Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu’nu Trabzon’da Karşılayan Başörtülü Kadının Aslında Tesettürlü Olmadığı, Trabzon’da Yaşamadığı ve CHP İlçe Teşkilatına Üye Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Ekrem İmamoğlu, “Millet Buluşması” adı verilen etkinliğe katılmak üzere 4 Nisan 2023 günü Trabzon’u ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu Trabzon’da iken başörtülü bir kadının kendilerine yaklaşarak aşağıdaki ifadeleri kullandığı basına yansıdı:

‘Sizi çok çok seviyorum cumhurbaşkanım’
“CHP dışında hiçbir partiye oy vermedim. Sizi çok çok seviyorum cumhurbaşkanım. Bizi yalnız bırakmadığınız için çok mutlu olduk gerçekten. Burada kendimizi yalnız hissediyorduk. Hoş geldiniz, ayaklarınıza sağlık, sefalar getirdiniz.”

 

Başörtülü kadının bu sözlerinin basın organlarında aktarılmasının ardından Özlem Şahinoğlu isimli kadının aslında tesettürlü olmadığı, Trabzon’da bile yaşamadığı, hatta CHP ilçe teşkilatına üye olduğu Yeni Şafak, Türkiye Gazetesi, Beyaz Gazete, Türkgün, EHA Medya gibi haber girişimlerinin yanı sıra Ebabil Kuşu, Medya Muhtarı gibi sosyal medya profilleri tarafından ileri sürüldü.

 

Hatalı aktarımlar şöyle örneklenebilir (Yanlış iddiayı aktaran haber sitelerinin ve sosyal medya profillerinin büyük bir kısmı ilgili aktarımlarını sildiği görülüyor):

 

Yeni Şafak: “Kılıçdaroğlu’nu Trabzon’da karşılayan başörtülü bir kadın, CHP liderine methiyeler dizdi, ellerine kapandı. CHP’nin giriştiği bu tiyatro yine ellerinde patladı.

Özlem Şahinoğlu isimli kadın:

👉Aslında tesettürlü değil

👉CHP ilçe teşkilatına üye

👉Trabzon’da yaşamıyor”

 

kilicdaroglu-imamoglu-trabzon-ozlem-sahinoglu-marmaris

 

Beyaz Gazete: “CHP’nin son tiyatrosu da patladı: Kılıçdaroğlu’nun ellerine kapanıp methiyeler dizen kadının teşkilat üyesi olduğu ortaya çıktı”

Türkiye Gazetesi: “CHP’de yeni müftü karısı tiyatrosu!”

Türkgün: “Bir yanda tesettürlü kadın bir yanda Kılıçdaroğlu! İşte CHP’nin yeni tiyatrosu”

Medya Muhtarı: “Yine CHP yine başörtü şovu! Dün Trabzon’da Kılıçdaroğlu’na methiyeler düzen Özlem Şahinoğlu’nun aslında kapalı olmadığı, Ajansın partili elemanı olduğu ve tiyatro oynadığı ortaya çıktı. Şahinoğlu tepkiler üzerine sosyal medya hesaplarını kilitledi..”

 

kilicdaroglu-trabzon-ozlem-sahinoglu

 

İşbu iddianın aksine, Trabzon’da Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu’nu muhabbetle karşılayan siyah başörtülü kadın ile Marmaris’te yaşayan kadın aynı kişi değil.

Başörtüsüz olduğu hâlde başörtüsü taktığı ve CHP Marmaris İlçe Başkanlığı üyesi olduğu iddia edilen, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Trabzon’da dinlediği vatandaşın kimliği isim benzerliği nedeniyle başka bir kişi ile karıştırılmış.

 

 

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nu karşılayan başörtülü kadın Trabzon’da yaşıyor, adı Özlem Şahınoğlu (soyadı “i” ile değil “ı” ile).

Sosyal medya hesaplarından fotoğrafları paylaşılan ve başörtüsüz olduğu hâlde Trabzon’da Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu ile bir araya geldiği ileri sürülen kişi ise Marmaris’te yaşayan Özlem Şahinoğlu.

Hem Trabzon’da yaşayan Özlem Şahınoğlu hem de Marmaris’te yaşayan ve Facebook profili kullanılan Özlem Şahinoğlu haklarındaki asılsız iddiayı aktaran kişi ve kuruluşlara dava açmaya hazırlandığını belirtmiş.

