Yaklaşan seçimler için Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) Cumhurbaşkanı adaylığı başvurusunda bulunan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, resmî olarak aday gösterilebilmesi için 100 bin seçmenin imzasına ihtiyaç duyuyor. 22 Mart Çarşamba günü başlayan imza toplama süreci 27 Mart’a kadar devam edecek. 24 Mart 2023 günü akşamı itibarıyla Muharrem İnce’nin topladığı imza sayısı ise 76 bin civarında.

Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı adaylığı için gerekli 100.000 imzayı henüz toplayamadı. Ancak, İnce hakkında sosyal medyada gerekli imza sayısının temin edildiği iddiasıyla bazı paylaşımlarda bulunuldu.

Örneğin, Memleket Partisi Sözcüsü Prof. Dr. İpek Özkal’ın 100.000 imzanın toplanma aşamasının tamamlandığını belirttiği ileri sürüldü.

 

Bay Gurbetçi Muhalif (@baymuhalefet62): “memleket partisi sözcüsü ipek özyildirimkol: “haftasonu ysk kapalı, boşuna imza vermeye gitmeyin. zaten 98.574 imza toplandı. pazartesi bu işi bitireceğiz, hayırlı olsun herkese”

 

bosuna-imza-vermeye-gitmeyin

 

Bay Gurbetçi Muhalif: “SON DAKIKA💥 🗣️Memleket Partisi Sözcüsü Prof. Dr. İpek Özkal Muharrem İnce 100 bin imzaya ulaşmıştır imza atmaya gerek kalmadı.”

 

muharrem-ince-100-bin-imzaya-ulasmistir-iddiasi

 

İpek Özkal’ın Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adaylığı için 100.000 oyu topladığını (24 Mart 2023 tarihi itibarıyla) açıkladığı iddiası doğru değil.

Özkal’ın TV100’de 23 Mart 2023 günü yayınlanan Erdoğan Aktaş ile Sağlı Sollu adlı programda kullandığı “Sayın Muharrem İnce’nin 100.000 adaylık imza süreci bitmiştir dolmuştur 100.000 imzayı toplamıştır bundan sonra gelecek olan başvurularda ceza alınmaktadır” ifadeleri kesilerek sosyal medyada paylaşılmış.

 

 

Adı geçen programda İpek Özkal’ın sarf ettiği ilgili cümleler şu şekildeydi:

“… Bu tip belgelerle bu FETÖcü taktikleriyle Memleket Partisi’ne saldırı devam ediyor. Bunun dışında yine AKP Gençlik Kolları’nın yolda çarşıda pazarda gördüğünüz her mikrofona yaklaşın Muharrem İnce kazanacak ona oy verin diye böyle bir sahte bildiri yaydıkları yine bütün sosyal medyada dolaşıyor. Biz bunları yayanların hepsine dava açmış durumdayız. Yine biraz evvel arada size gösterdim Sayın Muharrem İnce’nin 100.000 adaylık imza süreci bitmiştir dolmuştur 100.000 imzayı toplamıştır bundan sonra gelecek olan başvurularda ceza alınmaktadır gibi yalan yanlış FETÖcü taktiklerle troller ne yazık ki Memleket Partisi’ne saldırmaktadır. Bizim AKP ile işbirliği yaptığımızı söyleyerek ama bunu ne yazık ki başka partilerin yani sadece o partinin trolleri değil başka partilerin trolleri de yapıyor. Buraya gelmeden evvel sayın genel başkanla görüştüm, güldü dedi ki biz AKP’den çekmedik bu dedi çektiğimiz partinin trollerinden dedi çektiğimiz kadar dedi.'”

 

 

Bahsi geçen paylaşıma İpek Özkal “Mahkemede görüşeceğiz! Sakın silme bunu!” yanıtını vermiş.

 

 

Özkal ve ilgili profil arasında şu diyalog geçmiş:

 

Bay Gurbetçi Muhalif: “SON DAKIKA💥 🗣️Memleket Partisi Sözcüsü Prof. Dr. İpek Özkal Muharrem İnce 100 bin imzaya ulaşmıştır imza atmaya gerek kalmadı.”

 

Prof.Dr. İpek Özkal (@ipekozkal): “Mahkemede görüşürüz! Sakın silme bunu!”

 

Bay Gurbetçi Muhalif: “Benmi dedim görüntü orda, kendi kendine çelişıyorsunuz.”

 

 

Özkal, Twitter hesabından yaptığı 24 Mart 2023 günü gecesi yaptığı paylaşımda “Seçim kurulları, Cumartesi ve Pazar günleri, saat 08:00 – 20:00 saatleri arasında açıktır. Sayın Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adayı olması için imzanızı atabilirsiniz.” açıklamasında bulunmuştu.

 

 

Memleket Partisi resmî sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda da Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adaylığı için imza sürecinin devam ettiği belirtilerek, vatandaşlar bulundukları ilçe seçim kurullarına 27 Mart 2023 gününe kadar sabah 08.00 akşam 20.00 saatleri arasında (Cumartesi, Pazar günleri dahil) giderek imza vermeye davet edilmişti.

 

 

Muharrem İnce de aynı gece attığı bir tweette “3 günde 76.921 imza. Haydi arkadaşlar yarın bu işi bitiriyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Benzer “cımbız” vakalarına değindiğimiz “Makaslanarak Bağlamından Kopartılan Söylemler” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumunuzu yazınız...