Muharrem İnce, farklı açıklamalarında 24 Haziran 2018 seçimi gecesi askerî helikopterle kaçırıldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtmişti

 

24 Haziran 2018 tarihinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin seçimi kaybettiğini SMS ile “adam kazandı” sözüyle açıklaması ve hakkında ortaya atılan seçim seçim gecesi ile ilgili iddialar oldu.

24 Haziran gecesi Muharrem İnce’nin kaçırıldığı iddiası aşağıdaki gibi metinlerle ileri sürülmüştü:

“Muharrem İnce, Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) rehin tutulmaktadır. ‘Dediğimizi yapmazsan yarın kan gövdeyi götürür’ denmiştir. Koruma polisi bunu merkeze iletmiştir. İnce’nin eşi de ortada yok. WhatsApp’dan zorla İsmail Küçükkaya’ya’a ‘Adam kazandı’ mesajı attırılmış. Üstüne 7 YSK üyesine zorla dediklerini yaptırıyorlar. Meral Akşener ise tamamıyla kayıp ve hakkında kesin bir bilgi yok. FOX TV basıldı, A Haber gibi yapıldı. Yayınlar kesildi. İşte bu bir darbedir. İzmir, İstanbul’da mobese kameraları kapatılmıştır. Haberler susturulmuştur.”

 

Resmi olmayan seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından sadece FOX TV’den İsmail Küçükkaya’ya mesaj aratarak kaybettiğini açıklayan Muharrem İnce, ertesi gün CHP Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında seçim gecesi kaçırıldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtmişti.

 


İnce, seçim sonrası yaptığı açıklamada seçim gecesi askerî helikopterle kaçırıldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını şu sözlerle beyan etmişti:

“Değerli basın mensupları, zahmet etmişsiniz gelmişsiniz. Sosyal medyada dolaşan bu asparagas haberlerle başlayayım. Yok eşimi kaçırmışlar beni tehdit etmişler albaylar falan. Bunlar birkaç şizofrenin hasta insanların sözleri. Bunları ciddiye alıp yaymak da bir problem ama. Yapacak bir şey yok. Böyle bir şey yok. Bunları kapatalım. Yok ben Saray’a gitmişim falan bunları kapatalım.”

 

 

İnce, 25 Haziran 2018 sonrasında katıldığı farklı TV programlarında da bu iddiayı tekzip etmişti.

 

 

Muharrem İnce, 28 Haziran 2018 tarihinde sosyal medya hesabı üzerinden de bu iddianın gerçeği yansıtmadığını açıklamıştı:

“Seçim gecesi kaçırıldığım, tehdit edildiğim şeklinde sosyal medyada yapılan paylaşımlar da Cumhurbaşkanlığı Seçim Hesabına yapılan bağışlarla okul/yurt yaptıracağım yönündeki paylaşımlar da doğru değildir. Bağışlarla okul/yurt yaptırmak hukuken mümkün değildir!”

 

 

Sözcü Gazetesi’ndeki köşe yazısında Saygı Öztürk, Muharrem İnce’nin 24 Haziran gecesi İstanbul’da Swiss Otel’in 8. katındaki odasında ailesi, CHP TBMM Başkanvekili Yaşar Tüzün, TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay, bazı milletvekilleri ve arkadaşları ile birlikte olduğunu aktarmıştı.

 

2018 seçimlerinin üzerinden yaklaşık 5 yıl geçti. Ancak, tekzip edilen bu iddianın hâlâ paylaşıldığı görülüyor:

“Muharrem İnce hakkındaki bu iddiayı açıklamalıdır.

23 Mart Perşembe günü gece saat 03.40’ta askeri helikopterle Saraya götürüldü mü?

İhtimali yok diyen arkadaşlara çok güldüm.

Bu adam değil mi Cumhurbaşkanı adayı olduğunda koşa koşa Akp genel merkezine giden.

Sonra konuşma içeriğini açıklamayıp iyilik sağlık herkese giderim gibi abuk şeyler geveleyen.

Bu adam değil mi seçim gecesi ortadan kaybolup adam kazandı mesajı yollayan…

Bu bebeksi saflığınız bu hale getirdi ülkeyi..”

 

muharrem-ince-helikopterle-saraya-goturuldu-mu

 

Muharrem İnce’nin 9 Kasım 2019 Günü akşamı Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ettiği iddiasının da gerçeği yansıtmadığına daha önce değinilmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...