Gazeteci, yazar ve TV programcısı Hulki Cevizoğlu, katıldığı bir televizyon programında “Peygamberimiz bugün dirilip gelse bir parti kursa; Erdoğan’dan daha yüksek oy alamaz!” ifadelerini kullanmıştı.

 


 

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimin ardından KRT TV’de yayınlanan Sorgulu Yorum adlı programın konuğu olan Cevizoğlu, Atatürk’ün gelip CHP’nin başına geçmesi ya da Hz. Muhammed’in AK Parti’nin başına geçmesi durumunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan daha fazla oy alamayacağını şu ifadelerle söylemişti:

 

“Bugün Atatürk dirilse gelse CHP’nin başına geçse ya da başka bir parti kursa bundan daha fazla oy alamaz. Neden? Aynı şeyi söyledim. Daha ilerisini de daha önce de söyledim ben. Bugün önemli görülüyorsa bu sözüm daha ilerisini de söyledim onu da söyleyeyim. Hz. Muhammed Mustafa, İslamiyetin peygamberi, peygamberimiz bugün dirilip gelse bir parti kursa Erdoğan’dan daha yüksek oy alamaz. Niye? Bu Hz. Muhammed’in Recep Tayyip Erdoğan’dan daha geride olması veya Atatürk’ün bugünkü CHP’lilerden daha geride olması anlamında değil. Neden? Toplumsal yapıdan. Toplumsal yapı bu şekilde örülmüştür. Bugün Atatürk’e diş bileyen kesimlerin sayısı çok fazladır. O nedenle Atatürk’ün kendisi de gelse bırakın diyoruz ya Atatürk’ün partisine Atatürk’e küfreden kızan adam gelir mi? Atatürk’ün kendisi de gelse bu oylardan fazla alamaz. % 50’den fazla oy alabileceğini düşünebiliyor musun? Atatürk’e bugün sen oy verdin ben oy verdim diyelim. Alamaz. Bu toplum yapısıyla böyle bir toplum inşa edildi. Burada alamaz. Aynı şey sağ taraf için de geçerli. Recep Tayyip Erdoğan’ın bu oyundan fazlasını Peygamber’i hadi karıştırmayalım, Peygamber’in sahabeleri dirilip gelse gene de alamaz. [Yani toplumsal yapıya mı bağlı bu yoksa Erdoğan’ın başarısından mı kaynaklı?] Toplumsal yapıdan Erdoğan’ın başarısı oluyor. Toplumsal yapı böyle kurulmuş. Zihinler böyle inşa edilmiş. Kolektif hafızalar toplum hafızası böyle yaratılmış. Ve bu hafızaları medya yoluyla az sonra geleceksin herhalde medya yoluyla bu toplumsal kolektif hafıza nasıl inşa edilmiş? Nasıl örülmüş? Böyle inşa edilmiş böyle örülmüş. Bunun üstüne uzun bir süre çıkamaz insanlar. ”

 

 

Yorumunuzu yazınız...