 

ozlem sahinoglu
Özlem Şahınoğlu (Trabzon)
ozlem sahinoglu
Özlem Şahinoğlu (Marmaris)

 

İddianın doğru olmadığını aktaran Özlem Şahınoğlu, ANKA Haber Ajansı’na şu açıklamayı yapmış:

“Ben Özlem Şahınoğlu. Televizyondan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Ekrem İmamoğlu’nun Trabzon’da mitingi olduğunu duydum. Ben de Trabzon’da yaşayan bir bayanım. Oğlum dedi ki, ‘Anne beraber mitinge gidelim mi?’ ‘Oğlum’ dedim, ‘12’den, 1’den sonra başım dönüyor. Oruçlu oluyorum. Mitinge gidemem’ dedim. Oğlum gitti. Ben de evde kaldım. Camlarımı silerken, Ekrem İmamoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu gördüm. Sadece sempati duyduğum bir partinin liderini görmek, tanımak, onunla sohbet etmek istedim. Tüm samimiyetimle, gerçekliğimle… Eşarbımı taktım. Feracemi giydim. Aşağı indim.

Gittim, tanıştım. Samimi dileklerimi ilettim. Kendimi bildim bileli CHP’li olduğumu söyledim. Ancak ben bir partiye üye değilim. Trabzon’da yaşıyorum, Marmaris’te yaşamıyorum. Hayatımı burada idame ettiriyorum. Muhafazakâr olmam, CHP sempatizanı olmamla nasıl tezat duruma düşürülüyor? Bunu anlamak mümkün değil. Muhafazakâr bir bayanım ve CHP’ye oy veriyorum. Bu benim özgür iradem değil mi? Atatürk’ün bana vermiş olduğu tüm imkanları kullanma hakkına sahibim.

Ben Özlem Şahınoğlu’yum. Hiçbir tiyatroda yer almadım. Satılık değilim. Böyle bir şey söz konusu olamaz, kimse beni satın almış değil. Ben hiçbir imamın karısı da değilim. Beni hiç kimse satın almadı. Adresim belli, yerim belli, ikametgahım burada. Bunlar tamamen kayıtlarda mevcut.

Şahsıma yapılan hakaretler için dava sürecindeyim. Bu kadar saygısız, böyle bir ahlaki çöküş… Ben 47 yaşındayım. Böyle bir ahlaki çöküş görmedim. Eşarbım, şahsımdan ve Allâh-u Teâlâ’dan başka kimseyi ilgilendirmez. Artık bırakın bu eşarbı… Yıl 2023 olmuş. Biz hala eşarp derdindeyiz. CHP’liyim. Kim beni yolumdan döndürebilir…

Atatürk’ün sayesinde kendi ayaklarım üzerinde durabildim. Ben CHP’liyim. Lütfen bu şekilde algı yaratılmasın. İthamlar çok çirkin. Tüm samimiyetimle, kendilerinin elini öpmek istedim. Yanlarına gittim. Sağ olsunlar. Kemal Bey ve Ekrem Bey’i görünce kendimi evimde hissettim. Sanki ben inanın, Kemal Bey’in ve Ekrem Bey’in yanına gidince, kendimi ailem gibi… Yalnız hissetmedim. Beni çok samimiyetle bağırlarına bastılar.

Benim evimin karşısı. Hangi taksiye bineceğim? Böyle bir algı yaratılabilir mi? Beni CHP tutmuş, bir de taksi tutmuşlar bana. Güzel bir tiyatro oynamışım, bir imamın karısıymışım… Böyle bir şey mümkün değil. Benim evimin karşısındaydı. Ben Kemal Bey’i, Ekrem Bey’i gördüm. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Kendimi evimde gibi hissettirdiler.

Evet, ben muhafazakârım ve bu hiç kimseyi ilgilendirmez. Bu Allah ile benim aramda bir konu. AKP’li de değilim. AKP’ye hiçbir zaman oy vermedim. Her zaman CHP’ye oy verdim. Bundan da gurur duyuyorum. Bu kadar çirkin ithamlar, seviyesizce yorumlar, iğrenç yaftalamalar… Hiç yakışmıyor. Siyaset için bu ahlaksız güruhun içinde olmak. Çok iğrenç buluyorum. Yapacak bir şey yok. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu evet, kalben Cumhurbaşkanı olarak kabul ediyorum. Yapmayın. Bunları yapmayın, yakışmıyor.”

