Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2015 Yılında 2 Hüda-Par’lının Öldürüldüğünü Belirttiği Demeci Makaslanarak Hüda-Par’lıların 2 Kişiyi Öldürdüğünü Söylediği Şekline Dönüştürülmüş 

 

2023 Genel Seçimlerinde AK Parti listelerinde seçime gireceği duyurulan, İslamcı Kürt kimliğiyle Güneydoğu’da öne çıkan ve Hizbullah’a yakınlığı ve parti programında federasyonu savunduğu için eleştirilen Hür Dava Partisi (Hüda-Par) gündemin hararetli tartışma konularından biri hâline geldi.

Bu süreçte geçmişte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hüda-Par hakkında “HÜDA-PAR meselesi. Bakın geliyorlar tarıyorlar ve orada 2 kişiyi öldürüyorlar. Bunu neyle izah edecekler? Hani siyaset? Hani seçim kampanyası gayet samimi geçecekti?” ifadelerini kullandığı duyulan bir video sosyal medyada dolaşıma girdi.

 

Who? (@who98408150): “Gelip tarayıp iki kişiyi öldüren Hüda -Par ile ittifak kurdu… Bunu nasıl izah edeceksin Cumhur ittifakı? #cokusdonemi”

 

erdogan-hudapar-ittifak

 

 

Sanılanın aksine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hüda-Par’ın 2 kişiyi öldürdüğünü değil, Hüda-Par’a yapılan saldırı kastetmiş.

 

 

Görüntüün kaynağı, Erdoğan’ın 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri öncesinde 2 Haziran 2015 günü Show TV’de Melih Altınok’un sorularını yanıtladığı canlı yayın.

 

 

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Kozluca köyünde seçim propagandası sırasında HDP’liler ile seçime 9 ilde bağımsız adaylarla giren Hüda-Par üyeleri arasında çıkan silahlı çatışmada 2 kişi ölmüştü.

Bu hadise Anadolu Ajansı tarafından şu ifadelerle sunulmuştu:

Şırnak’ın İdil’in Kozluca köyüne gelen HDP’li grup, burada parti ve milletvekili adaylarının bayraklarını asmak istedi. Köydeki Hüda Par üyeleriyle tartışan HDP’li grup içerisindeki bir kişi silahla ateş açtı. Olayda, Hüda Par üyesi Muhammed Şerif Şimşek (34) ile Abdulcelil Talayhan (38) ağır yaralandı. Yaralılar, kaldırıldıkları Mardin’in Nusaybin Devlet Hastanesinde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

 

Bahsi geçen yayında Erdoğan, Şırnak’ta HDP’lilerin 2 Hüda-Par üyesini öldürmesine tepki göstermişti.

Söz konusu yayında Erdoğan’ın kullandığı ifadeler şöyleydi:

“Şimdi bu konuda tabi şikayetlere hak vermemek mümkün değil. Ben de bölgeyi dolaşıyorum. İşte dün Iğdır’daydım. Erzurum’daydım. Bugün Kars’taydım. Tabi vatandaş anlatıyor bazı şeyleri. Yani, muhtarlar ciddi tehdit alıyor. Tabi bu tehditleri aldıktan sonra buna dayanamayan muhtarlar pes ediyor. Ama teşkilatın içerisinde de öyle bu işe kendisini vermiş adeta adamış olan mensuplarımız var ki onlar da direniyorlar. Kandil’dekilerin elinde silah var. Bunların da ellerindeki en önemli silah da ellerindeki kalemleri. Onları kullanıyorlar. İftira ediyorlar. Ve bunu da sınır tanımaksızın yapıyorlar. İşte attıkları başlıkları da görüyorsunuz. Aynı şekilde paralel yapının, attığı başlıklar, kimlerle nasıl ne tür röportajlar yapıyor görüyorsunuz. Bunların bir araya gelmesi mümkün müydü? Şimdi ama hepsi.”

“E tabi bir defa benim başbakanlığım dönemimde iktidarım veya hükümetim veya partim biz bir defa bu ülkenin çıkarları dışında ve milletimizin çıkarları dışında hiçbir şeyi kabullenmedik. Ama bu bunlara tamamen ters düşüyordu. Sıkıntı burada. Ve bu milleti biz daha teslim etmeyeceğiz. Bu milleti biz teröre teslim etmeyeceğiz. Sonuna kadar terörle, bölücü terör örgütünün desteklediği siyasi partinin orayı kullanmak suretiyle eğer bu milleti tasarrufu altına almak istiyorsa biz de mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bakın son günlerde neymiş 2-3 tane aydın. Ne aydını ya? Bunlar karanlık. Ne aydınız? Düşünebiliyor musunuz? 6-7-8 Ekim’de bütün Kürt vatandaşlarımızı sokağa davet eden kim? Malum partinin eş başkanı. 50’ye kadar orada vatandaş öldü değil mi? Kim bu ölenler? Kürtler. Öldüren kim? Yine Kürtler. Nasıl oluyor da bu adam aydın diye geçinenler tarafından desteklenebiliyor? Hüda-Par meselesi. Bakın geliyorlar tarıyorlar ve orada 2 kişiyi öldürüyorlar. Bunu neyle izah edecekler? Hani siyaset? Hani seçim kampanyası gayet samimi geçecekti? Geç. 50 kişinin ölümü esnasında Yasin Görü meselesi. 15 yaşında et dağıtmaya çıkmış olan bu genci 3. kattan atıp ondan sonra bıçaklayan ondan sonra üzerinden arabayla geçmek suretiyle onu şehit eden zihniyete bu 200 kişi nasıl destek veriyor? Bir kınama oldu mu? Olmadı. İşte bu süreç içerisinde oldu bunlar. Hâlâ bu 200 tane aydın… Siz nasıl aydınsınız ya? Nasıl bunlara destek verirsiniz? Bu öldürülen insanlar görülmüyor mu? Görülmeyecek mi?

 

 

Benzer makaslanan söylem örneklerine değindiğimiz Makaslanarak Bağlamından Kopartılan Söylemler başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...