Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hz. Muhammed İçin “Dilsiz Şeytan” Dediği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı bir yayından kesit makaslanarak Hz. Muhammed hakkında “dilsiz şeytan” dediği iddiası ortaya atılmış.

Yanlış aktarımda bulunan paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

Furkan Bölükbaşı (@furkancerkes): “Şimdi de peygamberimize “dilsiz şeytan” demiş. Haddini aşıyor artık fazlasıyla.”

 

peygamberimize-dilsiz-seytan-demis-iddiasi

 

Mert Armağan (@MertArmagan53): “Buna oy veren Müslümanlığını sorgulasın!”

TRHaber: “Kemal Kılıçdaroğlu peygambere “dilsiz şeytan” dedi: “Peygamberimiz haksızlık karşısında susan dilsiz şeytansa o bizim kitabımızda yok”

Murat Şahin Medya (@muratsahin2O23): 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu “Bay Bay Kemal”, Hz. Peygamberimiz’e (SAV) tövbe haşa dilsiz şeytan demiş.. Yazıklar olsun.. Allah seni bildiği gibi yapsın..

Misvak Caps: “Kemal Kılıçdaroğlu’nun gafları artık çığrından çıktı! Peygamberimize dilsiz şeytan demene müsade etmeyiz!”

 

kemal-kilicdaroglu-peygamberimize-dilsiz-seytan-demis-iddiasi

 

Kemal Kılıçdaroğlu, Hz. Muhammed için “dilsiz şeytan” ifadesini kullanmamış. Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı bir TV yayınında kullandığı sözleri makaslanarak Hz. Muhammed’e atfedilen hadisten yaptığı alıntı çarpıtılmış.

 

 

Söz konusu görüntü Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı Habertürk’teki 5 Nisan 2023 tarihli yayından alıntı.

Katıldığı programda Kemal Kılıçdaroğlu 418 milyar dolar tutarında olduğunun tespit edildiğini ileri sürdüğü yurt dışına kaçırılan paranın ülkeye geri getirilmesi için yargı mekanizmalarını çalıştıracağını söylerken adalet vurgusu yaptığı anda Hz. Muhammed’e izafe edilen “haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” sözünü alıntılamış.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun makaslanan konuşmasının ilgili kısmının dökümü şöyle:

“Şimdi… Ben bütün bunları belgeleyeceğim, yargıya teslim edeceğim, yargı bunlara bakacak evet yolsuzluk varsa bu paraları yurt dışından isteyecek. Hep beraber. Biz de gideceğiz. [Yani bir yargı süreci işleteceksiniz bu tespitleriniz üzerinden?] Elbette. Yani şimdi ben eğer daha doğrusu biz kinle öfkeyle hareket edersek bunlardan bir farkımız kalmaz. Adalet diyorsanız herkes için adalet. Ama adalet aynı zamanda haksızlık karşısında susmamaktır. Sevgili Peygamberimiz haksızlık karşısında susan dilsiz şeytansa o bizim kitabımızda yok. Haksızlık varsa üzerine yürüyeceksiniz.

 

Bahsi geçen yayından ilgili an aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla 35. dakikadan itibaren izlenebilir:

 

 

“Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” sözünü Kemal Kılıçdaroğlu geçmişte de alıntılamıştı.

Örneğin 8 Haziran 2021 günkü CHP Meclis Grup toplantısında şu sözleri sarf etmişti:

“Milli iradeye duyduğum saygı sadece HDP için değil. AK Partili başkanlar zorla istifa ettirilirken, biri kameraların karşısında ağlarken, onların haklarını da savundum. Çünkü inancım gereği, haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.”

 

2020 yılı Ekim ayında ise şu ifadeleri kullanmıştı:

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytansa… Ve ben haksızlıklara karşı mücadele ederken sen sesini kesiyorsan… Sen misin dindar ben miyim arkadaş? Sen misin adaletten yana olan ben miyim?”

 

 

30 Aralık 2021 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı binasına alınmadığında da “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Bu şeytanlarla hesaplaşmak benim namus borcumdur.” sözlerini sarf etmişti.

 

 

“Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” sözünün Hz. Muhammed tarafından kullanıldığına dair bir bulguya erişilemediğini de hatırlatmakta fayda var.

 

Siyasetçilerin sözlerinin cımbızlanarak bağlamından kopartıldığı vakalara değindiğimiz yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...