeceğini Açıkladığı İddiası

 

İpek Özkal

Memleket Partisi Sözcüsü İpek Özkal’ın “Muharrem İnce 100 bin imzaya ulaşmıştır imza atmaya gerek kalmadı” açıklaması yaptığı iddiası da Özkal’ın TV100’de 23 Mart 2023 günü yayınlanan Erdoğan Aktaş ile Sağlı Sollu adlı programda kullandığı ifadeler kesilerek ileri sürülmüştü. Halbuki Özkal katıldığı yayında “Sayın Muharrem İnce’nin 100.000 adaylık imza süreci bitmiştir dolmuştur 100.000 imzayı toplamıştır bundan sonra gelecek olan başvurularda ceza alınmaktadır gibi yalan yanlış FETÖcü taktiklerle troller ne yazık ki Memleket Partisi’ne saldırmaktadır.” ifadelerini kullanmış.

 

Memleket Partisi Sözcüsü İpek Özkal’ın “Muharrem İnce 100 Bin İmzaya Ulaşmıştır İmza Atmaya Gerek Kalmadı” Açıklaması Yaptığı İddiası

 

Bill Gates

Bill Gates’in 2010 yılında katıldığı TED2010 adlı etkinlikteki “Sıfıra doğru yenilik yapmak” başlıklı konuşmasında aşı ile nüfus artış hızının düşürülebileceği yönündeki dünya nüfusunun doğurganlığın azaltılarak ya da insanların ölümüne yol açarak değil, sağlık sisteminin iyileştirilmesi yoluyla çocuk ölüm oranlarının düşürülmesini kasteden sözleri aşıların insan doğurganlığını azaltacak şekilde tasarlandığını söylediği şeklinde algılanmıştı.

 

Bill Gates’in Aşı İle Nüfus Planlaması Hakkındaki Sözleri

 

Muammer Kaddafi

Muammer Kaddafi’nin 009 yılında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma koronavirüs salgınını işaret ettiği iddiasıyla servis edilmişti. Kaddafi konuşmasında virüslerin oluşumu ve aşılara değinmişti. Ancak, Kaddafi’nin sözleri değiştirilerek üzerine yorum eklenerek paylaşılmıştı.

 

Kaddafi’nin Koronavirüs Salgınını Öngördüğü İddiası

 

Buzz Aldrin

Ay’a ayak basan 2. insan olan Buzz Aldrin’in verdiği bir demeç makaslanarak yanlış yorumlanıp Buzz Aldrin’in uzaylı gördüğü öne sürülmüş ve “Ay yolculuğu sırasında UFO gördüm” diyen NASA astronotlarının yalan testinden geçtiği iddiasına mesnet olarak sunulmuştu.

 

Uzayda UFO Gördüğünü Söyleyen Astronotların Yalan Testini Geçtiği İddiası

 

ATV Ana Haber Spikeri Deniz Türe

Deniz Türe, ATV Ana Haber’de 25 Haziran 2022’de sunucu, asgari ücrete ilişkin yaklaşık % 40 zam beklendiğini ifade ederken sehven asgari ücretin 40 bin TL’ye yaklaşacağını söyledikten hemen sonra “asgari ücret 6 bin TL’ye yaklaşacak” diyerek hatasını düzeltse de sosyal medyada bu düzeltmesi kırpılarak paylaşılmıştı.

 

 

ATV Haber’de Sunucunun Asgari Ücretin 40 Bin TL’ye Yaklaşacağını Söylediği İddiası

 

Yorumunuzu yazınız...