 

Sosyal medya hesapları üzerinden hedef gösterilen Marmaris’te yaşayan Özlem Şahinoğlu yine ANKA‘ya yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmış:

“Üç günden beri kendi iş hayatım, sosyal hayatım… Çok etkilenmiş bir vaziyette çocuklarım. Eğitim alan küçük kızım. Telefonu her elimize aldığımızda hakaret dolu, tehdit içerikli mesajlarla karşılaşıyoruz. Hiç olayla alakam olmadığı halde sosyal medya, gazeteler, televizyonlardaki o şeylerle. Tamamen hedef gösterilmiş durumdayım. Yaşadığım adrese kadar ifşa edildi. Bu benim iş hayatımı olumsuz bir şekilde etkiliyor. Özel hayatım, psikolojik olarak çocuklarımı etkilemiş oldu. Sonuçta ben çalışarak bir yerlere gelmeye çalışıyorum. Trabzon’daki bayana da aslında bu konuda çok üzgünüm. Onu da dile getirmek istiyorum. Başı açık olabilir başı kapalı olabilir. Bir isim benzerliği de olabilir. Ben orada da olmuş olabilirim. Bu şekilde bir linç kampanyası girişiminde bulunmak bence çok yanlış. Kadınlar üzerinde, başımız üzerinde siyaset yapılmasını da yanlış buluyorum. Yani eliniz kadınların, çocukların üzerinden çekilsin istiyoruz. Konu şu an kadın ve baş, başı açık. Siyaset, biz kadınların üzerinden çekilsin istiyorum. Ben hiçbir zaman Trabzon’a gitmedim. O gün orada olduğumu iddia eden kişiler ispatlasınlar”

 

Özlem Şahınoğlu’nu Trabzon Yomra’daki evinde ziyaret eden CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya bu hadise ile ilgili şu yorumda bulunmuş:

“Siz de basında görmüşsünüzdür. Sayın Genel Başkanımız, 4 Nisan günü Yomra’ya gelmişti. Burada Kadın Kooperatifi’ni ziyaret etmiştik. Siz de çok samimi bir yaklaşımla bizlere hoş geldin demiştiniz. Sonrasında haberlere baktığım zaman şok yaşadım. Öyle garip ifadelerle manşetler atıldı ki… Sanki sizi oraya biz getirmişiz, planlı bir organizasyon yapmışız, size bir rol vermişiz, bunu biz tezgahlamışız gibi manşetler atan; AKP yanlısı medyada haberlere rastladık. Ben şok oldum. Bu kadar samimi bir yaklaşım, CHP bir tiyatro çevirmiş gibi lanse edildi. İnanan, maalesef çok sayıda insan oldu. Çok üzüldüm. Gittiğimiz her yerde insanlar samimiyetle bizi bağrına bastı zaten. Hiç böyle bir şeye ihtiyacımız yok. Anlama güçlüğü çektim. Bugüne kadar siyasetimizde böyle bir şeye hiç yer vermedik. Siyasetimiz tamamen kendimizi anlatmaya odaklı, insanlara hizmet etme anlayışına odaklı. Böyle senaryoyla, tiyatroyla, ajansla… Hiç işimiz olmadı. Burada denen şu, sizi oraya biz getirdik, bu tiyatro da patladı.”

“Özlem Şahinoğlu diye, CHP mensubu bir arkadaşımız var. Bu arkadaşımız, Marmaris’te. Kendisi de bu olaydan haberdar olmuş. Şöyle bir tweet atmış, ‘Ben olmadığımız halde, benmişim gibi; kişisel verilerimi, ismimi, adresimi ve fotoğraflarımı kullanan tüm gazeteler ve haber siteleri ile ilgili suç duyurusunda bulunduk.’ Hemen almışlar, montajlamışlar; sizmiş gibi servis etmişler. Ve utanmadan, ‘CHP’nin çevirdiği tiyatro ellerinde patladı’, ‘CHP muhafazakar seçmene şirin görünmek için tiyatro çeviriyor’ diye yayınlar yaptılar. Çok çirkin olmasının ötesinde, ahlaksızca. Kabul etmek mümkün değil.”

 

Konuyu yargıya taşıdıklarını belirten CHP Marmaris İlçe Başkanı Zekican Balcı CHP üyesi Özlem Şahinoğlu ile birlikte yaptığı açıklamada şu sözleri sarf etmiş:

“AKP’nin trolleri, başta Melih Gökçek olmak üzere ve buna ek olarak bütün havuz medyası bu hanımefendinin aslında kapalı bir hanımefendi olmadığını, CHP Marmaris İlçe Örgütü üyesi olan Özlem Şahinoğlu hanımefendi olduğunu, Özlem Hanım’ın Trabzon’a götürüldüğünü ve Trabzon’da bu kurgunun yaratıldığını iddia ettiler. İddia etmekle kalmadılar, ölüm tehditleri, evinin adresine varıncaya kadar Özlem Hanım’ın özel hayatına kadar girilip ifşa edilmesine kadar Özlem Hanım’a bir linç kampanyası geliştirildi” dedi. Özlem Şahinoğlu ise “Hedef gösterilmiş durumdayım. Yaşadığım adrese kadar ifşa edildi. Ben hiçbir zaman Trabzon’a gitmedim. O gün orada olduğumu iddia eden kişiler ispatlasınlar”

 

Yorumunuzu yazınız...