Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin 3 Mart 2021 Tarihinde Katıldığı Programdaki “3 Mart” Atfı, Altılı Masa’nın Dağılmasına Yönelik Değil, 3 Mart 2022 Günü Partisinin Birinci Olacağı İddiasıyla İlgiliydi

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Partisinin Genel İdare Kurulu toplantısının ardından 3 Mart 2023 günü yaptığı açıklamada, AK Parti – MHP ittifakına karşı bir cephe oluşturmak amacıyla 6 muhalefet partisinin bir araya gelerek kurduğu Altılı Masa ittifakından ayrıldıklarını duyurdu.

14 Mayıs 2023 günü yapılacağı duyurulan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 5 partinin desteklediği CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı karşısında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na görev çağrısında bulunan Akşener şu ifadeleri kullandı:

“Dün itibariyle altılı masa millet iradesini kararlarına yansıtma kabiliyetini kaybetmiştir, milletimizin ortak iyiliği için iyi niyetle oturduğumuz bu masa artık potansiyel (cumhurbaşkanı) adayların tartışılabildiği bir ortak akıl platformu olmaktan çıkmış, tüm alternatiflerin kara listeye alınarak tek bir adayın tasdiki için çalışan bir noter masasına dönüşmüştür. Ne bir kumar masasında ne de bir noter masasında olmayacağız,”

Meral Akşener’in açıklamasıyla Altılı Masa’dan ayrılmasının ardından Memleket Partisi lideri Muharrem İnce’nin geçmişte söylediği sözler yeniden gündem oldu.

Muharrem İnce’nin katıldığı bir programda kullandığı “Son baharda görüşürüz, önümüzdeki 3 Mart’ta da görüşürüz. Ayağa kalkacak ortalık. Merak etmeyin. Birinci parti olacağız. Hiç canınızı sıkmayın. Bir dahaki 3 Mart’ta birinci parti olacağız.” sözleri yaygın şekilde paylaşıldı.

İnce’nin 3 Mart atfı ile İYİ Parti’nin Altılı Masa’dan ayrılma kararının açıklandığı 3 Mart 2023 gününü işaret ettiği sanıldı.

 

Pusholder: “Muharrem İnce’nin yaklaşık 1 yıl önce “Önümüzdeki 3 Mart’ta görüşürüz, ayağa kalkacak ortalık merak etmeyin.” dediği anlar sosyal medyada gündem oldu.”

 

onumuzdeki-3-martta-gorusuruz

 

BPT (@bpthaber): “Muharrem İnce’nin bir yıl önceki sözleri gündem oldu. “Önümüzdeki 3 Mart’ta da görüşürüz. Ortalık ayağa kalkacak. Merak etmeyin. Birinci parti olacağız.”

 

3-martta-gorusuruz

 

Konuyla ilgili videoyu içeren paylaşıma Twitter üzerinden verdiği yanıtta Muharrem İnce şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı seçilirsem Akıl, Adalet ve Ahlak, memleketin her yerinde olduğu gibi finans piyasalarında da hakim olacak Müneccimlikle değil akılla Sonra endeks karar versin 9 bin mi olur 19 bin mi 😉”

 

 

Muharrem İnce, 3 Mart atfını 3 Mart 2021 günü CNN Türk’te katıldığı Tarafsız Bölge adlı programda kullanmış.

 

muharrem-ince-3-mart-2021-cnn-tarafsiz-bolge

 

Yani Muharrem İnce, “önümüzdeki 3 Mart’ta da görüşürüz” sözüyle 3 Mart 2022 tarihini işaret etmişti.

3 Mart tarihini seçme sebebi de programın yayınlandığı gün ile ilgiliydi.

 

 

Muharrem İnce, 3 Mart 2022’de partisinin 1. olacağını şu sözlerle ileri sürmüştü:

“Şimdi, bugün gün ne ayın kaçı bugün 3 Mart. Değil mi? 3 Mart. 3 Mart gününü herkes yazsın bir kenara. Şaban Bey 3 Mart’ı yaz bir kenara. 3 Mart 2022. Siyaset iddia işidir. Sonbaharda görüşürüz. Önümüzdeki 3 Mart’ta da görüşürüz. Ayağa kalkacak ortalık. Merak etmeyin. Birinci parti olacağız. Hiç canınızı sıkmayın. Bir dahaki 3 Mart’ta birinci parti olacağız.

Ahmet Hakan, Şaban Sevinç, Zafer Şahin’in sorularını yanıtladığı 3 Mart 2021 tarihli programda Muharrem İnce’nin 3 Mart  gününü vurguladığı bahsi geçen sözleri sarf ettiği an aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla 2:55:06‘dan itibaren izlenebilir.

 

 

İnce, 3 Mart 2021 günü saat 20.30’da CNN Türk’te Tarafsız Bölge Programı’na katılacağını sosyal medya hesaplarından duyurmuştu.

 

muharrem-ince-3-mart-2021-cnn-tarafsiz-bolge

 

 

Her ne kadar Muharrem İnce 3 Mart 2023 tarihini öngörmemiş olsa da Altılı Masa ittifakının ahenginin bozulacağına dair tahmini tuttu.

İnce, 10 Aralık 2022 tarihinde Kanal 23’te yayınlanan Ayrıntı adlı programda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Orası dağılır, ben görüşlerimi söyleyim. Oradan hiçbir şey çıkmaz. Sayın Kılıçdaroğlu adaylığını Altılı Masa’ya kabul ettiremez. Ettirirse Sayın Akşener ayrılır. Başka ittifaklar doğar. Dolayısıyla oradan hiçbir şey çıkmaz.”

 

 

Muharrem İnce, Yalova’da 7 Şubat 2022 günü düzenlenen törende de “8-10 kişi bir araya gelecek, indirdiniz diyelim, nasıl anlaşacaksınız. 6 ayda dağılırsınız siz. 6 ayda dağılırlar.” demişti.

 

 

Yorumunuzu yazınız...